Realme 5 Pro
Realme 5 Pro donosi u cjenovni rang ispod 2000 kuna zanimljivu kombinaciju dosta jakog hardvera, veliku bateriju, brzo punjenje i zanimljivu kombinaciju kamera. BBK Electronics koji pod svojom kapom ima još Oppo i OnePlus brand, s Realme pokušava igrati Xiaomijeviu igru u kojoj za relativno nisku cijenu nudi malo jače modele. Krenimo od izrade u kojoj vizualno dominiraju geometrijski isprekidani oblici s presijavanjima na pozadini uređaja.
Dizajn i kvaliteta
Realme 5 Pro dolazi sa 6,3 inčnim ekranom koji s prednje strane zauzima solidnih 90% telefona, a osim nešto veće “brade” i notcha/kapljice u kojoj je smještena selfie kamera, ostali rubovi su vrlo tanki. Staklo je zaštićeno Gorrilla Glass 3 zaštitom. Okvir 5 Pro smartphonea je izrađen od tvrde plastike, s lijeve strane su tipke za glasnoću zvuka, s desne power tipka.
Na lijevoj strani nalazi se nosač za dvije SIM kartice nano veličine i dodatno posebno mjesto za memorijsku ekspanziju microSD karticom.
Na dnu je uobičajeni tercet zvučnika, USB Type C utora i 3,5 mm utora za slušalice. Telefon nema LED svjetlo koje obavještava o notifikacijama.
Stražnja strana napravljena je od glatke prozirne plastike koja podsjeća na staklo i tu dolazimo do dijela koji najviše vizualno diže izgled telefona. U podlozi su geometrijski oblici koji nejednako odbijaju zrake svjetlosti pa je efekt presijavanja vrlo izražen. Straga se još nalazi ispupčenje u koje je proizvođač smjestio sustav kamera, LED bljeskalica i sad već old-school lokacija za čitač otiska prsta. iako nema IP certifikate, otporan je na zalijevanje vodom. Nemojte s njim na kupanje.
Ekran
Realme 5 Pro ima 6,3 inčni ekran. Radi se o IPS modelu koji je među boljima u klasi. Ima dovoljno izraženu svjetlinu koja prelazi 450 nita, a uz to ima i dobar prikaz crne boje, čime se postiže i dobar kontrast.
Realme ekran nema automatsko podešavanje razine osvjetljenja, pa ćete na suncu morati sami podići razinu. Ono što je pozitivno je da se na vrlo sunčanom danu sve jako dobro vidi, budući da ima dovoljno svjetline, a i nije pretjerano reflektivan. Treba napomenuti da isti proizvođač za 500-injak kuna više ima X2 model koji donosi AMOLED ekran. Omjer ekrana je 19,5:9 uz gustoću od 409 piksela po inču.
Performanse
Na testiranjima je Realme 5Pro imao jako dobre rezultate na sintetičkim benchmarcima što ne čudi s obzirom da dolazi s jakim srednjestrujaškim Snapdragon 712 čipsetom koji je izrađen na 10 nm proizvodnom procesu. Sastoji se od osam jezgara, pri čemu dvije jače Kyro 360 Gold rade na taktu od 2,3 GHz, a šest slabijih Kyro 3670 Silver na 1,7 GHz. Ovaj sustav ima potentni GPU čip Adreno 616, a za fluentni rad sustava brine se još čak 8 GB radne memorije.
U Antutu testu ostvario je vrlo solidan rezultat od 219778 bodova čime se ugodno smjestio u gornji rang po jačini među telefonima srednje kategorije.
Telefon dolazi sa 128 GB internog prostora i proširenjem za microSD karticu.
Kamere
Svijet kamera na pametnim telefonima možda se i najbrže mijenja, kako rezolucijom tako i brojem kamera. Realme igra i na tu kartu, a njegov sustav sastoji se od glavne 48 megapikselne kamere širokog kuta, ultraširoke od 8 MP i kuta gledanja od 119 stupnjeva, te 2 MP makro kamere.
Tu je i četvrti otvor koji sadrži 2 MP kameru namijenjenu dubinskoj percepciji. Na našem testu kamera, Realme je definitivno položio. Ponudio je vrlo dobru kvalitetu u dobrim dnevnim svjetlosnim uvjetima. Kamera nudi AI prepoznavanje scena poput hrane, ljubimaca, trave, snijega, zalaska sunca. Prema tim prepoznatim scenama, kamera će potom prilagoditi postavke. Realme nije razočarao niti kod oštrine i kvalitete noćne snimke.
Jedino nismo bili posve zadovoljni oštrinom tekstualnog predloška. Makro kamera sposobna je snimati oštre fotografije s 4 cm udaljenosti, no zbog veličine senzora od 2 megapiksela nisu šire primjenjive te fotografije. Model 5 Pro video snima u 4K rezoluciji uz framerate od 30 FPS-a. Na nižim rezolucijama snimanja, postiže do 120 frameova u sekundi u FullHD-u te čak 960 FPS-a na 720p snimkama.
Prednja kamera ima 16 megapiksela i zadovoljit će potrebe fotografija na društvenim mrežama. Selfie kamera u “kapljici” ima f/2.0, široki kut, no šum se očekivano povećava s lošijim svjetlosnim uvjetima.
Softver
Softverski, telefon dolazi s Android 9.0 operativni sustavom i ColorOS 6 nadogradnjom. Nismo primijetili zastajkivanja kod igara, višestrukih tabova niti drugih načina korištenja. Čitač otiska prsta nalazi se na stražnjoj strani uređaja, a u sustavu njegova registracija traje nešto duže. Ono što vrijedi istaknuti je brzina i responzivnost tog senzora.
Kao i kod većine ostalih telefona, možete ga otključati licem, no kako se radi o suradnji s običnom selfie kamerom sigurnost nije na najvećem nivou, iako i ovaj način radi prilično dobro.
Aplikacije mogu biti smještene na home ekranu ili ih se u tradicionalnom stilu može pozvati s popisa. Tu je i opcija split-screena za multitasking, no ne za sve aplikacije
Ostalo
Telefon dolazi s velikom 4035 mAh baterijom koja mu osigurava autonomiju koja će sigurno izdržati cijeli dan uz aktivnije korištenje, a to je potvrdio i dobar rezultat na našem PC Mark testu baterije od trinaest sati i sedamnaest minuta. Treba napomenuti da telefon dolazi s USB Type C utorom i podrškom za brzo punjenje od 20W.
Gledanje videa je ugodno iskustvo, a audio doživljaj upravo onakav kakav bi mogli očekivati od mobitela s jednim zvučnikom. Dovoljno je glasan, pa nećete propustiti pozive, ali nije za audiofile, iako će poslužiti s dobrim slušalicama za preslušavanje streaming servisa.
Zaključak
Realme 5 Pro prati trendove u dizajnu gdje se proizvođači natječu koji će se telefon više presijavati, s tim da je na ovom modelu zgodno uklopljena priča s razlomljenim geometrijskim oblicima. Kombinacija vrlo dobrog Snapdragon 712 procesora i 8 GB radne memorije osigurat će odlične performanse, a Adreno grafika bit će dovoljna za igranje igara. Ako vam nije dovoljno dobar IPS ekran na 5 Pro modelu, Realme za par stotina kuna više ima i X2 model koji donosi AMOLED ekran. Kamere su za ovaj cjenovni rang dosta dobre s tim da postoji razlika između kvalitete fotografija s glavne i ostalih (ultraširokokutna i makro) kamera.