TESTOVI

TEST: HONOR 200

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

HONOR je izbacio tri modela u seriji 200, a upravo se ovaj pokazao kao odličan odabir za vrlo konkurentni mid-range segment.

S redovnom cijenom od preko 600 €, za ovaj model ćete ipak dobro promisliti, no vjerujemo da će svojim specifikacijama lako osvojiti srca svojih korisnika.

Glavni razlog je implementacija solidnog hardvera koji se često može naći i u skupljim modelima, bez da se žrtvuje na drugim detaljima.

 

Dizajn

Tako odmah na prvu imamo dizajn sa zakrivljenim stranicama sa svih strana zaslona mobitela kako bi rubovi i okvir bili tanji te će se puno ugodnije držati u ruci. Mobitel je ugodan za držanje unatoč dijagonali od 6,7”, jer se koristi omjer stranica koji je nešto uži sa omjerom 20:9, pa ga i s manjim rukama lako možete obuhvatiti.

Tome doprinosi i debljina mobitela od svega 7,7 mm što se uz zaobljene rubove doima uistinu tankim. Masa mu iznosi standardnih 187 grama što je standard za ovu klasu, no dobro je balansiran pa vam neće ispadati iz ruke. Koristi plastičan okvir u boji koja prati pozadinu mobitela sa poliranim izgledom, tanjim na lijevoj i desnoj strani mobitela te zakrivljenim tako da se ne osjeti prijelaz sa prednjeg ili stražnjeg stakla.

Straga, ovisno o boji koju odaberete, dobivate i jedinstven dizajn u današnjem svijetu mobitela. Ideja kod dizajna su pješčani morski plićaci gledani iz zraka sa različitim uzorcima, ovisno o boji, dok je crna jedina klasično matirana. Mi smo na testu imali zelenu verziju mobitela sa vrlo atraktivnim izgledom.

Primijetiti ćete i otok kamera sa izduljenim dizajnom, a Honor ističe kako im je glavni utjecaj na dizajn bila Gaudijeva Casa Mila, a njime dobivaju prostora za solidna tri senzora glavnih kamera koje nude puni raspon mogućnosti za svakog fotografa.

Iako se koristi staklo otporno na grebanje, kao i uvijek, savjetujemo korištenje maskice. Zaštita za staklo uglavnom dolazi kao naljepnica radi zakrivljenog zaslona, no senzor otiska prsta koji se nalazi pri dnu zaslona i dalje radi bez problema.

 

 

Zaslon

Pogledajmo prvo zaslon jer je riječ o AMOLED tehnologiji s milijardom boja i svjetlinom na razini flagship mobitela, ako uključite automatsku kontrolu svjetline na dnevnim uvjetima. Svi mobiteli sa AMOLED tehnologijom zaslona danas softverski limitiraju svjetlinu zaslona kako bi ga zaštitili od pregrijavanja.

Honor ističe 4.000 nitsa svjetline što je daleko više od prosjeka, no ne brinite, neće vas oslijepiti. U stvarnim situacijama ima prosječnu svjetlinu za svoj cjenovni razred te je čitak na danjem svijetlu bez problema.

Najveću svjetlinu dobivate gledajući HDR sadržaj, kada je vrlo malen postotak zaslona osvjetljen. Drugi uvjet je da imate automatski postavljenu razinu osvjetljenja i da senzor mobitela detektira vrlo jako ambijentalno osvjetljenje, poput sunca. Tada je zaslon najsvjetliji i dobivate vrlo visoke rezultate, a ekran ostaje jasan.

Rezolucija iznosi 1.200 x 2.664 piksela što nudi odličnu oštrinu u svim uvjetima, zajedno s 120 Hz osvježavanjem. Sav sadržaj vrlo je oštar te za traženu cijenu nudi odlično iskustvo konzumiranja multimedije, kao i čitanja, pogotovo zahvaljujući većem zaslonu.

Na zaslon se ne možemo požaliti, a svakodnevni korisnici će biti zadovoljni.

 

Kamere

Ovaj mobitel poseban je upravo po sustavu kamera, te će biti dobar odabir svakome tko želi istražiti svoj fotografiski talent, pogotovo jer dobiva solidan sustav kamera sa kojim možete naučiti ispravno kadrirati i upravljati scenama.

Straga je sustav s tri kamere, od kojih imamo glavnu širokokutnu, sekundarnu ultraširoku i na kraju telefoto kameru s 2,5x optičkim zumiranjem. Hardverske specifikacije kamera su iznad cjenovnog ranga, a pogotovo smo sretni što dobivate i zoom kameru u kompletu. Spomenimo kako je i selfie kamera solidno naoružana, pogotovo ako uključimo i softversku obradu koju Honor nudi.

Glavna kamera ima već standardizirane specifikacije za ovu cijenu, s 50 MP rezolucijom i 1/1,56” dijagonalom, što kameri daje odlične dnevne rezultate, kao i solidne performanse u večernjim uvjetima, pogotovo kada odaberete noćno snimanje i cijela scena bude mirna. Boje se reproduciraju vjerno, a detalji su dovoljno jasni. To vrijedi i za video s obzirom na optičku stabilizaciju i 4K rezoluciju snimanja.

Dosta je bitna i moderna HDR obrada koja osigurava da i u lošim uvjetima možete izvućiu solidnu fotografiju (ako je izvor svijetla iza subjekta), a noćni način slikanja osigurava i odlične noćne fotografije. Ne bojte se uzeti više slika u svakoj prilici jer i flagship mobiteli mogu lagano zamutiti krivi trenutak s obzriom na količinu obrade fotografije koja se odvija u pozadini. Ovako garantirate da će barem jedna fotka ispasti odlično, a ovo je dobar savjet za bilo koji mobitel.

Druga, ultraširoka kamera nudi vrlo detaljne rezultate s 12 MP senzorom čija optika nudi i autofokus te zahtjevnije scene ostaju kristalno jasne, a time je dodatno omogućeno i Makro snimanje ovom kamerom, što je ukupno velik plus. Nudi solidnu stabilizaciju videa, a također proširuje kadar pa će akcijske scene ispasti još bolje u ovakvim trenucima. Ultraširoka kamera ima puno više primjena osim slikanja pejzaža koji ionako na kraju ispadnu sitno, a razne inspiracije lako je naći na netu. Autofokus omogućuje i Macro fotografiju, koja također na kraju iam vrlo širok pogled za još bolji Macro efekt.

Na kraju, tu je i rijetka zoom kamera za ovu cijenu, koja upotpunjuje sustav te korisniku omogućuje vrlo raznovrsno kadriranje za svaki trenutak. Osim zumiranja, optičke telefoto kamere također „kompresiraju“ pozadinu, pa možete uhvatiti udaljene objekte iza subjekta i time fotografije automatski izgledaju profesionalnije, kao da nisu slikane mobitelom.

Efekt koji vam nudi prava zoom kamera nemoguće je istinski softverski dobiti digitalnim zumiranjem, a Honor je ovdje stavio i 50 megapikselni senzor za odličnu preciznost i puno detalja, pogotovo ako ima dosta svijetla. Ova kamera idealna je za slikanje ljudi, bilo da se radi o portretima ili zanimljivim lokacijama, te se dobiva i profesionalniji rezultat jer lakše kontrolirate kako će izgledati pozadina slike. Istina, morate se malo više potruditi oko fotografiranja sa optimalnim pozicioniranjem mobitela, no na kraju to će se i vidjeti na slikama.

Uz to, odlična je za slikanje portreta s prirodnim Bokeh efektom (zamućivanjem pozadine). Selfie kamera također ima 50 MP, a povezuje susjedne piksele za bolju kontrolu svjetline i lakše konačne slike odlične oštrine s kojima ćete uživati u selfijima. Velike rezolucije senzora nabolje će biti iskorištene kod dobro osvjetljenih scena, dok za noćne uvjete uvijek preporučamo korištenje i noćnog načina snimanja, te vrlo mirne ruke.

 

Performanse

Od hardvera, kod nas automatski dobivate 12 GB radne memorije, pa će godinama biti relevantan za rad na budućim aplikacijama i Android nadogradnjama. Ova količina memorije dovoljna je i za multitasking, a riječ je i o modernim specifikacijama sa LPDDR5 standardom. Mi smo na testu imali model sa 512 GB pohrane te je po nama to i optimalan odabir kod kupnjejer ćete ju realno brzo napuniti ako želite slikati i pogotovo snimati. Za to smo pokrili i cloud backup opciju kako bi uvijek bili spremni za novu avanturu.

Kod procesora imamo Snapdragon 7 Gen 3, solidan procesor s modernom arhitekturom koji će vrtjeti aktualne igre na solidnim 3D rezolucijama. Dok ga ne možemo uspoređivati sa serijom 8 od Snapdragon procesora, može obaviti sve zadatke, što uključuje i brzu obradu slika, kao i obradu 4K videa. S obzirom da ima dovoljno radne memorije, u najgorem slučaju ćete morati dulje čekati obradu, no sve opet ovisi o vašim potrebama i koliko zahtjevne zadatke obavljate.

Mi smo isprobali popularne 3D igre zahtjevnijih performansi poput popularnog Genshin Impacta koji je postao svojevrsno mjerilo i dok ne bismo sve postavke podigli na maksimum, igra se lagano može igrati na oko 60 fps-a sa vrlo dinamičnim izgledom scena. Oni s malo više gaming potreba mogu lagano povezati i kontroler Bluetoothom i tako iskusiti pravi gaming.

Iako se ne može mjeriti sa Snapdragon 8 serijom, manje se grije te je nešto lakši i za bateriju. Baterija ima 5.200 mAh pa lako može potrajati i dva dana, ovisno, ponovno, o vašim navikama i korištenju mobitela. Tu je i 100 W punjač koji će vam omogućiti vrlo brzo nadopunjavanje za cjelodnevan rad. Ovaj model nema bežično punjenje, no može žicom puniti drugi uređaj poput powerbanka.

 

Zaključak

Sve u svemu, riječ je o zanimljivom paketu koji se nalazi na samom vrhu mid-range kategorije, pa ne čudi da dobiva i neke impresivne detalje iz viših rangova cijena. Ako malo pronjuškate našim tržištem, možete ga naći i na solidnim akcijama.

string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1