Slušaju li nas naši telefoni?
Volite li teorije zavjere, vjerojatno ste čuli i onu da Facebook i ostale tvrtke koriste mikrofone na mobilnim uređajima kako bi nas prisluškivali i krali naše privatne podatke.
Sudeći po najnovijem istraživanju znanstvenika s Northeastern Universitya, naši nas telefoni ipak – ne prisluškuju. Elleen Pan, Jingjing Ren, Martina Lindorfer, Christo Wilson i David Choffnes cijelu su proteklu godinu pratili ponašanje preko 17000 popularnih Android aplikacija i nisu zabilježili niti jedan slučaj aktiviranja mikrofona i prosljeđivanja audio zapisa.
Ipak, tijekom svog su istraživanja naišli na drugu, možda i goru, praksu koju su neke aplikacije i te kako koristile. Kako navode, od 17260 praćenih aplikacija, preko 9000 ih je imalo pristup kameri i mikrofonu i, dok niti jedna nije koristila mikrofon, neke su aktivno radile screenshotove i videosnimke ekrana i prosljeđivale ih trećim stranama. Iako bi već i prisluškivanje bilo dovoljno užasno, na snimkama i slikama ekrana se mogu naći poruke, e-mailovi, lozinke, bankovni podaci i mnoge druge informacije koje rijetko izgovaramo na glas, ali ih često gledamo i koristimo u tišini.
Za sada su javno prozvali samo jednu aplikaciju – goPuff, koja je zloupotrebljavala usluge tvrtke Appsee i prosljeđivala im korisničke informacije bez da su to naveli u uvjetima korištenja.
Detaljnije će se znati 23. srpnja, kada će rezultate istraživanja predstaviti na Privacy Enhancing Technologies Symposiumu u Barceloni.
Do tada – pobrišite sve aplikacije koje ne koristite ili im barem uskratite pristup kameri i mikrofonu.
Izvor: Gizmodo