Novi Xiaomi Flagship
Xiaomi Mi Mix 3
Prije desetak godina klizni telefoni bili su sastavni dio industrije, gotovo da nije bilo proizvođača koji se nije okušao u proizvodnji telefona s kliznim mehanizmom. Osim kompaktnosti klizni mehanizmi davali su i odličan osjećaj taktilnosti pri korištenju, kada vas je netko naljutio tijekom razgovora mogli ste iskaliti bijes na telefonu i onako silovito ga zatvoriti kako biste završili razgovor. Danas možemo samo malo jače pritisnuti zaslon, a i od toga brzo odustanemo kada nam kroz misli prođe cijena uređaja kojeg držimo u ruci. Osim završavanja poziva, klizni mehanizmi su u nekim slučajevima štitili i stražnje kamere i pružali nam zabavu jer smo osim telefona dobili i didaktičku igračku koja bi nam pomogla u ubijanju dosade. Dolaskom pametnih telefona klizni mehanizmi su počeli izumirati te su ih gotovo u potpunosti zamijenili takozvani „candybar“ odnosno telefoni bez pomičnih dijelova. Tek pokoji proizvođač poput Blackberrya su se odvažili na implementaciju kliznog mehanizma u svojim pametnim telefonima, no niti jedan mainstream flagship nije se jako dugo maknuo od standardnog „candybar“ dizajna.
Dizajn i kvaliteta izrade
Prošlu, 2018. godinu, obilježile su inovacije dizajna čija je zadaća smanjiti okvir zaslona. Najekstremnije inovacije uključivale su motorizirane mehanizme koje su sakrivale kamere i omogućile proizvođačima da s prednje strane uređaja uklone kameru i okvir zaslona dodatno smanje. Xiaomi se odlučio za manje radikalno, no svejedno kompleksno rješenje koje nam je osim manjeg okvira zaslona donijelo i nostalgiju. Četvrti Mix ima magnetni klizni mehanizam kojim je Xiaomi sakrio prednji sustav kamera. Isprobali smo mehanizme na nekoliko primjeraka uređaja i moramo priznati da nismo oduševljeni konzistentnošću čvrstoće istog. Na našem testnom uređaju mehanizam je iznimno čvrst i ne dopušta zakretanje zaslona dok je na ostalim primjercima mehanizam dopuštao blago zakretanje.
Tijekom otvaranja i zatvaranja moguć je ulazak prljavštine u prosto između zaslona i tijela telefona te se tijekom otvaranja i zatvaranja osjeti trenje između ploha. Dovoljno je puhnuti u razmak između ploha da se izbaci prljavštinu no veći komadići bi se mogli zaglaviti i uzrokovati štetu. Iako je tanak okvir zaslona svakako impresivan, ovaj mehanizam je velik kompromis koji može uzrokovati probleme koji ne postoje kod klasičnog dizajna.
Mi Mix serija tradicionalno je opremljena keramičkim pozadinama i Mix 3 nastavlja tu tradiciju. Keramička pozadina djeluje vrlo kvalitetno, vrlo je čvrsta i ima odličnu završnu obradu rubova. Problemi pozadine Mi Mix 3 su što je magnet za otiske prstiju te je vrlo klizava no srećom Xiaomi u paketu kao i uvijek daje zaštitnu masku koja rješava oba problema i čini Mix 3 mnogo ugodnijim za korištenje.
Okvir je izrađen od aluminija serije 7000 koji je otporniji na udarce i grebanje tako da je uređaj nešto sigurniji pri padu. Prednje staklo zaštićeno je Gorilla Glassom 5 što ga čini otpornijim na grebanje i pucanje no kao i uvijek valja biti oprezan je svaka zaštita ima svoje granice.
Zaslon
Po prvi puta uređaj Mix serije dobio je AMOLED zaslon, odbacivši dosadašnji IPS LCD. Pošto je ovo prvi AMOLED Mix serije, Xiaomi se pobrinuo da isti bude odličan i pruži osjetnu nadogradnju u odnosu na zaslone prethodnih uređaja Mix serije. Mi Mix 3 ima Samsung Super AMOLED zaslon veličine dijagonale 6,39 inča i rezolucije 2340×1080 piksela. Gustoća piksela identična je kao kod prethodnog Mix 2S te iznosi 403 piksela po inču što će zadovoljiti većinu korisnika.
Zaslon je vrlo svijetao i ima vrlo široke kuteve gledanja. Reprodukcija boja je vrlo dobra uz natprosječnu zasićenost no istu je moguće smanjiti u postavkama zaslona. Jedina mana ovog zaslona je nešto uži dinamički raspon koji je primjetan kod tamnijih tonova no za većinu korisnika ovaj zaslon će biti i više nego dobar. Dodatna prednost ovog zaslona je što je pravilnog oblika, odnosno nema ureze poput notcha, tako da je konzumacija multimedijskih sadržaja pravi užitak na Mi Mix 3.
Ulazi, izlazi i dodatne značajke
Mi Mix 3 ulazima i izlazima nije mnogo napredovao u odnosu na prethodnika no to nije loše jer je Mix 2S bio bolje opremljen od većine konkurenata. Jedini veći napredak dokazi u obliku dodatne tipke koja aktivira Google Assistant, no moguće ju je reprogramirati da aktivira druge funkcije uređaja. Xiaomi je omogućio i mogućnost uključivanja always-on zaslona, no isti je vrlo ograničen i prikazuje samo sat i datum, te se nadamo kako će nadogradnjama proširiti mogućnosti always-on zaslona. Za svu žičnu komunikaciju koristi USB 2,0 Type-C konektor koji se nalazi na donjem rubu uređaja.
Kraj USB utora nalazi se mono zvučnik, nažalost Xiaomi nije dobio memo u kojem piše kako bi flagship trebao imati stereo zvučnike no s obzirom na mišu cijenu možemo ovom uređaju oprostiti mono zvučnik. Ono što mu ne možemo oprostiti je loša kvaliteta istog, za povremeno gledanje videa nudi dovoljno dobru kvalitetu zvuka no za igranje ili slušanje glazbe nije ni približno dovoljno dobar. Najviše se primijeti nedostatak niskih tonova, zbog čega zvučna slika ima lošu dinamiku. Dodatnim značajkama Mix 3 nije osobito bogat, tu su standardno brzo punjenje, u ovom slučaju Quick Charge 4,0+ i QI bežično punjenje. Xiaomi je napravio zanimljiv potez, jer je u paketu s uređajem uključio sporiji punjač no isto tako je uključio i bežični punjač što je za svaku pohvalu.
Operativni sustav
Xiaomi svoj flagship isporučuje s posljednjom verzijom svojeg MIUI korisničkog sučelja postavljenog preko Androida 9,0 Pie. MIUI 10 jedinstveno je Android korisničko sučelje koje izgledom uvelike podsjeća na Appleov iOS. Ovo sučelje vrlo je fluidno zahvaljujući odličnim animacijama te je vrlo pregledno no zahtjeva vrijeme prilagodbe pošto se uvelike razlikuje od većine Android korisničkih sučelja. Od bloatwarea ima svega par Xiaomijevih aplikacija no srećom nema 3rd party aplikacija koje sve više proizvođača uključuje u svoje verzije operativnog sustava. MIUI 10 ima i navigacijske geste koje su identične onima u iOS-u te je iste lako naučiti no ne i koristiti zbog velikih dimenzija uređaja i vrlo tankog okvira zaslona.
Performanse i autonomija
Kao i većina flagshipa u proteklih godinu dana, Mi Mix 3 opremljen je Qualcomm Snapdragon 845 čipsetom koji ima osmojezgreni procesor s četiri Kryo 385 Gold jezgre radnog takta 2,8GHz i četiri pomoćne Kryo 385 Silver jezgre radnog takta 1,7GHz. Ovaj procesor među najboljima je na tržištu, bez obzira jeste li gamer ili uređujete fotografije i video, ovaj procesor vas neće razočarati. Gamere će još više impresionirati Adreno 630 grafički procesor koji čak i najzahtjevnije naslove izvodi uz visok i konzistentan framerate. Qualcomm iz godine u godinu postavlja standarde mobilnih čipseta i ugradnja istih je logičan potez za većinu proizvođača koji nemaju resurse za razvoj vlastitih čipseta.
Autonomija je jedna od slabih točaka Xiaomijevog flagshipa. Ugradnja kliznog mehanizma ograničila je prostor za ugradnju komponenti što je natjeralo Xiaomi da žrtvuje kapacitet baterije i smanji ga za 200 miliamper-sati. Iako 200 miliamper-sati nije mnogo, Mi Mix 2S nije imao visok kapacitet baterije te je isti iznosio 3400 miliamper-sati što je manji kapacitet od većine konkurentskih uređaja. Nizak kapacitet baterije mogao bi mnoge korisnike da posegnu za punjačem tijekom dana, osobito ako vole igrati 3D igre koje ovu bateriju mogu brzo iscrpiti.
Kamere
Xiaomi je u svim flagshipima prošle godine koristio isti stražnji sustav stražnjih kamera, te ga koristi i u Mi Mix 3. Iako se radi o identičnom hardveru koji se nalazi u Mi Mix 2S, Mi 8 i Mi 8 Pro, razvojem softvera odnosno procesiranja slike Mi Mix 3 performansama kamera nadmašuje sve ostale uređaje s kojima dijeli hardver. Stražnji sustav kamera sastoji se od dvije kamere, od kojih glavna ima standardnu širokokutnu optiku dok sekundarna ima telefoto optiku s dvostrukim optičkim zoomom. Senzori kamera su različiti no dijele rezoluciju od 12 megapiksela koja je postala standardnom među flagshipima. Glavni senzor je veličine 1/2,55“ te mu individualna veličina piksela iznosi 1,4 mikrona, dok je sekundarni senzor veličine 1/3,4“ te ima manju veličinu piksela od 1,0 mikrona. Glavna kamera ima 4-osnu optičku stabilizaciju slike koja se pokazala iznimno korisnom u lošijim svjetlosnim uvjetima te kod snimanja videa.
Performanse stražnjeg sustava kamera su uistinu odlične, i napreci u procesiranju su uistinu očiti. Kada fotografije uspoređujemo s onima snimljenim Mi 8 Pro, u nekim situacijama teško je povjerovati da se radi o istom sustavu kamera. Oštrina je odlična, dinamički raspon širok a reprodukcija boja vjerna stvarnosti. Telefoto kamera ima nešto uži dinamički raspon no performansama ne zaostaje za konkurencijom. Uistinu je teško naći manu ovom sustavu kamera te isti konkurira onim ugrađenim u višestruko skuplje uređaje.
Prednji sustav kamera se također sastoji od dvije kamere, primarnom sa standardnom širokokutnom optikom i velikim 1/2,8“ senzorom rezolucije 24 megapiksela i sekundarnom kamerom koja se koristi kao dubinski senzor rezolucije 2 megapiksela. Performanse sustava prednjih kamera su vrlo dobre, svaki selfie koji smo okinuli u automatskom načinu snimanja je oštar no portrait način snimanja je pomalo problematičan. Umjetni bokeh efekt je ponekad krivo primijenjen na rubove lica ili kosu što fotografije čini gotovo neupotrebljivim. Stoga preporučamo korištenje automatskog načina snimanja.
Zaključak
Xiaomi Mi Mix serija je temeljena na kompromisima u korist estetike no ovog puta ti isti kompromisi su otišli predaleko za većinu korisnika. Omjer zaslona i okvira je uistinu impresivan i Mix 3 je estetski jedan od najzanimljivijih uređaja na našem tržištu, ali estetika nije toliko impresivna da zanemarimo lošu autonomiju i činjenicu da je klizni mehanizam veliki potencijalni rizik za dugotrajnost uređaja. Ako vam je glavni prioritet kupnja uređaja koji će plijeniti poglede odmah krenite prema Mi Storeu po svoj Mi Mix 3, ali ako tražite kompletan uređaj daleko bolje ćete proći kupnjom Mi 8.
PLUS
Dizajn
Kvaliteta materijala
Performanse
Performanse kamera
MINUS
Autonomija
Klizni mehanizam različite čvrstoće ovisno o primjerku
Upitna pouzdanost zbog kliznog mehanizma
Mono zvučnik loše kvalitete