Tehnološka tvrtka TCL nastavlja sa predstavljanjem mobitela u različitim cjenovnim segmentima. Nakon nedavno testirane perjanice TCL 10 Pro, na test nam je stigao njihov predstavnik u kategoriji pristupačnih modela TCL 10 SE.
Dizajn i kvaliteta
Tvrtka TCL je već netko vrijeme zastupljena na tržištu TV uređaja, a nedavno se upustila i u vode pametnih mobitela. Iz dosad predstavljenih uređaja, vidljivo je da tvrtka cilja na srednji rang uređaja, a sad su ponudili i uređaj iz kategoriji pristupačnih mobitela. TCL nije puno puno komplicirao sa dizajnom, te 10 SE dijeli dizajnerske smjernice skuplje braće. Pošto se ipak radi od cjenovno povoljnom uređaju ovaj uređaj ne posjeduje zaobljeni ekran za razliku od TCL 10 PRO, već ima 6,52 inčni ravni ekran. Na vrhu ekrana se nalazi „zub“ za prednju kameru iznad koje se smjestila slušalica. Obrub oko ekrana je tanak osim na donjem dijelu uređaja gdje se nalazi relativno veća praznina.
Stražnja strana je ovog puta napravljena od plastike. Pri vrhu se nalazi modul sa 3 kamare, a po jedna LED bljeskalica je smještena lijevo i desno od kamera. Sam modul kamera viri izvan stražnje strane, no pošto su kamere smještene u ravnini ne dolazi do nikakvog klackanja kada je uređaj na stolu.
Ispod kamera se smjestio optički čitač prsta.
Bočne stranice uređaja su također izrađene od plastike sa blago zaobljenim rubovima.
Na desnoj strani uređaja se nalazi tipke za pokretanje mobitela te tipke za glasnoću, dok se na lijevoj strani nalazi programibilna tipka s kojom možete pokrenuti neke aplikacije, te utor za SIM kartice. Na gornjoj strani uređaja se nalazi 3,5mm utor za slušalice, dok se na donjoj strani uređaja nalaze 2 rešetke te USB Type-C utor u sredini. Iako dvije rešetke izgledaju kao dva zvučnika, nažalost, ovaj mobitel dolazi samo sa jednim zvučnikom, a on se nalazi iza desne rešetke dok se iza lijeve nalazi mikrofon.
Fizike tipke su uske i jako plitko postavljene u odnosu na sami uređaj, a pozicija im je vrlo dobra. Iako je obrub blago zaobljen, pod rukom nam ostavlja dojam malo oštrijih rubova na spoju sa prednjom i stražnjom stranom uređaja. TCL uz ovaj uređaj isporučuje i prozirnu silikonsku masku, tako da uređaj onda ljepše leži u ruci a i kamere ne vire van maskice.
Zaslon
TCL je poznat po svojim ekranima, no kod ovog uređaja nisu stavili AMOLED ekran.
TCL 10 SE dolazi sa 6,52 inčnim, IPS LCD ekranom i rezolucijom od 720 x 1600 piksela što je nekakav standard za ovu cjenovnu kategoriju, dok je gustoća ekrana 269 ppi.
I kod ovog uređaja u postavkama postoji opcija NXTVISION u kojoj je moguće dodatno podesiti prikaz na ekranu, tj birati između „životopisan“ i „standardan“ način uz dodatnu mogućnost kalibracije boje između hladnijeg i toplijeg prikaza.
Prikaz boja je dosta dobar i vjeran, no pošto se radi o IPS ekranu kutovi gledanja su nešto lošiji. Mobitel ima automatsko reguliranje osvjetljenja tako da nećete imati problema ni prilikom gledanja sadržaja na uređaju ni kada ste vani na jakom svjetlu. Tu je također noćni način, odnosno kako ga TCL naziva „način zaštite očiju“ koji sve ne ekranu prebacuje u žućkastu nijansu kako bi vam se oči manje naprezale.
Performanse
TCL 10 SE dolazi sa MEDIATEK Helio P220 proceosorom koji se sastoji od 8 jezgri Cortex-A53 koje rade na taktu od 2,0 GHz. Procesor je izrađen u 12nm tehnologiji Za grafiku se brine PowerVR GE8320 grafiki procesor. Sve to je upareno sa 4 GB RAM-a i 128 GB interne memorije od čega je korisniku dostupno oko 108 GB. Ako vam je potrebno više memorije, tu je utor za microSD memorijsku karticu.
Iako specifikacije ne izgledaju impresivno, one su rangu konkurencije. Tijekom svakodnevnog korištenja uređaj radi relativno glatko uz tek tu i tamo koje zastajkivanje prilikom prebacivanja između aplikacija. Na uređaju je moguće igrati i pojedine igrice ukoliko one nisu zahtjevne za procesor i grafiku. Ako su imalo zahtjevnije njihovo otvaranje traje koji trenutak duže.
Ovaj subjektivni dojam su nam potvrdili i rezultati sintetičkih testiranja. Tako se ovaj uređaj smjestio i ispod pojedinih konkurenata koji su možda i koju stotinu kuna jeftiniji ali su pogonjeni Qulacomm Snapdragon procesorom.
Da bi uređaj radio brine se baterija kapaciteta 4000 mAh. Tijekom testiranja, baterija nam je trajala 1 i pol dan korištenja, uz gledanje filmića na youtubeu, surfanja netom, igranja igrica, obavljenih nekoliko razgovora, sinkronizaciju maila. Uz nešto lakše korištenje možete bez problema doći do 2 dana. Ako vam se baterija i isprazni, podržano je 15W brzo punjenje.
Kamere
Za razliku od većeg brata 10 Pro, 10 SE dolazi sa 3 kamere, ali su ostale 2 LED bljeskalice. Modul kamera je sličan kao i kod većeg brata, tj u ravnini je postavljena LED bljeskalica, 3 kamere i druga LED bljesklica.
Glava kamera je 48 megapiselna širokokutna sa f/1,8 a uz nju se nalazi 5 megapikselna ultraširokokutna kamera sa f/2,2 a tu je 2 megapiskelni senzor dubine. Obje kamere podržavaju HDR.
Slično kao kod većeg modela, TCL se odlučio da se glavna kamera u punoj rezoluciji može koristiti samo ako u postavkama kamere odabere „High pixel“ opciju. Standardno kamera snima fotografije rezolucije 12 megapiksela u omjeru stranica 4:3.
Kamera nas je pozitivno iznenadila pogotovo u uvjetima dobrog osvjetljenja jer fotografije imaju vjeran uzvrat boja, dosta dobre kontraste a šum je minimalan. Rezultati u noćnim uvjetima nisu skroz u rangu onih kada je dobro osvjetljenje, tako je primjetan šum a kontrasti su nešto lošiji, te je i manje detalja na fotografijama, dok je uzvrat boja relativno dobar.
Koliko nas je glavna kamere pozitivno iznenadila, ultraširokokutna je čista suprotnost. Fotografije u dnevnim uvjetima su nam ispadale van fokusa, tj mutne, bez puno detalja, a sa pristojnim uzvratom boja. Na noćnim fotografijama je izražen šum te su one dosta tamne. Ne bih preporučili korištenje ultraširokokutne kamere noću.
Portreti se snimaju samo sa glavnom kamerom a isti su poprilično dobri, sa dobrom oštrinom i kontrastima.
TCL 10 SE ima mogućnost snimanja video zapisa u rezoluciji 1080p sa 30fps. Kvaliteta snimljenih videa je prosječna u dnevnim uvjetima sa dobrim kontrastima, a u noćnim snimaka je primjetan izražen šum.
Prednja kamera je 8 megapikslena širokokutna te daje pristojne selfie u uvjetima dobrog osvjetljenja, dok je u noćnim uvjetima izražen šum. Tu je i mogućnost snimanja portreta koji sa ovom kamerom radi OK, ali su slike malo „ispeglane“ dok zamućivanje pozadine ponekad zahvati i dio kose ili ušiju.
Kada pogledamo kamere i usporedimo sa konkurencijom, glavna kamera daje pristojne rezultate, dok je ultraširokokutna kamera više kao „feature“ na ovom mobitelu, ali bez prevelike koristi. No isti slučaj se može naći i kod druge konkurencije sa ultraširokokutnim ili macro kamerama.
Operativni sustav i sučelje
TCL 10 SE dolazi sa Android 10 operativnim sustavom i laganim TCL UI korisničkim sučeljem.
Zaslon zaključavanja je poznat te uz prikaz sata i obavijesti nudi mogućnost pokretanja telefona ili kamere povlačenjem ekrana sa lijeve ili sa desne strane.
I na ovom uređaju je moguće podesiti otključavanje putem otiska prsta ili prepoznavanja lica. Čitač otiska prsta se nalazi na stražnjoj strani. Smještaj čitača je vrlo dobar, iako bi mogao biti koji centimetar više postavljen. Sama veličina uređaja je dosta dobra tako pokriva dosta veliku površinu prsta. Otključavanje uređaja ovim putem je dosta brzo a tijekom testa nismo imali problema sa prepoznavanjem otiska. Prepoznavanje lica u dnevnim uvjetima radi dosta dobro dok u uvjetima lošijeg osvjetljenja radi otežano ili nas uopće nije prepoznalo.
Kad otključate mobitel dolazi se do početnih ekrana koji otprije poznati svim korisnicima Androida a moguće je dodavati widgete i aplikacije. Krajnje lijevi ekran je rezerviran za Google. Povlačenjem prsta od dna ekrana prema gore se otvara ladica sa svim aplikacijama, dok se povlačenjem od vrha ekrana prema dolje otvaraju obavijesti i brze postavke.
TCL-ovo UI sučelje dolazi sa tek minimalnim izmjenama u odnosu na čisti Android i nekoliko dodatno instaliranih aplikacija poput NXTVISION opcije, TCL+, kompasa i sličnih. Veća razlika u odnosu na čisti Android je vidljiva u postavkama u kojima možete podesiti način navigacije (tipke ili geste i raspored gumbi), duplicirate društvene aplikacije (zanimljivo nije moguće duplicirati Viber), odabrati jednoručni način radi a unutar kojeg je moguće odabrati veličinu ekrana za jednoručni način. TCL je, u odnosu na čisti Android, malo promijenio i izbornik gašenja uređaja.
Već standardno, tu je tamni način rada, koji sve prebacuje u crno te način čitanja koji ekran prebacuje u monokromatski način kako se manje naprezale oči. Također trebamo spomenuti da uređaj posjeduje i NFC.
Na donjoj strani uređaja se nalazi 1 zvučnik koji je poprilično glasan, ali pati od istog problema kao i konkurencija u ovom cjenovnom rangu, a to je kvaliteta. Dok god ne pojačate na najvišu razinu, zvuk je pristojan, ali kada pojačate „do kraj“ pojavljuje se distorzija zvuka te je primjetan nedostatak pojedinih, pogotovo dubljih tonova. Ako želite bolju reprodukciju zvuka tu je 3,5mm ulaz za slušalice pa sa nešto kvalitetnijim slušalicama možete dobiti nešto bolji zvuk.
Zaključak
TCL 10 SE u segmentu pristupačnih uređaja ima veliku konkurenciju, kako po pitanju cijene tako i po pitanju specifikacija i mogućnosti. Glavni kriterij u ovom segmentu postaje omjer uloženo-dobiveno. Tako i ovaj uređaj dokazuje da se rezanjem na pojedinim mjestima, a da opet pojedine stvari ostanu relativno dobre, može dobiti pristojan mobitel. Tako ovaj uređaj nudi vrlo pristojnu glavnu kameru koja daje dobre rezultate kako u dnevnim tako i noćnim uvjetima, vrlo dobro bateriju i brzo punjenje, kao i 128GB interne memorije. No mjesta za popravak svakako ostaje, prvenstveno u pogledu procesora koji se pokazao kao najveći nedostatak, kao i nešto bolje širokokutne kamere. Kada sve pogledamo, ovaj uređaj, kako cijenom tako i specifikacijama spada u prosjek svoje klase.