Nakon prošlogodišnjeg redefiniranja naziva Nokia mobitela, red je došao na nasljednike iz G serije. Ovaj put na testu imamo pristupačnu Nokiu G10
Dizajn i kvaliteta
Nokia G11 je direktni nasljednik modela G10 kojeg smo testirali prošle godine, te i on spada u kategoriju pristupačnih mobitela.
Kada je prošle godine HMD Global objavio nove kategorije mobitela, očekivali smo i pomak u dizajnu, no on je ostao isti te se oslanjao na starije Nokia modele. Stoga smo ostali malo začuđeni kada je ove godine Nokia ponudila novi dizajn svojih mobitela.
Razlike na prednju strani su minimalne. Tako G11 ima 6,5“ ekran sa V izrezom za prednju kameru iznad kojeg se smjestio otvor za slušalicu, dok je ispod ekrana nestao Nokia logo. Sami obrub ekrana je dosta velik, pogotovo na donjoj strani.
Najveća, vidljiva promjena, u odnosu na prošlogodišnji model je na stražnjoj strani. Nokia je odlučila izbaciti okrugli modul kamera te su kamere sada smještene jedna ispod druge. Slično kao kod pojedinih Motorola mobitela. Šteta, jer je okrugli modul predstavljao svojevrsni zaštitni znak Nokie.
Sami modul kamere tek malo strši iznad stražnje strane mobitela koja je izrađena od plastike. Stražnja strana je „rebrasta“ što bi trebalo smanjiti klizanje mobitela u ruci, te je dosta ravna sa tek minimalnim zaobljenjem prema bočnim stranama.
Bočne strane uređaja su napravljen od plastike sa zaobljenim rubovim.
Na desnoj strani se nalazi blago ulegnuta tipka za paljenje mobitela koja ujedno služi i kao čitač otiska prsta. Iznad nje se nalaze tipke za glasnoću. Na gornjoj strani se nalazi 3,5mm utor za slušalice. Na lijevoj strani se nalazi utor za 2 nano SIM kartice i 1 microSD karticu te tipka za Google asistenta. Na donjoj strani se nalazi USB Type-C utor, mikrofon i zvučnik.
Nokia G11 je dosta velik i težak mobitel, te je svega koji mm manji od prethodnika G10, što svakako treba imati na umu. Sami položaj tipke za otključavanje mobitela je vrlo dobar, no tipke za glasnoću ću nešto više postavljenje pa je potrebno malo žonglirati mobitel u ruci. Zbog samog dizajna će te svakako zamijetiti nešto veće dimenzije ovog uređaja. Sama kvaliteta izrade je vrlo dobra.
Zaslon
Nokia G11 posjeduje 6,5“ IPS LCD ekran rezolucije 720 x 1600 piksela. Iako je rezolucija ostala ista, u odnosu na prethodnika ovaj mobitel nudi osvježenje ekrana od 90 Hz što svakako pozdravljamo.
Sama kvaliteta ekrana odgovara cjenovnom rangu. Prikaz boja je pristojan, ali kod nešto većih kutova gledanja boja blijedi. Vidljivost na suncu bi mogla biti bolja, no slična je situacija i kod konkurenata.
Performanse
Treću godinu za redom, HMD mijenja procesor koji ugrađuju u mobitel. Tako je nakon prošlogodišnjeg MediaTek procesora u novi model G21 ugrađen Unisoc T606 procesor sa 8 jezgri: 2x 1,6 GHz Cortex-A75 + 6x 1,6 GHz Cortex-A55, dok za grafiku brine Mali-G57 MP1. Mobitel kao i prethodne godine dolazi sa 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije. Očekivao za ovu kategoriju mobitela, no tu je i utor za micro SD memorijsku karticu.
Iako na papiru djeluje da G11 ima slabiji procesor od prethodnika, u svakodnevnom korištenju nismo primijetili nikakve razlike. Mobitel sve zadatke odrađuje solidno, sa povremenim dužim pokretanjem zahtjevnijih aplikacija/igrica ili prilikom prebacivanje između aplikacija.
Manje zahtjevne igrice će se moći igrati bez poteškoća dok je kod nešto zahtjevnijih ipak biti potrebno smanjiti detalje.
Za napajanje se i dalje brine 5050 mAh baterija a novost je da je podržano 18W brzo punjenje, no u prodajnom paketu dolazi 10W punjač. Nokia navodi da baterija pokreće mobitel 3 dana. Tijekom testa, uz dosta korištenja aplikacija za dopisivanje, sinkronizaciju mailova, surfanje internetom, nešto fotografiranja, baterija je izdržala gotovo 2 dana. Ako ste manje intenzivan korisnik, moguće je postići deklarirana 3 dana trajanja baterije.
Kamere
Odabir kamera za G11 je ostao identičan prošlogodišnjem modelu te su i dalje prisutne 3 kamere na stražnjoj strani. Glavna kamera je 13 megapikselna sa aufokusom i f/2,2, a društvo joj pravi 2 megapiskelna macro kamera sa fiksnim fokusom na 4cm te f/2,4, a tu je i 2 megapikselni senzor dubine.
Samo sučelje je jednostavno i poznato sa drugih Android uređaja. Na lijevoj strani se nalaze brze postavke za bljeskalicu, veličinu fotografije, brojač, Google lens, a na desnoj strani se nalazi način rada kamere te okidač. Zanimljivo je vidjeti da se pored okidača nalazi i tipka za 2x uvećanje, no ovdje se radi o digitalnom uvećanju.
Glavna kamera u uvjetima dobrog osvjetljenja daje pristojne fotografije za ovaj cjenovni rang. S obzirom na veličinu senzora na fotografijama je nešto manje detalja. Uzvrat boja je pristojan a dinamički raspon je nešto uži. U tamnijim dijelovima je primjetan šum. U kombinaciji sa senzorom dubine moguće je dobiti pristojne portrete, ali i njima nedostaje detalja.
Za fotografiranje u noćnim uvjetima postoji „noćni način“. Kvaliteta fotografija u noćnim uvjetima pada, čak i sa ovim načinom fotografiranja. Detalja je manje, šum je primjetniji, a boje imaju naglašenu žutu boju. Za snimanje fotografije sa uključenim noćnim načinom potrebno je pričekati nekoliko sekundi i imati mirnu ruku.
Macro kamera ima fiksni fokus na 4 cm. Uz mirnu ruku i dovoljno svjetla moguće je dobiti pristojnu fotografiju, no količina detalja je skromna a boje djeluju isprano. U noćnim uvjetima je bolje koristiti glavnu kameru nego macro.
Prednja kamera i ovaj put broji 8 megapiksela sa f/2,0. U dnevnim uvjetima je moguće dobiti pristojne fotografije no količina detalja je nešto manja. Fotografije snimljene u noćnim uvjetima imaju izraženi šum.
Sa glavnom kamerom je moguće snimiti i 1080p video sa 30 fps, koji za ovu kategoriju ispada pristojno, no stabilizacija bi mogla biti bolja.
Operativni sustav i sučelje
Nokia G11 dolazi sa Android 11 operativnim sustavom iako smo očekivali da bi mogao doći a Androidom 12. No Nokia obećava će na mobitel doći i Android 12 i 13 a tu je i podrška za 3 godine sigurnosnih zakrpa.
Kao i prethodne Nokie, tako i ova dolazi sa čistim Androidom, bez dodatnih korisničkih sučelja te sa tek 4 dodatno instalirane aplikacije koje je moguće deinstalirati. Zahvaljujući čistom sučelju te 90 Hz stopi osvježenja, unatoč skromnim specifikacijama, mobitel radi relativno fluidno.
Samo korisničko sučelje je vrlo jednostavno i poznato sa prijašnjih Nokia modela kao i drugih uređaja sa čistim Androidom.
Na početne zaslone je moguće dodavati widgete i aplikacije dok je krajnje lijevi ekran rezerviran za Google, no isti je moguće i isključiti u postavkama početnih zaslona.
Kada pokrenete mobitel, za kretanje po mobitelu služe geste, no u postavkama možete uključiti i klasične virtualne tipke.
Za sigurnost se brine otključavanje putem otiska prsta ili prepoznavanja lica.
Čitač otiska prsta je smješten u tipku za paljenje te je relativno uza, no svoj posao odrađuje pristojno i relativno brzo. Za prepoznavanje prsta dovoljno je samo prisloniti prst na čitač te nema potrebe pritiskati tipku za paljenje. Koliko ubrzava postupak toliko neka i zna nervirati, jer ne želite otključati mobitel. Mobitel ima i mogućnost otključavanja putem prepoznavanja lica koje radi dosta pristojno u uvjetima dobro osvjetljenja.
Nokia G11 dolazi sa jednim zvučnikom smještenim na donjoj strani. Zvuk je dosta glasan, no primjetna je blaga distorzija zvuka te nedostatak niskih tonova. No isti problem imaju i pojedini konkurenti. Nokia je i kod ovog uređaja ostavila 3,5mm utor za slušalice.
Zaključak
Nokia sa modelom G11 nastavlja gdje je stala sa G10. Za cijenu od oko 1200 kn nudi specifikacije koje je moguće naći i kod cjenovnih konkurenata, te ničime ne odskače od konkurenata. Mobiteli ove kategorije ne nude vrhunske specifikacije ili odličnu kameru, no zato je tu vrlo velika baterija, veliki ekran te pristojan rad u svakodnevnim uvjetima. U prilog modelu G11 svakako ide baterija koja će bez previše muke izdržati 3 dana korištenja te 3 godine sigurnosnih nadogradnji. No istovremeno, je ponuđena i Nokia G21 koja za par-sto kuna više nudi bolju kameru i 4 GB RAM-a.