TESTOVI

Novo pojačanje srednjeg segmenta

Honor 8X

Čista osmica
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.6/5 - (5 votes)

Proteklih godinu dana u srednjem cjenovnom razredu dogodila se prava anarhija. Uređaji s low-end, kao i s flagship chipsetima našli su se u srednjem segmentu i cijeli koncept okrenuli naglavačke. Tom kaosu pridružio se i Honor 8X, midranger u punom smislu te riječi.

Kvaliteta izrade i dizajn

Kvalitetom izrade Honor 8X definitivno je nadišao naša očekivanja. Kada ga prvi puta primite, teško je povjerovati da je to uređaj koji košta tek nešto iznad dvije tisuće kuna. Konstrukcija je klasičan sendvič stakla i aluminija s odličnom završnom obradom. Honor 8X djeluje iznimno čvrsto i kada pokucate na stražnji stakleni panel nema onog klasičnog šupljeg zvuka koji je česta pojava uređaja srednjeg segmenta te daje dojam loše kvalitete odnosno niske čvrstoće uređaja. Tipke za promjenu glasnoće i otključavanje imaju minimalan pomak što je također znak odlične završne obrade te je jedan od detalja koji se često zanemaruje na uređajima srednjeg segmenta. Jedina mana završne obrade je rub USB i 3,5mm konektora koji je oštriji no što bismo voljeli, no možemo ga oprostiti jer su svi ostali aspekti kvalitete izrade daleko iznad naših očekivanja.

Završna obrada Honora 8X je iznenađujuće dobra

Dizajnom Honor 8X također se izdvaja iz gomile. Testni uređaj plave boje izgleda vrlo atraktivno, te će zasigurno zaplijeniti pokoji pogled prolaznika. Stražnje staklo ima zanimljiv u kombinaciju zrcalnog i zamagljenog stakla, s tim da zrcalni dio također ima zanimljiv holo efekt po kojemu su Honorovi uređaji prepoznatljivi.

Holo efekt čini Honor 8X uistinu atraktivnim

Okvir je identične plave boje kao pozadinsko staklo no u mat izvedbi što ga čini otpornijim na grebanje. Okvir zaslona vrlo je tanak, s tankim donjim rubom i malenim notchem na vrhu jer ipak smo u 2108. godini i notch je postao standardna oprema. Dizajnom i kvalitetom izrade Honor 8X nadmašio je konkurenciju, osobito ako kupite uređaj crvene ili plave boje koji izgledaju zaista atraktivno.

Zaslon

Trend rasta zaslona zahvatio je i srednji segment, te Honor 8X ima zaslon dijagonale čak 6,5 inča. Rezolucija ovog velikog IPS zaslona je 2340×1080 piksela, a gustoća je blago ispodprosječna te iznosi 396 piksela po inču.

Iako velikih dimenzija, Honor 8X nudi dobru ergonomiju

Kvalitetom prikaza zaslon Honora 8X je natprosječan, sa širokim kutevima gledanja i visokom svjetlinom.

Jedan od problema zaslona Honora 8X je neravnomjerno osvjetljenje oko notcha

Dinamički raspon je prosječan i zadovoljiti će većinu korisnika a reprodukcija boja je neutralnija no što bismo voljeli tako da sadržaj ponekad izgleda pomalo blijedo čak i u „Vivid“ načinu rada zaslona. Najveći problem zaslona Honora 8X je neujednačeno osvjetljenje oko notcha, što je osobito primjetno kod prikaza bijele boje gdje notch izgleda kao da ima blagu sjenu. Isključite li prikaz notcha taj problem je neprimjetan, no svejedno važno je znati da postoji.

Performanse i autonomija

Najnoviji HiSiliconov midrange chipset, Kirin 710, našao je svoj dom u Honoru 8X. Na Kirin 710 možemo gledati kao na „lite“ verziju Kirina 970, prošlog flagship chipseta iz HiSilicona. Kirin 710 ima osmojezgreni procesor sa četiri Cortex-A73 radnog takta 2,2GHz i četiri Cortex-A53 jezgre radnog takta 1,7GHz. Uz niži radni takt procesora i grafički procesor je dobio downgrade u obliku Mali-G51 MP4. Iako se radi o snažnom procesoru, tijekom rada na trenutke smo osjetili kratke zastoje u radu poput sporog prikaza tipkovnice ili otvaranja nedavno otvorenih aplikacija, koji su vjerojatno uzrokovani softverom te će nadamo se biti popravljeni budućim ažuriranjima. Grafički procesor odlično se nosi s manje zahtjevnim naslovima, dok oni grafički najzahtjevniji traže prilagodbu postavki kvalitete grafike kako bi se izvodili uz stabilan framerate. Asphalt 9 uspjeva zadržati prilično stabilan framerate dok smo u PUBG Mobile primijetili pokoji pad frameratea što uvelike narušava iskustvo igranja ovakve igre u kojoj se sekunde ponekad ključne. Naš testni model opremljen je sa 4GB radne memorije, što je sasvim dovoljno za svakodnevni rad uz umjeren multitasking. Ako ste skloni intenzivnijem multitaskingu preporučamo da razmotrite kupnju modela sa 6GB radne memorije. Generalno, Honor 8X je prilično brz i performanse mu savršeno odgovaraju cijeni. Nadamo se kako će Honor ažurirati softver te popraviti problem kratkih zastoja jer će Honor 8X u tom slučaju postati prava jurilica srednjeg segmenta. Termalne performanse Honora 8X mogle bi biti bolje, jer se pri sintetičkim testovima prilično zagrijao no pri normalnom korištenju i igranju je postao osjetno topao, no ne toliko da ga je neugodno držati.

Baterija visokog kapaciteta 3750 miliamper-sati pružiti će dan nešto intenzivnijeg korištenja dok je dva dana autonomije vrlo teško izvući čak i uz umjereno korištenje. U PCMark Work 2,0 Battery testu Honor 8X izdržao je 9 sati i 59 minuta uz 50% osvjetljenja zaslona što je prosječan rezultat, unatoč natprosječno velikoj bateriji. Također vrijedi napomenuti kako 8X ne podržava brzo, kao niti bežično punjenje tako da će punjenje zahtijevati malo planiranja jer isto traje preko 2 sata.

Mobil.hr Honor 8X recenzija: Benchmark galerija

Operativni sustav

Za ljubitelje keksa, Honor je 8X opremio Androidom 8,1 Oreo. Bili bismo sretniji da su svoj midranger prilagodili ljubiteljima pita te nam isporučili 8X uz Android 9,0 Pie. Preko Orea Honor je nadjenuo EMUI 8,2 sučelje koje će biti poznato svima koju koristili bilo koji Honor ili Huawei uređaj posljednjih nekoliko godina. Uz EMUI 8,2 dolaze sve vrline, ali i mane na koje smo navikli od Huaweijevog korisničkog sučelja. Jednostavnost je glavna vrlina EMUI-a, od samog početnog zaslona do sistemskih aplikacija, EMUI je vrlo jednostavno sučelje. Glavna mana EMUI-a je njegov dizajn, koji uistinu djeluje zastarjelo u usporedbi s većinom konkurentskih sučelja. Srećom EMUI je vrlo prilagodljiv te ima pregršt dostupnih tema koje mogu uvelike modernizirati izgled cijelog sučelja. Honor 8X dolazi uz ponešto bloatwarea, odnosno nepoželjnih predinstaliranih aplikacija poput Booking.com, ebay, Netflix i šest igara no sve ih je moguće deinstalirati tako da su samo privremena smetnja.

Kamere

Stražnji sustav kamera Honora 8X sastoji se od dvije kamere od kojih je prva standardna širokokutna kamera sa senzorom rezolucije 20 megapiksela s otvorom blende f/1,8 dok se sekundarna kamera sa senzorom rezolucije 2 megapiksela koristi za otkrivanje dubine, odnosno za postizanje kvalitetnijeg bokeh efekta. Stražnji sustav kamera iznenadio nas je performansama, osobito dinamičkim rasponom koji je vrlo širok. Reprodukcija boja je vjerna stvarnosti i fotografije napravljene Honorom 8X izgledaju prirodno te im je jedina mana nešto slabija oštrina.

Honor 8X koristi AI odnosno umjetnu inteligenciju za prepoznavanje scena i automatsku prilagodbu postavki. Honorovi prošli pokušaji implementacije umjetne inteligencije davali mješovite rezultate koju su često bili nekonzistentni te je AI fotografija veše bila fora nego koristan dodatak softveru kamere. Sustav umjetne inteligencije uvelike je prerađen, te je sada odličan dodatak koji iz dobrog sustava kamera izvlači još više. Kod pejzažne fotografije najočitiji je napredak kod AI fotografije, pogledate niže prikazane primjere očito je kako je umjetna inteligencija sposobna uvelike poboljšati mogućnosti kamera Honora 8X. Uz daleko bolji dinamički raspon fotografije imaju i viši kontrast koji fotografijama daje dinamičniji izgled. Iako izgledaju nešto neprirodnije, kako bi se reklo „nabrijano“, fotografije zadržavaju dovoljno prirodan izgled jer AI odlično balansira prilagodbu postavki.

Razlika između automatskog i AI potpomognutog snimanja je drastična

U noćnim uvjetima situacija je nažalost obrnuta, te je AI gotovo potpuno beskoristan. Iako brzo i pouzdano prepoznaje noć kao scenu, način na koji prilagođava postavke uglavnom uništava fotografije. U „Night“ scenama AI dodatno osvijetli najsvjetlije dijelove fotografija te primijeni prilično agresivno zaglađivanje te je rezultat najčešće mutna fotografija s preeksponiranim svjetlinama dok su sjene jednako podeksponirane kao i kada se AI ne koristi. U noćnim uvjetima Honor 8X nudi daleko natprosječne performanse, sa dobrim dinamičkim rasponom i oštrinom koja je dovoljno visoka da fotografije budu iskoristive, što često nije slučaj s konkurentskim uređajima.

No Honor 8X ima as u rukavu kada je riječ o noćnoj fotografiji – Night Mode. Night Mode je Huaweijeva tehnologija exposure bracketinga uz pomoć umjetne inteligencije. Ukratko, kamera napravi nekoliko fotografija različitih ekspozicija kako bi osvijetlila sve dijelove scene te potom sve te ekspozicije spaja u jednu fotografiju. Ono što je impresivno je kako se sve to izvodi „iz ruke“ odnosno ne morate koristiti stativ jer umjetna inteligencija prati piksele kako bi se eliminirali pomaci. Implementacija Night Modea uvelike je superiornija onoj na Honoru 10, koji se često mučio s određivanjem vremena ekspozicije ili krivo odredio ekspoziciju tako da fotografije nisu bile mnogo bolje od onih napravljenih u automatskom načinu snimanja. Honor 8X ponekad pogriješi pri određivanju vremena ekspozicije, stoga predlažemo da ga ručno postavite (4 sekundi je sasvim dovoljno za većinu situacija) i uživate u noćnoj fotografiji. Night Mode je pravo malo čudo tehnologije, i drago nam je da je Honor popravio implementaciju kako bi i korisnici u srednjem segmentu mogli uživati u noćnoj fotografiji.

Auto vs AI vs Night Mode

Prednja kamera ima senzor rezolucije 16 megapiksela te optiku s otvorom blende f/2,0. Glavna mana prednje kamera je ona koju dijeli s mnogim Honor i Huawei uređajima – fiksni fokus. Fiksni fokus traži od korisnika da se prilagođava odnosno da prilagodi udaljenost telefona od lica kako bi fotografije bile u fokusu. Iako je fokusno područje veliko, moguće je da ćete u određenim situacijama poput grupnih selfieja imati dio fotografije van fokusa. Fotografije napravljene prednjom kamerom imaju blago natprosječan dinamički raspon, visoku oštrinu i prirodnu reprodukciju boja. Ukratko, selfie entuzijasti bit će zadovoljni prednjom kamerom Honora 8X.

Mobil.hr Honor 8X recenzija: galerija fotografija

Ulazi, izlazi i zvuk

Honor nudi zaista kvalitetne uređaje ali još uvijek izgleda nisu spremni svoje midrangere opremiti modernim USB priključkom. Honor nije malena tvrtka, i cijena ugradnje USB Type-C konektora na uređaje ne može biti toliko viša od ugradnje microUSB-a da čini osjetnu razliku u prodajnoj cijeni uređaja no Honor se iz nekog razloga odbija oprostiti od ovog zastarjelog konektora. Svako zlo za neko dobro kako se kaže, jer microUSB barem garantira prisutnost 3,5-milimetarskog izlaza za slušalice. Honor 8X nema niti infracrveni odašiljač koji je vrlo koristan dodatak mnogim Honor i Huawei telefonima. Honor je 8X opremio tek najosnovnijim ulazima i izlazima te će isti zadovoljiti tek one s niskim očekivanjima.

Na dnu modernog Honora 8X nalazi se ne tako moderan microUSB

Zvučnik Honora 8X je mono zvučnik na donjoj strani uređaja. Ima visoku glasnoću i dobro izbalansiranu zvučnu sliku uz nešto nižu prisutnost niskih tonova tako da nije idealan za slušanje glazbe, no bit će savršeno adekvatan za gledanje videa i gaming.

Zaključak

Srednji segment postao je vrlo zasićen i teško se izdvojiti iz gomile. Iako 8X nema jedinstvene feature, najbolji sustav kamera ili najbolji chipset, upravo taj balans solidnih komponenti je njegova najveća snaga. Tražite li kvalitetan telefon srednjeg segmenta s velikim zaslonom, dobrim chipsetom i kvalitetnim sustavom kamera Honor 8X je odličan izbor. Vrhunska kvaliteta izrade kao i atraktivan dizajn privući će mnoge, no nedostaci poput microUSB konektora vjerojatno će odbiti one koji traže uređaj opremljen najnovijim konektorom. Sve u svemu, Honor 8X uređaj je vrijedan razmatranja.

Plus

+Kvaliteta izrade
+Veličina zaslona
+Atraktivan dizajn
+Performanse kamera

Minus

-Prednja kamera ima fiksni fokus
-Koristi microUSB konektor
-Nema mogućnost snimanja 1080p 60FPS videa

4.6/5 - (5 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1