Veći, jači Samsung flagship
Samsung Galaxy S10+
Prošlo je devet godina od izlaska prvog uređaja Galaxy S-serije, telefona koji je postavio standarde i napisao pravila Android flagship telefona. U deset generacija Galaxy S10 je evoluirao no njegov status nije se mijenjao, Samsung Galaxy S uređaji još uvijek su telefoni koji definiraju Android flagshipe, telefoni s kojima se svi ostali uspoređuju.
Dizajn i kvaliteta izrade
Dizajn Galaxya S10+ je evolucija dizajna Galaxya Note 9, što je osobito očito na poleđini na kojoj se nalazi gotovo identičan sustav kamera. Naš testni uređaj je Prism White boje, koja na prvi pogled djeluje pomalo dosadno, no kad uređaj zakrećete shvatite kako je nova Prism White boja sve samo ne dosadna.
Ova boja ima zanimljiv efekt presijavanja boja ovisno o kutu gledanja mijenja nijansu tako da pozadina uređaja izgleda kao da je izražena od bisera. S prednje strane Samsung je dodatno razvukao zaslon te isti sada pokriva čak 88,9% površine. Kamere s prednje strane smještene su u izrez koji zauzima velik prostor u odnosu na okrugli izrez na S10e i S10+, a osobito na onaj na Honoru View 20. Ovaj izrez teže je ignorirati pri gledanju videa i igranju igara i zbog toga narušava funkcionalnost dizajna.
Kvaliteta izrade je vrhunska, S10+ izrađen je od staklenih panela koje spaja aluminijski okvir te kao cjelina djeluje iznimno čvrsto, no zbog zakrivljenih staklenih panela ipak bismo savjetovali korištenje zaštitne maske. Galaxy S10+ vrlo je kvalitetan uređaj no izgledom nas nije uspio impresionirati kao S8+ prije dvije godine.
Zaslon
Zaslon Galaxya S10+ narastao je u odnosu na S9+ te mu dijagonala iznosi 6,4 inča što je identična veličine dijagonale kao kod Galaxy Note 9. Novi zaslon je Dynamic AMOLED zaslon QHD+ rezolucije s visokom gustoćom piksela od 522 piksela po inču. Ovaj zaslon jedan je od, ako ne i najbolji zaslon koji smo ikada vidjeli na pametnom telefonu.
Svjetlina je impresivno visoka a kutevi gledanja vrlo široki no ono što ovaj zaslon čini posebnim je kvaliteta prikaza, s prirodnim prikazom boja i super širokim dinamičkim rasponom. Upravo zbog kvalitete zaslona velika je šteta što je Samsung odlučio kamere smjestiti u izrez u zaslonu i time mu narušiti integritet. S izrezom ili bez izreza, nepobitna je činjenica kako je ovo uistinu odličan zaslon i ako tražite najbolje nemoguće je ignorirati Galaxy S10+.
Ulazi, izlazi i dodatne značajke
Nakon devet godina i deset generacija, Samsung i dalje u svoje uređaje ugrađuje 3,5-milimetarski izlaz za slušalice. Iako su ga gotovo svi napustili, Samsung je još uvijek vjeran svojim obožavateljima koji se vraćaju iz godine u godinu kako bi kupili flagship na koji mogu spojiti svoje slušalice bez korištenja adaptera. Iako nam korištenje adaptera nikada nije predstavljao problem, mnogi korisnici jednostavno ne žele kupiti uređaj koji nema 3,5-milimetarski izlaz te im je izbor svake godine sve manji. Za punjenje i prijenos podataka Galaxy S10+ koristi USB 3,1 Type-C koji omogućava vrlo brz prijenos podataka. Stereo zvučnici imaju konfiguraciju s jednim zvučnikom kraj USB utora dok je drugi zvučnik slušalica za pozive. Zvučnici Galaxya S10+ su vrlo glasni i imaju dobar balans zvučne slike tako da je konzumacija multimedijskog sadržaja užitak na novom Samsung flagshipu.
Jedna od velikih novosti Galaxya S10+ je ultrazvučni skener otiska prsta koji se nalazi iza zaslona. Za razliku od optičkih skenera koje koriste Huawei P30 Pro ili Oneplus 6T koji koriste vizualne informacije za čitanje otiska prsta, ultrazvučni skener koristi zvučne valove koji se odbijaju od prsta i šalju povratnu informaciju skeneru. Iako je na papiru ovaj koncept vrlo jednostavan, u praksi je vrlo nepouzdan. Riječ „vrlo“ ne može adekvatno opisati koliko je skener uistinu nepouzdan i spor. Nakon klasične registracije otiska, skener je uspješno otključao uređaj jednom u deset pokušaja. Tek kada smo otisak registrirali tri puta skener je postao nešto pouzdaniji no i tada je uspješno prepoznao otisak u četiri od deset pokušaja.
Pokušali smo sve moguće solucije korisnika na internetu, no ništa nam nije pomoglo da povećamo pouzdanost skenera. Skinuli smo zaštitnu foliju sa zaslona, povećali osjetljivost zaslona u postavkama, više puta brisali zaslon, osušili prst koji skeniramo, ovlažili prst koji skeniramo i na kraju tvornički resetirali uređaj. Ovaj skener otiska prsta je jednom riječju loš, ne postoji izlika za ovako spor i nepouzdan skener kada konkurencija u mnogo povoljnijim uređajima ima mnogo pouzdanije skenere. Mnogi korisnici na internetu su jednostavno odustali i isključili skener te koriste skeniranje lica za biometrijsko otključavanje uređaja. Nažalost skeniranje lica S10+ radi kamerom tako da mu je sigurnost upitna jer je riječ o 2D skeniranju koje je manje pouzdano od 3D skeniranja lica.
Operativni sustav
Galaxy S10+ dolazi s Androidom 9,0 Pie s novim One UI korisničkim sučeljem. Novo korisničko sučelje nije tek površni redizajn, već u potpunosti novo sučelje koje je zamjena za Samsung Experience. Iako je u potpunosti novo, korisnici Samsung Experiencea ne moraju se bojati novog sučelja jer je One UI vrlo jednostavan no nudi mnoge napredne mogućnosti za one znatiželjne koji vole proći kroz sve postavke. Ono što je najvažnije kod novog sučelja je njegova brzina, koja je dugi niz godina bila slaba točka Samsung sučelja. Iako je Samsung Experience napravio velike napretke u odnosu na omraženi TouchWiz, i dalje je bio nešto sporiji u odnosu na „lakša“ sučelja koja nude manje featurea u korist bržeg rada. One UI je napokon ispravio ove mane i Galaxy S10+ tijekom rada niti najmanje ne zaostaje za konkurencijom.
Sve aplikacije unutar One UI-a su redizajnirane, uključujući i aplikaciju kamere koja je jednostavna i pregledna no više ne nudi mogućnost snimanja videa s istog zaslona na kojem fotografirate te je sada potrebno ručno prebaciti na video snimanje kao što je slučaj s većinom današnjih uređaja.
Performanse i autonomija
Nova generacija Galaxy S uređaja sa sobom donosi i novi čipset iz Samsungove radionice. Novi čipset zove se Samsung Exynos 9820 te je prvi Samsung mobilni čipset izrađen na 8nm mobilnom procesu. Nažalost konkurencija je već na učinkovitijem 7nm proizvodnom procesu i stoga je Samsung u startu korak iza konkurencije. Ovaj čipset ima osmojezgreni procesor u 2+2+4 konfiguraciji koja omogućava dobar balans performansi i energetske učinkovitosti. Najbrže jezgre su Mongoose M4 radnog takta 2,73GHz koje slijede Cortex-A75 jezgre 2,31GHz i Cortex-A55 jezgre radnog takta 1,95GHz. Za obradu grafike brine se ARM-ov Mali-G76 MP12 grafički procesor. Performanse novog čipseta su odlične i u sintetičkim testovima i tijekom korištenja neovisno radi li se o surfanju, uređivanju fotografija ili gamingu. Samsung Exynos 9820 odlična je alternativa Qualcomm Snapdragonu 855 kada je riječ o performansama te se ne moramo osjećati zakinuti što nam je jedini izbor Samsunogv čipset.
U veće kućište Samsung je ugradio i veću bateriju čiji kapacitet iznosi 4100 miliamper-sati što je najveća dosad baterija u uređaju Galaxy S-serije. Zahvaljujući većoj bateriji i autonomija je bolja te je S10+ u PCMark Work 2,0 Battery Life testu izdržao gotovo 11 sati. Uz normalno korištenje Galaxy S10+ trebao bi izdržati dva dana no ključna riječ je „trebao“. Nakon prošlogodišnjeg fijaska s visokim korištenjem energije tijekom mirovanja na Galaxy S9 uređajima s Exynos čipsetom, bili smo sigurni kako je Samsung naučio na svojim greškama no povijest se ponavlja i Exynos verzija ponovno ima problema s autonomijom tijekom mirovanja koja je ponovno uzrokovana greškom u sustavu. Nakon obavljanja VoIP poziva uređaj se ne može vratiti u stanje mirovanja i polako prazni bateriju čak i kada je uređaj zaključan. Nadamo se da će zakrpa doći uskoro no ova greška nije se smjela dogoditi, osobito ne na verziji telefona koju Samsung oprema vlastitim čipsetom.
Galaxy S10+ podržava punjenje punjačima snage do 15W neovisno koristite li žično ili bežično punjenje a svoju bateriju možete koristiti za punjenje uređaja kroz Wireless PowerShare koji vam daje mogućnost da napunite slušalice, sat ili čak drugi telefon bežično uz snagu punjenja od 9W.
Kamere
Po prvi puta uređaj Galaxy S-serije ima tri stražnje kamere, standardnom širokokutnom, ultra-širokokutnom i telefoto kamerom. Primarna kamera ima senzor rezolucije 12 megapiksela te varijabilni otvor blende f/1,5-2,4 te nudi odlične performanse u dobrim svjetlosnim uvjetima dok u lošijim svjetlosnim uvjetima ekspozicijom i dinamičkim rasponom zaostaje za konkurencijom. Sekundarna telefoto kamera ima senzor rezolucije 12 megapiksela no manju veličinu koja iznosi 1/3,6“ i manji otvor blende f/2,4. Performansama u dobrim svjetlosnim uvjetima je usporediva s konkurentskim kamerama no dvostruki optički zoom ne nudi veliko uvećanje, osobito u usporedbi s konkurentima koji imaju i do 5x optički zoom. Tercijarna kamera ima senzor rezolucije 16 megapiksela i optiku sa žarišnom duljinom od samo 12mm koja nudi super široko visno plje no isto tako uzrokuje distorziju na rubovima kadra. Performansama je gotovo identična konkurentskim kamerama s ultra-širokokutnom optikom no manjak autofokusa joj ograničava upotrebljivost. Kao cjelina, sustav kamera Galaxya S10+ je na razini flagshipa no u godinu dana nije uspio dostići konkurenciju.
Sustav prednjih kamera je dvostruk, sa senzorima rezolucije 10 i 8 megapiksela. Primarna kamera je klasična kamera sa širokokutnom optikom dok je sekundarna dubinski senzor.
Samsung je nerijetko dominirao kvalitetom prednjih kamera no ove godine su napravili korak unazad. Ako svjetlosni uvjeti nisu idealni fotografije brzo gube detalje tako da će selfie entuzijasti morati birati gdje će i kada okidati fotke.
Mobil.hr Samsung Galaxy S10+ recenzija: Galerija fotografija
Zaključak
Samsung Galaxy S10+ napravio je korak unaprijed i dva koraka unazad. Novi čipset je odličan, kao i novi zaslon te autonomija no veliki izrez za kameru čije će performanse malo koga impresionirati i skener otiska prsta koji je među najsporijima i najnepouzdanijima na tržištu ostavljaju nam gorak okus u ustima. Planirate li kupiti Galaxy S10, naša preporuka je da investirate u S10e koji zaobilazi većinu problema a želite li velik uređaj Note 9 je još uvijek odlična investicija.
PLUS
+Zaslon
+Autonomija
+Performanse
+Performanse stražnjih kamera
+Novo sučelje
MINUS
-Performanse prednjih kamera
-Vrlo spor i nepouzdan skener otiska prsta
-Cijena