![Samsung Galaxy S25 Ultra](https://mobil.hr/wp-content/uploads/2025/02/Samsung-Galaxy-S25-Ultra-web-3-1200x800.jpg)
Performanse
Novi Samsung Galaxy S25 Ultra dolazi kao i svake godine sa flagship čipsetom. I ove godine je riječ o Qualcommovom Snapdragon procesoru nove generacije, a sada nosi oznaku “8 Elite”.
Vjerujemo da je ime zasluženo s obzirom na velik skok u svakodnevnim performansama, kao i on-device obradi AI upita koji će svakako podići funkcionalnost uređaja.
Novi Snapdragon 8 Elite prvi je čipset sa ekskluzivnim Qualcommovim dizajnom, a ne prilagođenim ARM sustavom. Više se nokriste kombinacije jačih i slabijih jezgri, već dizajn koristi svih osam “jakih” Oryon V2 Phoenix jezgri.
Podjeljene su na dvije jezgre sa višim radnim taktom, “Phoenix L”, a Samsung ekskluzivno dobiva verziju koja ima dodatno viši radni takt od konkurencije. Točnije, te dvije jezgre rade na do 4,47 GHz radnog takta, ovisno naravno o termalnim uvjetima mobitela.
Ostalih šest jezgri rade na “svega” 3,53 GHz i naravno mogu zajedno obavljati vrlo impresivne multithreading zadatke. Osim novog procesora, Samsung ostaje na 12 GB radne memorije koja se za sada pokazala adekvatnom, a vidjeti ćemo kakvom će se pokazati nakon 7 godina ažuriranja.
Podsjetimo, novi android sustavi koriste dodatnu virtualnu RAM memoriju za koju osobno savjetujemo da isključite ako mobitel radi bez nje, jer koristi prostor interne pohrane sa slabijim performansama i izdržljivošću. Po nama, ovu opciju bismo upaliti kada i ako sustav počne “kočiti” bez nje.
Od pohrane na raspolaganju imate odabir od 256 GB do 1 TB prostora, a koristi se brza UFS 4.0 memorija, kao i do sada. Kako smo spominjali u odjeljku kamera, impresivne rezolucije zahtijevaju i osjetno više pohrane pa ako želite iskoristiti maksimum iz fotografije i videa, svakako savjetujemo da u startu uzmete više memorije.
Mobitel nudi napredne HEIC i HEVC formate koji spremaju slike i video u osjetno manjim formatima, no budite spremni da ćete prebacivanjem na računalo morati imati najnoviji softver za obradu takvih slika i videa, ili ih pretvarati na mobitelu u starije kompatibilne formate.
Što se baterije tiče, ovdje nemamo puno promjena. I dalje se koristi 5.000 mAh baterija koju sa kompatibilnim punjačem možete puniti sa do 45 W snage žicom ili 15 W bežično.
Samsung ovdje definitivno igra na sigurno, a novi softver daje vam pristup detaljnim informacijama poput zdravlja baterije i odrađenih ciklusa.
Dok b ateriju novog S25 Ultra ne možemo testirati u ovako kratkom vremenu, na temelju gotovo godinu dana korištenja baterije S24 Ultra, plaćena aplikacija AccuBattery koja uvijek radi u pozadini i prati stanje baterije zadnjih desetak mjeseci izvjeđtava nas kako naš model i dalje ima preko 5.000 mAh kapaciteta.
Vodite računa da sve baterije nisu jednake te Samsungove imaju 4.855 mAh nazivnog kapaciteta (smatra se minimalnim prolaznim tvorničkim kapacitetom te će aplikacije tu vrijednost smatrati kao 100 % kapaciteta).
Na uređajima naravno imamo uključenu opciju maksimalnog punjenja do 80 % kapaciteta (tu i tamo bateriju napunimo do 100 % kako bi se prikaz napunjenosti mogao kalibrirati), a limitacija maksimalnog punjenja najbitnija je stavka za održavanje zdravlja baterije dugi niz godina, te ćete ju naći na svemu od mobitela do električnih automobila.
Također smo u tih 10 mjeseci možda jednom u potpunosti ispraznili bateriju, što također nije preporučljivo. Držite li bateriju tako između 20 – 80 % što s današnjim kapacitetima nije teško, aplikacija projicira gubitak od oko 1,5% kapaciteta godišnje, odnosno tek nakon 4 godine korištenja bismo trebali pasti ispod 100 % zdravlja baterije.
Svi podaci aplikacije su naravno informativnog tipa te ovise o korištenju mobitela i uvjetima u kojima se koristi.
Operacijski sustav
Jedna od velikih promjena kod novog Samsung Galaxy S25 Ultra svakako je i novi OneUI 7.0 koji donosi najveću promjenu u dizajnu otkako se ukinula Note serija.
Oblik UI elemenata osvježen je laganim gradient dizajnom sa zakrivljenim obrubima koji više pašu novom dizajnu mobitela, takozvnai “pill” dizajn.
Razni elementi su povećani kako bi bili razumljiviji, a kada smo kod jednostavnijeg korištenja, notifikacijska traga sada je razdvojena pa povlačenjem prsta iz desnog kuta nudi brojne brze radnje za prilagodbu mobitela, dok povlačenje iz lijevog kuta donosi listu notifikacija i obavijesti koje ste dobili.
Novost kod dizajna je Samsungov takozvani “Now Bar” kojeg ćete vidjeti primjerice na dnu zaključanog zaslona, a rezerviran je da vam daje bitne informacije na jasnoj lokaciji, a dodirom se proširuje sa dodatnim podacima.
Tu je i niz poboljšanja iz AI aspekta, poput integracije Gemini AI asistenta kojem možete pričati i “na domaće” te odgovara sa razumijevanjem, što su demonstrirali i na Samsung stageu. Lista unaprijeđena sa softverske strane je poprilična, no svakako bismo istaknuli novu opciju kod video snimanja koja nam se dopala, a to je klizač za zumiranje tokom snimanja.
Pomicanjem prsta po klizaču određujete brzinu zumiranja, a mobitel sam prebacuje između optimalnih senzora za obavljanje zadatka. Možete fluidno birati brzinu zumiranja, što vas opet približava profesionalnoj opremi, a sve radi direktno unutar Samsungove kamere.
Dodatno je još optimizirano povezivanje mobitela s vašim računalom, što omogućuje vrlo brzo prebacivanje datoteka i druge načine komunikacije uređaja za fluidno “office” iskustvo.
Zaključak
Mobitele poput Samsungove Ultra linije korisnici vrlo rijetko mijenjaju na godišnjoj razini. Spomenuli smo velik iskorak u performansama i dizajnu, a on se dodatno množi čim imate mobitel star dvije ili više godina.
Ako vaš mobitel star tri godine niste pazili, baterija ne traje niti dan, a koristite ga za više od scrollanja društvenim mrežama, novi Samsung Glaxy S25 Ultra doimati će se kao da ste mobitel zamijenili pravim laptopom sa ugrađenim pravim kamerama.
Svakako savjetujemo da novi mobitel zaštitite izvana i pobrinete se za zaštitu baterije iznutra i bez problema će vam potrajati i svih sedam godina koliko ažuriranja se za njega očekuje.
Ultra model dizajniran je da zadovolji svakoga, bilo da ga korstili kao prijenosni office ili pak za kreiranje multimedije, danas video kvaliteta lako može biti kvalitete adekvatne za sve oblike multimedije, od društvenih mreža do 8K HDR video sadržaja.
Samo je bitno naučiti sve prednosti i mogućnosti kupljenog hardvera, kako bi iz njega izvukli maksimum.
Svakako provjerite
A svakako provjerite i...
![](https://mobil.hr/wp-content/uploads/2020/10/20201019_164332-300x250.jpg)
Alcatel
Alcatel 3X
![](https://mobil.hr/wp-content/uploads/2017/02/Microsoft-Lumia-650-300x250.jpg)
Microsoft
Microsoft Lumia 650
![](https://mobil.hr/wp-content/uploads/2021/10/20211021_130823-300x250.jpg)
Nokia
Nokia G50
![](https://mobil.hr/wp-content/uploads/2017/02/Wiko-UfeelLite-8-300x250.jpg)