Istovremeno sa modelom G11, Nokia je izbacila na tržište gotovo identičan model naziva G21. Sve dojmove pročitajte u nastavku testa.
Dizajn i kvaliteta
Model G21 je direktan nasljednik modela G20, ali i gotovo je identičan modelu G11 kojeg smo također testirali.
Na prednjoj strani se i ovdje nalazi 6,5“ ekran sa V izrezom za prednju kameru, a iznad kamere je smještena slušalica. Obrub oko ekrana je nešto veći, posebice na donjoj strani gdje je nekad bio smješten Nokia logo.
Novi G21 donosi i novi dizajn stražnje strane. Tako više nema okruglog modula za kamere koji je krasio Nokia mobitele zadnjih nekoliko godina. Sada su kamere smještene jedna ispod druge, u više, rekli bi smo, generičkom izdanju. Slična rješenja smještaja kamera smo vidjeli kod Motorola. Modul sa kamerama je tek neznatno izdignut od stražnje strane mobitela. Stražnja strana je izrađena od rebraste plastike te je tek minimalno zaobljena prema bočnim stranama.
Bočne stranice uređaja su također napravljena od plastike. Raspored tipki je standardan za Nokia uređaje. Na desnoj stani se nalazi tipka za paljenje koja ujedno služi i kao čitač otiska prsta te je blago ulegnuta u kućište. Iznad nje se nalaze tipke za glasnoću dok je na lijevoj strani uređaja tipka za Google asistenta. Na lijevoj strani se nalazi i utor za 2 nano SIM i 1 microSD memorijsku karticu. Na gornjoj strani se nalazi 3,5 mm utor za slušalice, dok se na donjoj strani nalazi mikrofon, USB Type-C priključak i zvučnik.
Nokia G21 je dimenzijama identična modelu G11 te spada u dosta velike mobitele zbog velikog ekrana, no ne odstupa previše od konkurencije. Tipka za otključavanje pozicionirana vrlo dobro, dok su tipke za glasnoću ipak postavljene malo previsoko, no s drugu stranu moramo pohvaliti kvalitetu izrade koja je na vrlo visokom nivou. Zbog dosta ravnih linija, dimenzije i težinu ovog uređaja će te svakako zamijetiti u ruci.
Zaslon
G21 dolazi sa identičnim ekranom kao i G11, odnosno IPS LCD ekranom dijagonale 6,5“ i rezolucije 720 x 1600 piksela. I ovdje je podržano osvježenje od 90 Hz što pridonosi ugodnijem listanju sadržaja na mobitelu.
Prikaz boja je pristojan, no kutovi gledanja su nešto slabiji, a to je boljka svih IPS ekrana. Osvjetljenje ekrana nije među jačima zbog čega je ne nešto slabija vidljivost na suncu, no isti problem imaju i drugi uređaji ovog cjenovnog ranga.
Performanse
Prošlogodišnji G20 se, kao i G10, oslanjao na MediaTek procesor, no ove godine G21 kao i G11 dolaze sa Unisoc T606 procesorom. Ovaj procesor ima 8 jezgri, 2x 1,6 GHz Cortex-A75 + 6x 1,6 GHz Cortex-A55. Za grafiku je zadužen Mali-G57 MP1 GPU. U odnosu na G11, G21 dolazi sa 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije. Tu je i podrška za micro SD memorijske kartice tako da jeftino može proširiti memoriju.
Svakodnevne zadatke mobitel obavlja pristojno, no tu i tamo se primijeti poneko duže učitavanje pojedine aplikacije ili prelazak između pojedinih aplikacija. Na ovom mobitelu je moguće igrati i nešto zahtjevnije igrice no onda treba smanjiti detalje. Prilikom testiranja nismo primijetili da se mobitel zagrijava niti nakon dužeg korištenja.
Kako bi mobitel radio brine se 5050 mAh baterija što je istovjetno kao i kod modela G11. I kod ovog mobitel je podržano 18W brzo punjenje no u paketu dolazi nešto sporiji, 10W punjač. Sa ovim punjačem će se baterija od 0 do 100% napuniti za oko 2h i 45 minuta. G21 svakako nije prvak u brzini punjenja no zato nas autonomija pozitivno iznenadila. Tijekom testa baterija je izdržala gotovo 2 dana korištenja, a ako ste nešto manje intenzivan korisnik, lako bi mogli doći do deklarirana 3 dana autonomije.
Kamere
Novi izgled modula kamera donosi i sitno poboljšanje glavne kamere, što je ujedno i jedina razlika u odnosu na nešto jeftiniji model G11. Iako su na zadnjoj strani 3 kamere, očekivali smo da je bar jedna ultraširokokutna, no nije. Glavna kamera je kod ovog modela je širokokutna 50 megapikselna sa f/1,8 i autofokusom. Druga kamera je 2 megapikselna macro kamera sa fiksnim fokusom i f/1,8, a pored njih tu je još i 2 megapikselni senzor dubine.
Samo sučelje kamere je vrlo jednostavno te na lijevoj strani nudi brze postavke dok su na desnoj strani okidač i izbornik za način rada kamere. Pored okidača se nalazi tipka za 2x uvećanje no u ovom slučaju se radi o digitalnom uvećanju.
G21 u uvjetima dobrog osvjetljenja daje pristojne fotografije sa dobrim dinamičkim rasponom i pristojnim uzvratom boja, no u tamnijim dijelovima je primjetan šum. Iako glavna kamera ima 50 MP očekivali smo nešto više detalja. Glavna kamera u kombinaciji sa senzorom dubine omogućuje i pristojne portrete, no i oni imaju nešto manje detalja.
Zanimljivo je da za glavnu kameru nema Pro/ručnog načina korištenja.
Za fotografiranje sa glavnom kamerom postoji i noćni način, no kvaliteta fotografija je nešto lošija. Naglašeni su žuti tonovi, te je primjetan šum. Kada se fotografira u noćnom načinu potrebno je pričekati nekoliko sekundi da se snimi fotografija.
Druga kamera je macro sa fiksnim fokusom na 4 cm koja u uvjetima dobro osvjetljenja i sa mirnom rukom može dati relativno pristojnu fotografiju. Količina detalja je dosta mala dok su boje isprane.
Prednja kamera je 8 megapislena sa f/2,0 koja u dnevnim uvjetima daje pristojne fotografije, ali sa nešto manje detalja. Noćne fotografije imaju malo detalja i izražen šum.
Kao i kod modela G11, glavna kamera ima mogućnost snimanja 1080p videa sa 30 fps. Video zapisi snimljeni u dnevnim uvjetima su dobri, no i G21 bi mogla imati bolju stabilizaciju.
Operativni sustav i sučelje
Noka G21 kao i model G11 dolaze sa Android 11 OS-om, isto kao i prošlogodišnji modeli, što nas je začudilo, iako iz Nokie obećavaju da će mobitel dobiti 2 velike nadogradnje OS-a (Android 12 i 13) te će imati 3 godine sigurnosnih zakrpa.
Samo korisničko sučelje je vrlo jednostavno i poznato sa prijašnjih Nokia modela kao i drugih uređaja sa čistim Androidom. Početne zaslone je moguće prilagođavati sa aplikacijama i weidgetima, a krajnje lijevi ekran je rezerviran za Google što je moguće isključiti u postavkama.
Kretanje kroz sustav je moguće putem gesti ili tri vritualne tipke na dnu ekrana.
Brzina rada nije na vrhunskom nivou, no svakodnevne zadatke će mobitele odraditi korektno, a dojam kod listanja svakako poboljšava 90 Hz osvježenje ekrana. Kao i kod drugih uređaja, tako i na G21, Nokia nije instalirala nikakvo dodatno korisničko sučelje te će te na mobitelu osim osnovnih Google aplikacija pronaći tek 4 dodatni instalirane aplikacije: ExpresVPN, LinkedIn, Netflix i Spotify. Sve 4 navedene aplikacije je moguće deinstalirati.
Za otključavanje mobitelu tu su sad već standardni čitač otiska prsta ili prepoznavanje lica. Čitač otiska prsta je smješten bočno pa je prilično uzak te je za prvo snimanje prsta potrebno malo više vremena. No u svakodnevnom korištenju, sami čitač radi dosta dobro i precizno. Da bi se mobitel otključao dovoljno je samo prisloniti prst na čitač i mobitel se otključava.
Otključavanje putem prepoznavanja lica radi dosta dobro u uvjetima dobro osvjetljenja.
Kao i G11, tako i G21 ima samo jedan zvučnik smješten na dnu mobitela. Zvuk je dosta glasan, ali nedostaje niskih tonova te je primjetna distorzija zvuka. No sličnu boljku imaju i konkurenti.
Zaključak
Nokia je ove godine istovremeno predstavila 2 gotovo identična mobitela, G11 i G21. Oba mobitela spadaju među pristupačne mobitele te mi i specifikacije odgovaraju konkurenciji i po ničemu se ne ističu. Glavna razlika između G11 i G21 je u tome što G21 ima kameru sa više megapiksela te par sto kuna veću cijenu. Tako će i najveća konkurencija modelu G21 biti upravo bratski model G11. Glavni aduti ovog mobitela su pristojna kamera i odlična baterija sa kojom će te gotovi zaboraviti na punjač.