Apple se pridružio trendu ostatka smartphone industrije i za posljednji kvartal prošle godine objavio smanjena očekivanja prihoda sa 89 na 84 milijarde dolara. Globalna prodaja telefona pala je za 6% prošlog kvartala, od čega je posebno pogođen Samusung s padom od čak 13,4 posto. Jedan od rijetkih dobitnika je Huawei koji je s jakom kampanjom i telefonima P20 Pro i tek pristiglim Mate 20 Pro ostao ispred Applea kao drugi vendor iza Samsunga po isporuci pametnih telefona.
U svojem obraćanju, Apple za niže prihode ponajviše krivi slabljenje kineskog gospodarstva i tenzije sa SAD-om oko trgovinskih odnosa, a sve se to prelilo na krajnje potrošaće. U konačnici je manji promet zabilježen i u Apple trgovinama i kod telekoma. Dio problema, prema tvrdnjama Applea leži i u slabijim akcijama kod telekoma koji više ne nude povoljne pretplatne pakete sa mobitelima, pa se cijene čine više. Dio razloga leži i u nižoj cijeni zamjene baterije, koju je Apple ponudio za starije telefone. Umjesto 79, Apple je nakon afere s performansama starijih telefona ponudio zamjenu baterije za 29 dolara, što su mnogi kupci iskoristili.
Izvan ponude iPhone telefona, Apple prilično dobro prolazi s rastom ostatka ponude godišnje oko 19%, no problem u zadnjem kvartalu što novi proizvodi poput Watch Series 4, AirPods, iPad Pro i MacBook Air nisu bili dostupni kroz cijeli kvartal.
Kao potencijalno rješenje ovog problema CEO Tim Cook naveo je korake poput zamjene starih za nove telefone, pomoć oko prebacivanja podataka na novi iPhone i slično. Ono što bi moglo pomrsiti račune Appleu je dolazak 5G mreža, za koju su podršku najavili tek sljedeće 2020. godine. Drugi trend koji se očekuje za oživljavanje smartphone tržišta su mobiteli s mnoštvom kamera.