TESTOVI

Nova ultra ljestvica

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

Nakon prošlogodišnje S20 serije, Samsung je za 2021. godinu S21 seriju koja je više evolucija nego revolucija prošlogodišnje serije. Ovoga puta na test nam je došla perjanica naziva S21 Ultra 5G. A što donosi ovaj „ultra mobitel“ i dojmove, pročitajte u nastavku.

Dizajn i kvaliteta

Nakon prošlogodišnjeg usklađivanja broja mobitel s godinom u kojoj su predstavljeni ove godine je izbačena S21 serija. A sukladno prošlogodišnjem označavanju mobitela, najveći, najjači i mobitel s najboljim specifikacijama nosi naziv Ultra uz sad već popularni dodatak 5G kao oznaka brzine mreže koju podržava. Iako se radi o dosta velikom uređaju, kutija u kojoj je zapakiran je dosta „tanka“ s velikom S21 oznakom na prednjoj strani.

Već i na prvi pogled kada pogledate ovaj mobitel jasno je da se radi o Samsungovom uređaju.

Za razliku od prošlogodišnjeg modela, ekran je smanjen za 0,1“, a sukladno tome su, sitno ali bitno, smanjene i dimenzije uređaja koji sada bolje leži u ruci.

S21 Ultra kao jedini u S21 seriji donosi blago zaobljeni ekran, a obrub iznad i ispod ekrana je minimalan, gotovo zanemariv. Iako je ekran zakrivljen na bočnim stranicama, taj kut tj veličina zaobljenog ekrana na bočnim stranicama je ipak nešto manja nego kod modela od prije koju godinu, no i dalje djeluje vrlo efektno. Iznad ekrana se smjestio mali ali dugački otvor za slušalicu koja služi i kao prednji zvučnik. Prednja kamera je smještena centralno na vrhu ekrana te je vrlo mala.

Stražnja strana uređaja je doživjela promjenu u vidu modula kamere. Za razliku od prošlogodišnjeg modula koji je izgledao kao dodatni dio uređaja naknadno instaliran, na ovogodišnjem modelu djeluje kao sastavni dio kućišta. I dalje je značajno izdignut od stražnje strane uređaja no izgleda bolje nego prošle godine. Sami modul sa kamerama je veći, no postavljen je uz lijevi rub stražnje strane te počinje od vrha uređaja a čak su bočna i gornja stranica mobitela povučene prema modulu tako da linije bočnih stranica djeluju fluidno. Stražnja strana uređaja je napravljena od stakla i zaštićena Gorilla Glass Victus zaštitom sa crnom mat završnom obradom. Ovo svakako pohvaljujemo jer stražnja strana nije magnet za otiske, tj isti nisu toliko vidljivi. Kao i na prethodnim modelima, stražnja strana je blago savijena prema bočnim rubovima.

Okvir uređaja, kako i dostoji mobitela najvišeg ranga, je izrađen od sjajnog aluminija, a na testnom uređaju je i on crn.

Na desnoj strani uređaja se nalazi tipka za paljenje/gašenje mobitela iznad koje su se smjestile tipke za glasnoću, dok je lijeva stana uređaja prazna. Na gornjoj strani uređaja se nalaze dva mikrofona dok je na dnu ladica za dvije nano SIM kartice, mikrofon, USB Type-C utor te donji zvučnik.

Fizičke tipke su aluminijske te su relativno uske što i nije čudno s obzirom na debljinu bočnih stranica mobitela. Sami položaj tipke za paljenje gašenje je odličan dok je za stiskanje tipki za glasnoću potrebno malo pomaknuti mobitel u ruci, čak ako imate i malo veće ruke.

Treba imati na umu da je ovaj mobitel nešto većih gabarita te ima masu od 227 grama što nije zanemarivo. Zbog zaobljenih rubova te zaobljene stražnje stran uređaja uređaj vrlo dobro leži u ruci tako da korištenje sa jednom rukom nije nikakav problem. Uz to, Samsung je s gestama dodatno pojednostavnio korištenje mobitela. S obzirom na korištene materijale kod izrade, samo mobitel je dosta sklizak te je potrebno malo pripaziti da vam ne isklizne iz ruke.

Kako smo već naviknuli od najboljih Samsungovih uređaja tako i ovaj uređaj posjeduje IP68 zaštitu te bežično punjenje.

Zvuk iz stereo zvučnika je dosta glasan i bez ikakvih distorzija, čak i kada pojačate na najvišu razinu. Gornji zvučnik je zadužen za visoke tonove a donji za niske. U kombinaciji vrlo dobrih zvučnik i odličnog ekrana, pravi je užitak gledanje filmova ili video zapisa na ovom uređaju.

Kada isključite ekran, mobitel je u potpunosti crn, bez otisaka na stražnjoj strani ali sa velikim otvorima kamere. Djeluje kao dio Batmanove tehnologije, tamnog oklopa a opet upečatljivog dizajna.

 

Zaslon

S21 Ultra dolazi sa 6,8 inčnim Dynamic AMOLED 2X ekranom, što je za 0,1“ manje nego kod prethodnika. No Samsung je opet uspio malo poboljšati ekran. Ekran je izrađen u novoj LTPO tehnologiji koja troši manje energije, a isti ekran je predstavljena sa modelom Note 20 Ultra. Zbog nove vrste ekrana S21 Ultra nudi osvježenje od 120 Hz i kod najveće rezolucije koja iznosi 1440×3200 piksela. Tu je i HDR 10+ a gustoća ekrana iznos 515 ppi.

Zanimljivo je da je Ultra jedini model iz S21 serije koji dolazi sa spomenutom WQHD+ rezolucijom dok je ostatak serije na FHD+ rezoluciji. Svi uređaji iz prošlogodišnje S20 serije, sa izuzetkom S20 FE su imali WQHD+ rezoluciju te nas je ovaj potez Samsunga malo razočarao.

Ekran na Ultri je definitivno trenutno najbolji ekran na tržištu. Odlični kontrasti, crna boja koja se ne može postići niti sa jednim IPS ekranom, prikaz boja koji je odličan ako su vam previše „životopisne“ u postavkama možete podesiti balans bijele boje ili odabrati nešto smireniji prikaz. Sami ekran je dosta svijetao tako da nećete imati nikakvih problema sa prikazom bilo da se u zatvorenom prostoru ili na otvorenom za jakoga sunca. Kutovi gledanja su odlični, a listanje sadržaja dok je ekran na 120 Hz djeluje jako glatko.

Standardno za Samsungove uređaje tu je i odlični Always-ON ekran koji prikazuje datum i vrijeme te postotak baterije a kada dobijete obavijesti i ikone za aplikacije. Tu su u mogućnosti podešavanja kada želite da se ekran prikazuje (kada dodirnete uređaj, stalno ili u određenom vremenu) te samo izgled prikaza, tj izgled i boju sata ili dodati fotografiju.

Osim nove tehnologije ekrana, te veće rezolucije u odnosu na ostatak serije, Samsung je u Ultra modelu odlučio ponudi nešto još zanimljivije. Ekran posjeduje Wacom digitizer što u prijevodu znači podrška za S-pen. Do sada je S-pen bio rezerviran isključivo za Note seriju koji se tako odvajao od S serije, a „olovka“ se krila u kućištu uređaja. Imamo dojam da sa Samsung sa S21 Ultra i S-penom pomalo eksperimentira na S seriji jer uređaj ne dolazi sa S-pen olovkom u prodajnom paketu a uređaj nema ni posebno mjesto za odlaganje olovke.

Ukoliko želite koristiti S-pen sa Ultra modelom morate kupiti silikonsku masku sa S-pen-om i utorom za istu, a to će vas koštati dodatni 560kn ili Smart clear view preklopnu masku sa S-penom i utorom koja košta 750kn. Treba naglasiti da je S-pen olovka za ovaj uređaj nešto veća od onih iz Note serije pa bi stavljanje maske sa utorom za olovku dodatno povećalo ionako nemale dimenzije uređaja, pogotovo u širinu što bi imalo negativan utjecaj na korištenje mobitela jednom rukom.

Više o funkcionalnosti S-pen-a pročitajte u nastavku.

 

Performanse

Svaki novi model dolazi sa novim, unaprijeđenim procesorom. Do je prošlogodišnja S serija bio pokretan Exynos 990 procesorom, Samsung je u novu S21 seriju ugradio Exynos 2100 procesor. Neko smo dojma da je promijenjen naziv procesora kako bi ga lakše povezalo sa godinom i modelom S serije. Novi procesor i dalje ima 8 jezgri ali su one sada nešto većeg takta, a sami procesor je napravljen u 5nm tehnologiju za razliku od prošlogodišnjeg u 7nm. Tako je konfiguracija ovog procesora je: 1×2,9 GHz + 3×2,8 GHz + 4×2,2 GHz. Osim toga, novi je grafički procesor koji je sada Mali-G78 MP14.

S21 Ultra dolazi u konfiguracijama sa 12 GB RAM-a i 128 GB ili 256 GB interne memorije ili 16 GB RAM-a i 512 GB interne memorije. Testni uređaj je došao sa 256 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno oko 220 GB.

Važno je napomenuti da je Samsung izbacio podršku za memorijske kartice na S21 seriji tako da ste ostali na onoliko interne memorije koliko dobijete sa uređajem koji ste odabrali. No tu su razne cloud usluge na koje možete prebaciti svoj sadržaj. S obzirom da se radi o Ultra modelu, očekivali bi da početni model ima bar 256 GB interne memorije a ne 128 GB koliko nudi i nekoliko puta jeftinija konkurencija, a onda bi bio i lakše preći preko nedostatka memorijske kartice.

Kao što je to trend zadnjih godina kod Samsunga, ovaj uređaj se na tržištu SAD-a i Kine nudi sa Snapdragon 888 procesorom. Jedna od iznimki je prošlogodišnji S20 FE 5G koji je i u Europi bio dostupan sa Snapdragon procesorom. Razlike između Exynos i Snapdragon procesora su male a možda bi kakvu sitnu razliku u brzini rada primijetili jedino da oba uređaja stavite jedan pored drugoga ili u benchmark testovima. No u svakodnevnom korištenju vas ni Exynos neće razočarati.

Sve radi iznimno glatko bez ikakvih trzaja i zastajkivanja. Čak i kad prebacujete između različitih aplikacija sve radi besprijekorno. Pokretanja i najzahtjevnijih igrica na najvećoj rezoluciji ne predstavlja nikakav problem. Sve radi bez i najmanjeg trzaja. Jedino smo primijetili da se nakon 30ak minuta intenzivnog igranja zahtjevnijih igrica pojavljuje blago zagrijavanje uređaja na stražnjoj desnoj strani (pored modula kamera). No nije to ništa što nije očekivano ili viđeno i kod drugih uređaja.

Benchmark testove smo odradili i sa testnim uređajem te se on smjestio na sam vrh poretka.

Baterija u ovom uređaju je ostala ista kao i kod prethodnika te joj kapacitet i dalje iznosi 5000 mAh. No za razliku od prethodnika više nije podržano 45W brzo punjenje nego je sada podržano 25W brzo punjenje. Nažalost, Samsung je sa Ultrom odlučio pratiti trend koji je postavio Apple te u paketu ne nudi punjač, već dobijete samo USB kabel. 25W brzi punjač od Samsunga će vas koštati dodatnih 269 kn. Sa njim će se Ultra napuniti od 0 do 100% za oko 1 i pol sat. Ako imate „stari“ Samsung 15W brzi punjač, mobitel će se napuniti do 100% za oko 2 i pol sata.

Pojedini konkurenti na tržištu nude brze punjače do 65W, no nedostaje im bežično punjenje koje Ultra posjeduje. Kod ovog uređaja podržano je 15W brzo bežično punjenje, a tu je i 4,5W reverzibilno bežično punjenje. To znači da na leđima ovog uređaja možete napuniti svoj pametni sat ili drugi mobitel koji podržava bežično punjenje.

Po pitanju autonomije nema nikakvih iznenađena. Tijekom testa, uz nešto intenzivnije korištenje, igranje igrica, gledanje youtubea, korištenja dviju SIM kartica, podosta poziva, sinkronizacije više mailova, te povezani smartwatch putem bluetootha baterija nam je izdržala 1 dan korištenja bez problema. Naravno uz ekran podešen na najveću rezoluciju i stopu osvježenja kao i stalno uključeni Always-On ekran, te uključenu tamnu temu.

1 | 2
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1