TESTOVI

Nova ultra ljestvica

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

Kamere

Novi model donosi i poboljšane kamere. Modul kamera na stražnjoj strani donosi čak 4 kamere od čega su dvije telefoto, LED bljeskalicu te otvor za laserski Auto fokus za bolje fokusiranje.

Glavna kamera je širokokutna 108 megapiskelna sa f/1,8, PDAF, optičkom stabilizacijom te laserskim AF-om što prethodnik nije imao. Pored nje uređaj posjeduje u 12 megapikselnu ultraširokokutnu kameru sa f/2,2 i autofokusom, ali bez optičke stabilizacije.

Treća kamera je 10 megapikselna periskopska kamera sa f/4,9 autofokusom, optičkom stabilizacijom i 10x uvećanjem. Ova kamera nudi i digitalno uvećanje od 30x pa do 100x. Pošto se radi o digitalnom uvećanju na 30x, fotografije su donekle iskoristive, ovisno o uvjetima, ali ne treba očekivati čuda, posebno ne u noćnim uvjetima. Fotografije snimljene sa 100x uvećanjem su dosta zrnate čak i uvjetima dobrog osvjetljenja tako da je upotreba ovog uvećanja upitna.

Četvrta kamera je također 10 megapiselna telefoto kamera sa f/2,4, optičkom stabilizacijom i 3x uvećanjem.

Svima koji su koristili Samsungove uređaje će sučelje kamere biti poznato. Na lijevoj strani su brze postavke za bljeskalicu, brojač, odabir omjera stranica (i odabir fotografiranja u punoj rezoluciji od 108 MP), uključivanje fotografija u pokretu te odabir nekog od različitih filtera. Na desnoj strani se nalaze tipke za prebacivanje između 4 kamere, a pored se nalaze tipke za odabir načina snimanja a zadano je „jednostruko snimanje“, „fotografija“, „video“ i „više“. U ovom zadnjem je moguće odabrati neki drugi način korištenja kamera poput profesionalnog načina, snimanja panorame, hrane, noćnog načina, portreta, profesionalnih videozapisa, usporenog snimanja i slično. Bilo koji od navedenih načina je moguće dodati na sučelje kamere i izmijeniti redoslijed načina ovisno o tome što najčešće koristite.

Profesionalni način nudi mnoštvo postavki poput ISO vrijednosti, brzine zatvara, balansa bijele boje, fokusa, ekspozicije a moguće ga je koristi za glavnu i ultraširokokutnu kameru.

Kvaliteta fotografija odgovara specifikacijama i cjenovnom rangu ovog uređaja. Fotografije snimljene sa glavnom kamerom u rezoluciji od 12 MP su odlične, bilo da su snimljene u dnevnim ili noćnim uvjetima. Fotografije imaju jako puno detalja, oštre, dinamički raspon je odličan, dok šum gotovo da ne postoji. Uzvrat boja je jako dobar, premda ovisno o sceni boje mogu biti i malo pre naglašene. Fotografije snimljene u punoj rezoluciji su vrlo dobre sa jako puno detalja, dobrom oštrinom i vrlo dobrim uzvratom boja.

Kada uključite noćni način na glavnoj kameri, noćne fotografije ispadaju odlično, no potrebno je pričekati oko 2 sekunde od pritiska na okidač. No zato dobivate vrlo oštre fotografije sa puno detalja i vrlo malo šuma.

Ultraširokokutna kamera daje vrlo dobre fotografije u dnevnim uvjetima no zbog post-obrade ima nešto manje detalja, ali uzvrat boja je dobar sa dobrim dinamičkim rasponom. Pošto kamera posjeduje i autofokus, ova je kamera dobra za snimanje makro fotografija, a kada se približite objektu pokreće se „poboljšanje fokusa“. Marko fotografije su vrlo dobre sa dosta detalja i dobrom oštrinom.

Fotografije u noćnim uvjetima imaju nešto manje detalja te je povremeno primjetan šum te ovisno o uvjetima ispadaju nešto tamnije.

Iako je telefoto kamera 10 MP, fotografije se spremaju u 12 MP rezoluciji, što znači da mobitel radi upscale fotografija. Fotografije snimljene u dnevnim uvjetima sa 3x uvećanjem su vrlo dobre, bilo da su snimljene u dnevnim ili noćnim uvjetima. Prikaz boja je vjeran, šum je minimalan, dinamički raspon je vrlo dobar, a fotografije imaju i dosta detalja. Sa uključenim noćnim načinom fotografije ispadaju poprilično dobre sa dosta detalja, vrlo dobrom ekspozicijom dok je šum minimalan. Kod fotografiranja u noćnom načinu potrebno je pričekati oko 5 sekundi da se snimi fotografija.

Primjer fotografija sa 3x uvećanjem:

Gotovo isto vrijedi i za fotografije snimljene sa periskoposkom kamerom sa 10x uvećanjem u dnevnim uvjetima kao i za telefoto kameru. I one se spremaju u 12 MP rezoluciji. Prikaz boja je vjeran, kontrasti su dobri ali dinamički raspon je nešto slabiji nego kod telefoto kamere. Noćni način je moguće koristi i kod ove kamere, a same fotografije imaju dobar povrat boja sa malo šuma i dobrom ekspozicijom.

Primjer fotografija sa 10x uvećanjem:

Ultra ima i 30x i 100x digitalno uvećanje. U noćnim uvjetima je 30x uvećanje donekle iskoristivo dok su fotografije sa 100x uvećanjem mutne te im nedostaje detalja.

30x uvećanje u dnevnim uvjetima dalje vrlo dobre fotografije, ali to ovisi o objektu snimanja, sa dosta detalja, dobrom oštrinom i dobrim uzvratom boja dok je šum blago primjetan. 100x uvećanje u dnevnim uvjetima daje fotografije koje imaju manje detalja sa izraženim šumom.

Primjer fotografija sa 30x uvećanjem:

Primjer fotografija sa 100x uvećanjem:

Portreti snimljeni sa glavnom kamerom su vrlo dobri sa puno detalja i dobrom obradom, a prikaz boja je vjeran.

S21 Ultra ima mogućnost snimanja i 8K video zapisa sa 24 fps ili 4K sa 30/60 fps. Video zapisi su vrlo dobri te imaju puno detalja te dobar dinamički raspon i dobre kontraste.

Prednja kamera je 40 megapikelna širokokutna sa f/2,2 i PDAF te ima mogućnost snimanja video zapisa u 4K rezoluciji sa 30/60 fps.

Fotografije snimljene sa prednjom kamerom u dnevnim uvjetima su vrlo dobre sa puno detalja i dobrim dinamičkim rasponom te vrlo dobrim povratom boja. Portreti su također vrlo dobri i oštri.

 

Operativni sustav i sučelje

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G dolazi sa zadnjom verzijom Andorida, tj sa Android 11 operativnim sustavom te već poznatim Samsungovim UI korisničkim sučeljem koje je na ovom uređaju dolazi u verziji 3.1.

Zadnje nešto više od dvije godine Samsung postepeno sređuje svoj UI a razlike između najnovije verzije i prethodne su sitne ali donose neke promjene te je rad korisničkog sučelja dodatno optimiziran i uglađen. Samsung UI je i dalje prilagođen korištenju uređaja sa jednom rukom.

Već smo spomenuli odlični always-on prikaze te njegove mogućnosti personalizacije, a ako koristite otisak prsta kao zaštitu, na mjestu optičkog čitača je mala oznaka gdje trebate staviti prst da otključat mobitel.

Za zaštitu mobitela možete koristi ultrazvučni čitač otiska prista koji je smješten ispod ekran ili prepoznavanje lica. Čitač otiska prsta je sigurnija varijanta te radi puno bolje u lošim uvjetima osvjetljenja. Prepoznavanje prsta je vrlo brzo te prilikom testa nismo imali problema da se uređaj nije htio otključati.

Prepoznavanje lica radi također jako brzo no dojma smo da je mrvicu brže otključavanje sa otiskom prsta.

Zaslon zaključavanja je standardan te nudi prikaz sata i datuma i obavijesti dok se na dnu nalaze 2 prečaca za pokretanje željenih aplikacija i tu nema nekakvih značajnijih promjena.

Kada otključate mobitel dolazite do poznatih početnih zaslona na koje možete dodavati različite aplikacije i widgete, mijenjati veličinu „mreže“ za aplikacije. Kod početnih ekrana je najveća novost da krajnje lijevi ekran više nije rezerviran za Bixby. Tako sada možete birati između Google Discover ili Samsung Free prikaza ili po želji skroz isključiti. Ako uključite Samsung Free dobiti će te listu popularnih besplatnih igrica te vas pritisak na neku od tih igrica vodi na Galaxy Store te nudi da skinete i instalirate odabranu igricu. Nekog prevelikog smisla da to bude na nekom od početnih ekrana ne vidimo.

Jedna od novosti koju donosi nova verzija sučelja opcija dvostrukog dodira za uključivanje ekrana i zaključavanje ekrana. Kada ste na nekom od početnih zaslona dovoljno je dva puta brzo stisnuti na prazno polje da bi se ekran zaključao. Kada se prikazuje Always-on ekran, dovoljno je brzo stisnuti dva puta na ekran da bi se isti uključio. Osobno nam se ova opcija sviđa, pogotovo kada je mobitel na stol a žalite samo pročitati pristiglu poruku ili nazvati nekoga i staviti na razglas bez da dižete mobitel a nakon toga zaključati mobitel.

Još jedna o promjena je ta da je zadana aplikacija za SMS poruke ona do Googlea, a na mobitelu je predinstalirana i Samsungova SMS aplikacija tako da možete odabrati onu koja vam više odgovara.

Samsung standardno nudi cijeli set svojih aplikacija, čak i Galaxy store za skidanje aplikacija.

Neizostavan je Edge panel koji nudi mnoštvo mogućnosti za brzi pristup aplikacijama, kontaktima ili alatima. Vidjeli smo slična rješenja i kod drugih proizvođača, ali Samsungov Edge panel nudi više mogućnosti. Osim što nudi mogućnost dodavanja više različitih panela, tu je i mogućnost prilagodbe same „ručice“ kojom se pozivaju paneli. Osim položaja, moguće je mijenjati i boju i veličinu iste.

Sustav je doživio i sitne kozmetičke promjene, a to je vidljivo kada prstom pređete prema dolje te vam se prikažu obavijesti sa 6 brzih funkcija. Dodatnim povlačenjem proširuje se traka sa brzim funkcijama te je moguće prikazati više funkcija i urediti njihov raspored.

Povlačenjem prstom prema gore otvara se ladica sa svim instaliranim aplikacijama. Aplikacije je moguće posložiti po abecedi ili po vlastitom redoslijedu, a također je moguće dodavati i različite mape te aplikacije dodavati u iste. Također možete dodati i posebnu tipku za otvaranje ladice sa aplikacijama a ista se smješta u donji desni dio ekrana.

Postavke sustava su doživjele tek kozmetičke izmjene te nude mnoštvo opcija prilagodbe. Tako možete uključiti tamnu temu, promijeniti veličinu fonta, rezoluciju, uključiti jednostavni način ili podesiti raspored navigacijski tipke a iste možete i isključiti i uključiti navigaciju putem gesti a i tu postoje dvije opcije tako da možete odabrati ono što vam više odgovara.

S-Pen opcija

No ono što privlači najviše pažnje je mogućnost korištenja S-pen olovke na ovom uređaju. Kao što smo spomenuli, S-pen je potrebno posebno kupiti, a sama olovka je nešto deblja nego kao Note serije, no posjeduje tipku na sebi. Nažalost, olovka ne posjeduje bluetooth mogućosti kao olovke od Note 9 serije nadalje, nego je „obična“ olovka kao što je bila do spomenutog modela.

Na testnom uređaju smo probali koristiti S-pen olovku od već nekoliko godina starog Samsunga Note 8. Osnovna funkcionalnost koju smo imali na Note 8 je sada prisutna i na Ultri. Kada je mobitel zaključan, približavanjem olovke do ekrana i pritiskom na tipku na olovci moguće je pisati po zaslonu te taj zapis spremiti u Samsung Notes. Ova funkcionalnost je uvedena sa Note 8 modelom. Kada je mobitel otključan, približavanjem olovke ekranu i pritiskom na tipku uključuje se izbornik za S-pen u kojem je moguće odabrati neku od opcija poput stvaranja bilješke, prikaza bilješki, pisanja po zaslonu, pisanja „poruka uživo“, AR cranja, pokretanja PENUP aplikacije ili nekih drugih opcija.

Poruka uživo otvara prozor u kojem je moguće sa olovkom napisati kratku poruku ili crtež te isto spremiti kao GIF koji možete onda poslati, a možete birati različite efekte kod pisanja/crtanja. Poruka uživo je ograničena na određeni broj poteza olovkom.

Ako stisnete i držite tipku na olovci te sa olovkom 2 puta stisnete po ekrana otvara se nova bilješka.

Sama tipka na S-penu ima i korisnu funkciju prilikom pisanja bilješki. Kada pišete bilješku te stisnete i držite tipku na olovci, S-pen služi kao gumica da možete obrisati napisano.

 

Zaključak

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G predstavlja ovogodišnju ljestvicu vrha smartphone uređaja koju će trebati dosegnuti. Sami Ultra model nudi bolje specifikacije i više mogućnosti od ostatka S21 serije te se time i unutar serije jasno ističe. Sitna poboljšanja u odnosu na prošlogodišnji model, a i poneki novi trik u rukavu, su dostati za zadržavanje vrha ljestvice. Mobitel ima vrhunske kamere i ekrana, vrlo snažan procesor i „tonu“ RAM-a, tu je i solidna baterija, glasni stereo zvučnici, IP68 zaštita i bežično punjenje. Iako ima podršku sa S-Pen on ne dolazi u paketu nego ga je potrebno posebno kupit, u paketu neće dobiti niti punjač, a početni model ima 128 GB interne memorije. Iako to nije malo za ovakav uređaj i njegovu početnu cijenu je premalo. A upravo je cijene najveća točka prijepora. S21 Ultra je u prodaji nešto jeftiniji nego što je bio S20 Ultra kada je izašao na tržište, no i dalje je jedan od najskupljih uređaja na tržištu. A ako želite iskoristiti puni potencijal ovog uređaja, ne posjeduje već 25W punjač, a želite original od Samsunga te želite i S-pen olovku sa njenom funkcionalnošću potrebno je izdvojiti još popriličan iznos. Samsung nije započeo ovu politiku, a nadamo se da ju neće prigrliti i kod drugih modela.

1 | 2
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1