TESTOVI

Novi početak

Honor 50

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4/5 - (6 votes)

Operativni sustav i sučelje

Honor 50 dolazi s Android 11 operativnim sustavom, a budući da više nije u vlasništvu Huaweia, dolazi i podrškom za Google servise i cijelim paketom Google aplikacija.

Honor je na ovaj mobitel instalirao i svoje korisničko sučelje, Magic UI u verziji 4.2. Ono što je dosta indikativno je da ovo korisničko sučelje dosta podsjeća na EMUI kojeg koristi Huawei. Ikone aplikacija izgledaju gotovo isto čak i ikone i raspored izbornika u postavkama, kao i pojedini izbornici sa postavkama.

Zaslon zaključavanja je poprilično standardan te nudi prikaz vremena i datuma te ikone sa obavijestima. Kratkim povlačenjem od dna ekrana se prikazuju ikone za pokretanje diktafona, kalkulatora, bljeskalice ili mjerača vremena. U donjem desnom kutu se nalazi ikona kamere te povlačenjem te ikone prema gore se pokreće kamera. Poznato od prije? Da, s Huawei mobitela.

Otključavanjem mobitela dolazi se do već poznatih početnih zaslona. Nakon 2 godine sada su opet tu Google servisi pa se na početnom ekranu nalazi i widget Google pretraživanje, dok je krajnje lijevi ekran ostao rezerviran za Google Discover a na ostale možete dodavati widgete i aplikacije prema želji.

Da bi došli do postavki početnih ekrana potrebno je ili ući u postavke uređaja i onda u podizbornik početnog zaslona ili na nekom od početnih ekrana dva prsta povući jedan prema drugom. Nema mogućnosti dugog držanja da bi ušli u postavke početnih ekrana. Kada dođete u postavke početnih ekrana moguć je izabrati između 3 izgleda početnog ekrana, tj koliki raster sa aplikacijama želite.

Nažalost nije moguće isto odabrati za ladicu sa svim aplikacijama koja je standardno isključena na ovom mobitelu. Tek u postavkama možete uključiti ladicu sa svim aplikacijama. Kada ju uključite do nje se dolazi standardno povlačenjem prema gore na nekom od početnih zaslona. Na vrhu se nalazi tražilica aplikacija, dok se ispod nalazi 5 predloženih aplikacija. Na desnoj strani se nalazi abeceda tako da možete pritiskom na pojedino slovo dođi do aplikacija koje počinju tim slovom.

Ako ste naviknuli da se povlačenjem na nekom o početnih ekrana prema dolje otvaraju brze postavke i obavijesti, kod Honora 50 će te ostati uskraćeni za tu mogućnost. Ako na mobitelu koristite virtualne tipke na dnu ekrana, onda je moguće dodati tipku za spuštanje obavijesti. I to bi bilo sasvim OK da se ta tipka nalazi više u desno jer se ovako nalazi na mjestu gdje bi se nalazila tipka nazad. No nakon nekog vremena se naučite na raspored tipki. Nažalost, ako koristite geste, onda ne preostaje ništa drugo nego žonglirati sa mobitelom u ruci ako hoćete jednom rukom spustiti obavijesti.

Kada smo kod navigacijske trake, trebamo napomenuti da ona ne podržava vibracijski odziv, tj nema vibracije kada stisnete tipku Home ili nazad.

 

Kada spustite traku sa obavijestima prvo što primijetite su velike i plave ikone brzih postavki dok su i same obavijesti dosta velike. Jednim povlačenjem prema dolje se prikazuje vrijeme i datum te 5 brzih postavki i klizač za svjetlinu dok se drugim povlačenjem prikazuje mreže od 4×5 brzih postavki. Raspored istih je moguće promijeniti ili dodati neku drugu postavku. A u gorenjem desnom kutu je ikona za sve postavke.

Osim cijelog seta Google aplikacija koje dolaze instalirane, Honor je instalirao i neke svoje aplikacije koje su korisne poput bilješki, file explorera, kalkulatora, kompasa, tu je i Glarija za pregled foto i video sadržaja koja radi dosta dobro. Na mobitelu se nalazi i aplikacija Honor club, rekli bi svojevrsni forum za korisnike Honor uređaja, te Honor Shop aplikacija koja vas vodi na Honorov web shop gdje možete kupiti neki od Honor uređaja.

Iako posjeduje mnoštvo Google aplikacija, Honor se unos teksta nije odlučio za Gboard nego koristi Microsoft SwiftKey. Tipkovnica ima dosta mogućnosti prilagođavanja te ju možete prilagoditi svojim potrebama. Ukoliko vam se ne sviđa uvijek možete iz Play trgovine instalirati neku drugu tipkovnicu.

Samo korisničko sučelje djeluje dosta šareno i razigrano te bi mu trebalo malo sitnog „dotjerivanja“, pogotovo kada bi se veličina ikona ili obavijesti mogla dodatno smanjiti. Sa malo „lakšim“ sučeljem radi bi bio još ugodniji.

Trebamo napomenuti da, iako se radi o mobitelu koji je moguće koristiti sa 2 SIM kartice, Honor 50 nema mogućnost „kloniranja“ aplikacija, tj rada dvostrukih aplikacija. Tako npr. ako hoćete koristiti 2 Vibera to neće biti moguće.

Na dnu uređaja se nalazi jedan zvučnik koji je dosta glasan a zvuk je relativno čist, tj bez distorzija. S obzirom na pozicioniranje mobitela na tržištu čudi nas izostanak stereo zvučnika.

Već standardno za današnje vrijeme, ovaj mobitel posjeduje optički čitač prsta smješten ispod ekrana. Prilikom testa nismo imali problema sa prepoznavanjem otiska a sami čitač je relativno brzo očitao otisak i otključao mobitel. Druga mogućnost otključavanja je putem prepoznavanja lica. U uvjetima dobrog osvijetljena nismo imali problema sa ovim načinom otključavanja, no kod slabijeg osvjetljenja bi ipak preporučili čitač otiska prsta.

Zaključak

Honor 50 je prvi model od „osamostaljena“ ove tvrtke, no veliki utjecaj Huaweia kod izrade ovog modela je svakako vidljiv. Osim vanjskog dizajna, tu su i neke specifikacija koje dijeli sa Nova 9 modelom kao i neke sličnosti po pitanju softwarea. Prema svim specifikacijama ovaj model spada u srednju kategoriju mobitela gdje je konkurencija dosta velika, no ono zbog čega pomalo iskače je relativno visoka cijena od 3.999 kn za model sa 6 GB RAM-a.

Honor donekle tu cijenu pokušava opravdati dobrim ekranom, lijepim dizajnom, brzim punjenjem, te pristojnom glavnom kamerom. No pojedini konkurenti za 700kn manje nude kameru sa optičkom stabilizacijom, stereo zvučnike, IP zaštitu te bolje sporedne kamere. Ono što je mali minus je i nešto slabija vibracija kod Honora 50 te neki nedostatci u softwareu u odnosu na konkurenciju.

Indikativno je da je donedavno bratski model, Huawei Nova 9 dostupan za 100kn manje, odnosno košta 3.899 kn ali dolazi bez Google servisa.

Honor 50 je sasvim pristojan model srednje klase, no u proboju na tržištu će ga zasigurno malo kočiti visoka cijena, a svoje kupce će zasigurno naći kod osoba kojima je Huawei drag i koje su naviknute na njegov EMUI a sada žele novi mobitel ali sa Google servisima.

4/5 - (6 votes)
1 | 2
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1