Kralj audio performansi
LG V30
LG je svoj flagship ostatku svijeta predstavio u kolovozu prošle godine te je na police stigao u rujnu. Na naše tržište je došao gotovo pola godine kasnije što predstavlja veliki problem jer se mora natjecati sa novom generacijom flaghsipova koja nam polako stiže na tržište.
Kvaliteta izrade i dizajn
LG V30 ima takozvanu „glass sandwich“ konstrukciju odnosno konstrukciju izrađenu od dvije staklene plohe koje spaja okvir od poliranog aluminija. Oba stakla zaštićena su Gorilla Glassom 5 tako da se ne morate bojati grebanja pri normalnom, svakodnevnom korištenju. Kvaliteta izrade je na razini flagshipa što je za očekivati, LG je uvelike napredovao od dana kada su im flagshipovi imali konstrukciju koja se uvelike sačinjavala od plastike. Dizajn je prilično elegantan iako konzervativan tako da će se svidjeti mnogima iako je teško da će izazvati ikakve reakcije.
Zaslon
LG je u V30 ugradio zaslon sa svojom poznatom P-OLED tehnologijom koju već dugi niz koristi na svojim flagshipovima. Zaslon LG-a V30 ima prilično prirodnu reprodukciju boja te vrlo široke kuteve gledanja. Dijagonala od 6 inča postala je standard za zaslone omjera 18:9 unatoč uvelike ograničenoj mogućnosti korištenja jednom rukom. Tanki okvir zaslona svakako pomaže kod korištenja jednom rukom no tu se i dalje radi o vrlo velikom zaslonu.
Rezolucija je prilično visokih 2880×1440 piksela uz vrlo visoku gustoću piksela od 537 piksela po inču. Zaslon LG-a V30 stvarno je impresivan komad hardvera koji će se osobito svidjeti onima koji žele prirodan prikaz boja te dodatke poput „Always on display“ funkcije.
Ulazi, izlazi i zvuk
Za punjenje i prijenos podataka LG V30 koristi USB 3.1 Type-C konektor koji omogućava super brz prijenos podataka. Za spajanje slušalica koristi 3,5-milimetarski konektor koji je ujedno jedan od glavnih značajki LG-a V30 zajedno sa digitalno-analognim konverterom (DAC-om) i pojačalom.
LG V30 ima nažalost samo mono zvučnik koji se nalazi na dnu uređaja. Vrlo je glasan i pruža vrlo čistu zvučnu sliku sa odličnim visokim tonovima te vrlo dobrim niskim. LG je uistinu izvukao najviše što je mogao iz mono zvučnika iako je ovaj sustav uvelike inferioran onom na Samsungu Galaxy S9 ili iPhoneu 8 koji imaju stereo sustav zvučnika.
Operativni sustav
Android 7.1.2 je operativni LG-a V30 i iako se radi o najnovijoj inačici Nougata mišljenja sam da je LG do sad trebao nadograditi V30 na Oreo. Bilo kako bilo, iskustvo korištenja Androida na LG-u V30 je uistinu odlično jer je softverski odjel LG-a pažnju posvetio kozmetičkim promjenama odnosno podizanju fluidnosti kroz „peglanje“ animacija tako da se radi o uistinu odličnom i fluidnom sustavu koji je gotovo na razini iOS-a po fluidnosti animacija.
LG nije zatrpavao uređaj bloatwareom što svakako zaslužuje pohvalu tako da dobivate najbolje od oba svijeta, super brzo i fluidno sučelje poput stock Androida te kozmetički poboljšano sučelje koje izgleda mnogo modernije od stock Androida. Obično je moguće dobiti samo jedno, ili dobijete goli stock Android ili kozmetički poboljšano sučelje koje je zagušeno raznim predinstaliranim aplikacijama.
Baterija
Iako se kapacitet od 3300 miliamer-sati ne čini osobito visokim litij-polimerska baterija LG-u V30 daje vrlo dobru autonomiju. U našem testu dnevnog korištenja LG V30 je izdržao 8 sati i 21 minutu rada zaslona uz preostalih 18% kapaciteta baterije tako da će LG V30 zadovoljiti i zahtjevnije korisnike svojom autonomijom.
Kamera
Kamera je jedna od ključnih značajki uređaja iz LG-eve V serije uređaja. LG V30 ima sustav sa dvije kamere od kojih je jedna širokokutna kako biste u kadar mogli staviti veće grupe ljudi ili lokacije koje zahtijevaju nešto šiti kut snimanja. Glavna kamera ima senzor rezolucije 16 megapiksela dok je sekundarna, širokokutna kamera opremljena senzorom rezolucije 13 megapiksela. Glavna kamera ima vrlo širok otvor blende od f/1,6 dok sekundarna kamera ima uži otvor blende zbog veće potrebe za dubinskom oštrinom tako da je njen otvor f/1,9. kamera je vrlo dobra no nije na nivou Galaxya S9 koji mu je najveća prijetnja. Da je V30 na naše tržište došao kada i u ostatak svijeta njegova kamera bi definitivno bila impresivnija no pola godina kasnije dolaze novi flagshipovi koji su na sasvim novom nivou. Fotografije napravljene primarnom kamerom su često pretamne no isto tako su vrlo oštre što znači da kamera žrtvuje ISO zbog bržeg zatvarača što nije najpametniji potez ako se ne radi s RAW datotekama koje se lako da urediti i vratiti tu izgubljenu svjetlinu. U dobrim svjetlosnim uvjetima fotografije su odlične, zaista nemam prigovora na niti jedan aspekt. Dynamic range je odličan, autofocus je vrlo pouzdan čak i u uvjetima slabijeg osvjetljenja pošto se radi o laserskom sustavu.
Sekundarna kamera je po mom mišljenju više kratkoročna fora nego što je zapravo korisna jer se kod fotografija da primijetiti manjak detalja zbog manjeg dynamic rangea. Nadalje, druga kamera nema optičku stabilizaciju tako da ni snimanje videa u pokretu njome nije dobra ideja bez gimbala ili nekog drugog načina stabilizacije.
Performanse prednje kamere su također vrlo dobre. Radi se o senzoru rezolucije 5 megapiksela uz optiku s otvorm blende f/2,2. Pošto je rezolucija pilično niska ne očekujte pregršt detalja no za potrebe društvenih mreža prednja kamera LG-a V30 je odlična što je pretpostavljam i bila namjera LG-a tako da nisu povećavali rezoluciju ali je veličina piksela sigurno veća što omogućava bolje performanse u lošijim svjetlosnim uvjetima.
Performanse
O performansama ne trebam pričati mnogo, SoC koji pokreće LG V30 je Qualcomm Snapdragon 835 koji pokreće gotovo svaki flagship posljednjih godinu dana. Performanse su odlične i sučelje je jako fluidno zbog odlično „ispeglanih“ animacija kod navigacije sučeljem. Snapdragon 835 ima osmojezgreni procesor sa 4 Kryo jezgre radnog takta 2,45GHz za zahtjevnije zadatke i 4 sporije jezgre sa radnim taktom od 1,9GHz za manje zahtjevne i pozadinske zadatke. Za grafiku brine se Adreno 540 koji apsolutno sve igre pokreće na visokim frameratovima na vrlo visokim grafičkim postavkama.
Sintetički benchmarkovi
Kako bi dobio detaljniji uvid u performanse LG-a V30 izvršio sam testiranje najpopularnijim benchmarking alatima:
- AnTuTu Benchmark: 181587
- Geekbench 4: 1924 Single core / 6229 Multi core
- 3DMark Sling Shot Extreme: OpenGL: 3387 / Vulkan: 2626
- PCMark Work 2.0: 6538
- PCMark Computer Vision: 3374
- PCMark Storage: 4814
- GFXBench GL Car chase: 539,4 frames
- GFXBench GL Manhattan 3.1: 829,5 frames
- GFXBench GL T-Rex: 2782 frames
- GFXBench GL Tesselation: 1230 frames
- GFXBench GL ALU 2: 1079 frames
- GFXBench GL Texturing: 7206 MTexel/s
Zaključak
LG V30 je odličan uređaj koji je nažalost prekasno došao na tržište. LG mora na vrijeme donositi svoje uređaje na tržište žele li ostati kompetitivni. Glavna prijatnja LG-u V30 su flagshipovi sa Snapdragonom 845 koji će po istoj ili čak nižoj cijeni nuditi daleko bolje performanse. LG V30 preporuka je samo za audiofile i okorjele fanove LG-a, svi ostali će više za svoj novac dobiti od konkurencije.
Plus:
+Kvaliteta izrade
+Performanse
+Fluidnost sučelja
Minus:
-Cijena
-Prekasno došao na tržište