TESTOVI

Manji, bolji Galaxy

Samsung Galaxy S10e

Mali telefon velikih mogućnosti
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.8/5 - (9 votes)

Prošlo je dvije godine od izlaska osme generacije Galaxy S telefona, generacije koja je donijela revolucionarni dizajn s Infinity zaslonom. Po prvi puta niti jedan model Galaxy S-serije nije imao ravan zaslon, što je razočaralo brojne potencijalne kupce koji nisu željeli telefon sa zakrivljenim zaslonom. Dvije godine Redditori, korisnici foruma i društvenih mreža preklinjali su Samsung da barem jedan od uređaja S-serije opreme ravnim zaslonom. Dvije duge godine su prošle, no Samsung je poslušao vapaje svojih fanova i desetoj generaciji pridružio treći model koji po nižoj cijeni nudi sve ključne aspekte Galaxy S10 serije, uz ravni zaslon.

Dizajn i kvaliteta izrade

Samsung Galaxy S10e savršeno slijedi jezik dizajna desete Galaxy S generacije uz manje preinake potrebne za smještanje ravnog zaslona u kućište. Sam dizajn vrlo je jednostavan, neki bi čak rekli dosadan, no malo koji uređaj ima uistinu interesantan dizajn. Najupečatljiviji detalji Galaxya S10e su čitač otiska prsta smješten na boku i izrez u zaslonu u kojem se nalazi prednja kamera.

Nova Prism Black boja izgleda vrlo atraktivno

Čitač otiska prsta smješten je pri samom vrhu desne strane okvira što će korisnicima s manjim rukama predstavljati problem no većina korisnika ne bi trebala imati problema s korištenjem čitača otiska prsta.

Galaxy S10e koristi klasični kapacitivni čitač otiska prsta

Zaslon

Jedan od najvećih noviteta najmanjeg Galaxya S10 je ravan zaslon koji ima dijagonalu 5,8 inča te FullHD+ rezoluciju. Iako je rezolucija niža u odnosu na prošlogodišnji S9 s kojim dijeli veličinu dijagonale, gustoća piksela i dalje je visoka te iznosi 438 piksela po inču. Niža rezolucija ima pozitivan utjecaj na autonomiju što je dobrodošla pojava na uređaju s baterijom ispodprosječnog kapaciteta. Samsung nije štedio te je i „mali“ Galaxy S10 opremljen Super AMOLED zaslonom koji svjetlinom i kvalitetom prikaza ne zaostaje za zaslonima na S10 te S10+.

Iako je manjih dimenzija, zaslon Galaxya S10e je vrlo pregledan

Zahvaljujući pametnom sustavu gesta koji omogućava sakrivanje navigacijske trake dobiva se dodatan prostor za prikaz sadržaja, što vam omogućava da iskoristite cijeli zaslon te ga čini prividno većim. Samsung je ovim zaslonom ponudio idealno rješenje za sve koji su čekali flagship s ravnim zaslonom.

Ulazi, izlazi i dodatne značajke

Iako je većina proizvođača slijedila industrijski trend uklanjanja 3,5-milimetarskog izlaza za slušalice Samsung je još uvijek odan svojim obožavateljima te je i desetu generaciju svojih flagshipova opremio izlazom za spajanje slušalica. Za punjenje i prijenos podataka S10e koristi USB 3,1 Type-C koji se pokazao iznimno korisnim tijekom prijenosa velike količine podataka koji smo zahvaljujući većoj brzini prijenosa napravili mnogo brže u usporedbi s uređajima koji koriste USB 2,0.

Samsung odbija ukloniti 3,5mm izlaz sa svojih flagship uređaja

Najveće iznenađenje pri testiranju Samsunga Galaxya S10e bili su zvučnici koji su među najboljima u klasi. Uz identične postavke (glasnoća na 50%, Dolby Atmos podešen na Music profil) kod reprodukcije identičnih datoteka S10e ima mnogo izraženije niske tonove i nešto višu glasnoću od S10 i S10+. Slušanje glazbe kroz stereo zvučnike Galaxya S10e pravi je užitak, što ne možemo reći često kada govorimo o zvučnicima pametnih telefona.

Operativni sustav

Krajem prošle godine Samsung je započeo s isporukom svog novog korisničkog sučelja pod nazivom One UI koji zamjenjuje Samsung Experience. One UI nudi novo, osvježeno sučelje koje će biti poznato korisnicima Samsung Experiencea no opet će tražiti određeno vrijeme prilagodbe. Velika novost su navigacijske geste koje su alternativa navigacijsku traku te su vrlo intuitivne i lako se priviknuti na njihovo korištenje. Novo sučelje je jednostavnije i modernijeg izgleda, te je uvjerljivo najatraktivnije među Android sučeljima.

Geste oslobađaju dodatni zaslonski prostor

Tijekom korištenja nismo primijetili zapinjanja koja su se znala pojaviti na nekim verzijama Samsung Experiencea, te možemo reći kako One UI može stati bok uz bok s najboljim korisničkim sučeljima kada je riječ o fluidnosti. Bloatware je još uvijek problem te osim Samsungovih i Microsoftovih aplikacija s uređajem dolazi i Facebook koji će mnogima podići tlak. Zanimljivo je što se Samsungove aplikacije mogu normalno deinstalirati no Microsoftove aplikacije i Facebook moguće je samo onemogućiti no ne i u potpunosti deinstalirati. Ovaj potez nije nam se svidio kod prošle generacije Galaxy S uređaja a sada nam se još manje sviđa jer je zajednica bila vrlo vokalna s kritikama Samsungove odluke da uređaje isporučuje s 3rd party aplikacijama koje nije moguće deinstalirati.

Performanse i autonomija

S novom generacijom Galaxy S uređaja dolazi nam i novi čipset iz Samsunga na novom proizvodnom procesu. Novi čipset dolazi pod imenom Exynos 9820, proizveden je na 8nm procesu i ima osmojezgreni procesor s jednom Mongoose M4 jezgrom radnog takta 2,73GHz, tri Cortex-A75 jezgre radnog takta 2,31GHz i četiri Cortex A55 jezgre radnog takta 1,92GHz. Ovaj procesor spreman je na sve vrste zadataka zahvaljujući odličnoj konfiguraciji snažnijih jezgri koje se brinu za zahtjevnije zadatke i slabijih jezgri koje izvršavaju zadatke u pozadini. Kakav god zadatak stavimo pred ovaj procesor, isti je izvršen brzo i učinkovito što je upravo ono što i očekujemo od procesora flagship čipseta. Osim novog procesora tu je i novi grafički procesor Mali-G76 MP12 koji čak i grafički najzahtjevnije igre izvodi s visokim, stabilnim framerateom. S novim čipsetom nema iznenađenja, svaki zadatak izvršava bez muke a to je ono što smo i očekivali.

U kompaktnom kućištu nalazi se i manja baterija čiji kapacitet iznosi 3100 miliamper-sati. Iako je kapacitet narastao za 100 miliamper-sati u odnosu na bateriju Galaxya S9, autonomija je i dalje tek prosječna te ćete kod intenzivnijeg korištenja posezati za punjačem ranije no što biste željeli. U PCMark Work 2,0 Battery testu S10e je izdržao 9 sati i 49 minuta, što je tek marginalno poboljšanje u odnosu na S9. Očekivali smo bolji rezultat zbog niže rezolucije zaslona, većeg kapaciteta baterije i čipseta na manjem proizvodnom procesu ali izgleda da Samsung još mora poraditi na optimizaciji.

Rezultate benchmark testova možete pronaći u galeriji:

Mobil.hr Samsung Galaxy S10e recenzija: Benchmark rezultati

Kamere

Iako je najpovoljniji uređaj Galaxy S10 serije, S10e opremljen je s dvije stražnje kamere. Primarna kamera je standardna kamera sa širokokutnom optikom i senzorom rezolucije 12 megapiksela veličine 1/2,55“. Sekundarna kamera ima ultra-širokokutnu optiku žarišne duljine 12mm i senzor rezolucije 16 megapiksela. Performanse kamera su odlične neovisno o uvjetima, osobito performanse primarne kamere koja ima vrlo širok dinamički raspon i visoku oštrinu. U lošijim svjetlosnim uvjetima degradacija performansi je osjetna no fotografije su i dalje više nego iskoristive. Sekundarna kamera ima širok dinamički raspon no pati od nedostatka oštrine koji je osobito očit kod fotografiranja u lošijim svjetlosnim uvjetima. Pošto je žarišna duljina vrlo kratka, distorzija je više primjetna nego kod konkurenata koji koriste optiku žarišne duljine 16mm.

Čak i “mali” S10 ima dvije stražnje kamere

Prednja kamera ima senzor rezolucije 10 megapiksela te je definitivni korak unazad u odnosu na prednju kameru Galaxya S9 koja je bila uvjerljivo najbolja u klasi. Dinamički raspon je natprosječan a oštrina tek prosječna. U dobrim svjetlosnim uvjetima selfieji su prilično oštri no čim uvjeti nisu idealni fotografije postanu mutni nered. Koliko su stražnje kamere napredovale, toliko je prednja kamera nazadovala i skinula Samsung s trona kralja selfieja.

Prednja kamera nalazi se u rupici u samom zaslonu

Za kraj spomenuti ćemo softver koji je dobio vizualni i funkcionalni makeover. Sučelje je logički posloženo no više nije moguće s istog zaslona snimati i fotografije i video te se morate prebaciti na zasebne kategorije. Najveća mana novog softvera je Scene Optimizer, komad softvera koji uz pomoć umjetne inteligencije prepoznaje scene i prilagođava postavke ekspozicije. Scene Optimizer odlično prilagođava postavke i generalno poboljšava rezultate no problem je što je vrlo spor te mu za prepoznavanje scene ponekad treba više od 10 sekundi. Čak i kod vrlo sličnih scena ima problema s prepoznavanjem, prvu će prepoznati u sekundi a drugu neće prepoznati 5 sekundi što će mnoge korisnike natjerati da ga isključe kako bi dobili konzistentnije rezultate.

Mobil.hr Samsung Galaxy S10e recenzija: Galerija fotografija

Zaključak

Samsung Galaxy S10e je dugo očekivano osvježenje Samsungovog flagshipa koji odstupa od norme i pokazuje da Samsung sluša svoje korisnike. Galaxy S10e idealan je izbor za korisnike koji ne žele velik telefon a žele sve mogućnosti novog flagship uređaja. Tek prosječna autonomija i prosječne performanse prednje kamere su mane koje se najviše ističu kod ovog uređaja no ako ste spremni zanemariti ove dvije stavke Galaxy S10e odličan izbor.

PLUS

+Dizajn
+Kvaliteta izrade
+Kompaktne dimenzije
+Performanse
+Performanse stražnjih kamera
+Brz i pouzdan čitač otiska prsta

MINUS

-Tek prosječna autonomija
-Performanse prednje kamere u lošijim uvjetima

4.8/5 - (9 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1