Ciklusi promjene telefona su postali iznimno brzi, pa se na neke uređaje nismo niti navikli i već im stižu njihove zamjene. Trenutačno Samsung u svojoj A seriji pri vrhu ima dva slična modela. Samsung Galaxy A70 na cjenovnoj je granici srednje kategorije bio i do pojave novog A71 telefona.
Model koji je bio u samom vrhu srednjeg A Galaxy segmenta, kao glavnu prednost ima kvalitetan ekran i Samsungovu dorađenost sustava. Elegantan, tanak i s predivnim Super AMOLED ekranom. Tako bismo mogli ukratko sažeti najjači poziv za kupnju A70 modela, koji je zapravo vrlo sličan Galaxy A50 uređaju, s tim da ima 6,7-inčni ekran u odnosu na 6,4’’ ekran.
Dizajn i kvaliteta
Iako je kućište plastično, ogromni AMOLED s prednje strane s vrlo tankim obrubima toliko dominira svojom kvalitetom i veličinom da lako može zavesti. Primjerice, u istom rangu Realme u X2 nudi i staklo sa stražnje strane i AMOLED ekran, no kod Samsunga je display ipak razina više. Viša je svjetlina i općenito je dojam bolji.
Tipke su smještene s desne strane, a kao i kod većine drugih modela donja je strana ugostila 3,5 mm utor za slušalice, USB Type C i zvučnik. Telefon dolazi s utorom za dvije SIM kartice, pri čemu microSD kartica za proširenje memorije ima svoje posebno mjesto.
Ergonomija je obrnuto proporcionalna kvaliteti izrade, pa je tanko plastično tijelo Galaxy A70 mnogo bolje za držanje u ruci od stakleno-plastične kombinacije kineske konkurencije koja želi dominirati specifikacijama. Treba napomenuti da unatoč ogromnom ekranu, masa uređaja nije velika što također pridonosi boljem osjećaju korištenja.
Ekran
Glavna zvijezda Galaxy A serije je definitivno Super AMOLED ekran. Na svojih 6,7” dolazi s FHD+ rezolucijom, odnosno 1080 x 2400 piksela, čime se dobije oko 393 ppi gustoća piksela.
Prednja strana telefona ima vrlo tanke rubove oko ekrana i omjer ekrana u odnosu na prednju stranu od 86%. Galaxy A70 otišao je i korak dalje u omjeru stranica, pa je on 20:9 što je skoro filmski omjer. Ekran ima odlične performanse. AMOLED ekrani imaju nevjerojatan kontrast, ali i vrlo dobar prikaz boja i dobri su za korištenje u sunčanim uvjetima.
Kamere
Setup kamera na papiru nije pretjerano impresivan pogledamo li specifikacije nekih drugih uređaja. Glavna kamera ima 32 megapiskesela, a tu je još 8 MP ultraširoka i 5 MP senzor dubine. Prednja kamera ima također 32 MP.
Kamere snimaju vrlo dobre fotke, s visokim kontrastom i točnim bojama, ali ne i flagship kvalitetom. Očekivano, nešto su lošiji rezultati ultraširoke kamere i nisu nas oduševile fotke u lošim svjetlosnim uvjetima. Samsung je ispolirao korištenje bokeh efekta i taj dio radi odlično. Ono što je specifično za Samsung uređaje jest da ćete isto sučelje dobiti na A70 kao i na mnogo skupljim uređajima.
Ako ste koristili Samsungove telefone sve će vam postavke biti poznat, od brzo dostupnih filtera, promjene omjera stranica fotografije, timera, bljeskalice i tipke za detaljnije postavke gore. Dolje se biraju način snimanja.
Treba napomenuti kako je kamera sposobna snimati 4K video u 30 sličica u sekundi, dok će FullHD kvalitetu snimiti i sa do 240 FPS-a.
Kvaliteta selfie kamere je odlična s puno detalja i odličnim bojama. Ona može snimati 1080p video uz 30 FPS-a
Performanse
A70 stiže s nešto slabijim hardverskim karakteristikama na papiru što se vidjelo i u sintetičkim testovima, ali nije nešto što se primjećuje u svakodnevnom korištenju za što je kombinacija Snapdragona 675 i 6 GB radne memorije i više nego dostatni. S 208675 bodova na Antutu benchmarku, Galaxy A70 daje vrlo dobre rezultate, ali kada se uzme u obzir ispoliranost operativnog sustava i puno ulaganja u softver, dobit ćete vrlo sposoban telefon. Tu je još i 128 GB interne memorije, kao i utor za microSD karticu.
Softver
Samsung Galaxy A70 dolazi s Android 9.0 operativnim sustavom i One UI 2.0. U međuvremenu je telefon dobio mogućnost nadogradnje na Android 10.0 što mu je znatno poboljšalo izglede na tržištu. Samsung nudi unificirano softversko iskustvo kroz većinu svojih uređaja, pa je i A70 dobio mogućnost lakšeg upravljanja jednom rukom, čak i na ovako velikom ekranu. Do svih sistemskih menija, uključujući i drop-down s vrha stranice može se pristupiti jednom rukom i smješteni su na sredini ekrana. Što se tiče gesti koje je Google predstavio, swipe s lijeve donje strane poziva nedavno otvorene aplikacije, a s donje desne strane vraćate se korak nazad u korištenju. Potez gore sa sredine donje strane je home tipka. Puno opcija nudi poznata Always On Display mogućnost.
Ostalo
Čitač otiska prsta smješten je u ekranu i puno je bolje implementiran nego u prvim inačicama. Responzivan je, ali ne i tako brz kao kod Realme X2. Čitanje lica isto radi jako dobro. Samsung je postigao impresivne rezultate na našem testu baterije, njegova baterije od 4500 mAh odrađuje odličan posao unatoč velikom ekranu, a tu je i brzo punjenje od 25W preko USB-a. Telefon podržava Bluetooth 5.0, ima NFC i podršku za ac Wi-Fi standard, kao i za FM radio.
Zaključak
Ekran će mnoge privući Samsungu, kao i softverska dorađenost i pouzdanost sustava. A70 ima vrlo dobre mogućnosti kamere, brzo punjenje i pouzdan čitač otiska prsta. U isto vrijeme, na A70 možemo gledati kao na produljeni A50 i ne možemo biti suci je li ta razlika u cijeni za nešto veći ekran opravdana. Isto tako kineski proizvođači poput Xiaomia i Realmea imaju nabrijanije specifikacije, što u konačnici i svakodnevnom korištenju i neće biti toliko vidljivo