Samsung nastavlja sa usavršavanjem njihove preklopne ponude, a novi Flip6 nudi odlične flagship performanse po atraktivnoj cijeni, pogotovo ako pratite akcije raznih online dućana.
Tajna je naravno u najboljem Snapdragpn čipsetu, spojenom sa dovoljno brze radne memorije da obavi sve zadatke koje biste mogli tražiti od ovog mobitela, što uključuje i niz godina rada bez problema.
Ovaj detalj je nedavno došao u fokus jer je Samsung najavio da će njihovi flagship mobiteli dobivati nadogradnje do sedam godina nakon lansirana, pa se ovaj uređaj i te kako isplati čuvati od padova i potapanja, a tu je i vječan savjet da se odgovorno ponašate i prema bateriji.
Vizualne promjene su suptilne, s osvježenim vanjskim izgledom, no iznutra se pojavljuju nadogradnje koje će korisnici i te kako osjetiti kod svakodnevnog korištenja mobitela, pogotovo ako dolaze sa starijeg modela.
Ovdje svakako moramo spomenuti nove AI funkcije o kojima svi bruje, a Z serija Samsungovih preklopnih modela dobiva i nove značajke, pogotovo u području obrade slika.
Dizajn
Samsung je već nekoliko godina uspio zadržati vanjske dimenzije konstantnima, a vjerujemo da će ove dimenzije zadržati i u budućim generacijama. Sve napredne tehnologije kroz godine moraju stati u ovaj model, s time da naravno svake godine umanje i ukupnu debljinu preklopljenog mobitela kako bi što lakše stao u džepove i torbice.
Flip6 tako nastavlja sa zaobljenim kutovima mobitela nalik standardnim S modelima što je već provjeren recept jer izbjegava oštre uglove mobitela. No, sam okvir prati moderne trendove pa dobivamo plosnati dizajn, koji u direktnoj usporedbi sa starijim modelima izgleda profinjenije, pogotovo kada se doda i matirana zagašena boja okvira. Okvir je tako generalno manje izražen od boje koju odaberete za pozadinu mobitela, a na kraju pokriva oko četvrtine uređaja.
Mi smo na test dobili vrlo atraktivnu “Mint” boju koja dolazi sa brušenim staklom te daje matirani izgled vrlo ugodan na dodir i za držanje u ruci. Ostatak mobitela prekriven je zaslonima, a vanjska gornja polovica ima čvrsto staklo za zaštitu u obliku Gorilla Glass Victus 2 tehnologije, dok je unutarnji zaslon napravljen od prepoznatljive plastike i tankog stakla koji omogućuju presavijanje zaslona.
Kako je to već standardno kod preklopnih mobitela, primijetiti ćete nešto deblji obrub koji se proteže iznad samog zaslona, a služi kako bi ipak zadržao dvije stranice zaslona odvojenima kada mobitel preklopite. Tako se staklo štiti ako upadne kakva mrvica između zaslona, no savjetujemo da prije preklapanja budete sigurni da je zaslon čist kako bi se izbjegle nezgode.
Također je poznato da ovi zasloni imaju zaštitnu foliju na sebi koja je tvornički postavljena te nije preporučeno da ju pokušate skinuti jer bi se zaslon mogao oštetiti, a istovremeno ga ostavljate bez sloja zaštite. Preko same sredine mobitela, kao i kod svih preklopnih uređaja, vidljivo je lagano udubljenje koje možete i osjetiti pod prstima, a ovdje je kako bi se sam AMOLED sloj pravilno preklopio svaki puta kada mobitel zatvorite te istovremeno ostavio lagani luk kod presavijanja za izbjegavanje trganja. Drugim riječima, ne očekujemo da će se ovaj detalj tako brzo promijeniti kod dizajna preklopnih mobitela.
Pogledamo li same rubove aluminijskog okvira, na vrhu imamo dva mikrofona, s lijeve gornje polovice vidi se utor za SIM kartice, dok su na desnoj standardni gumbi za zaključavanje i kontrolu glasnoće. Gumbi su plosnati, a to pomaže gumbu za zaključavanje jer se istovremeno radi i o senzoru otiska prsta pa je kod otključavanja dovoljno da naslonite prst i mobitel se otključava iznimnom brzinom i preciznošću, standardno za ovaj stil u usporedbi sa senzorima ispod zaslona. Na dnu imamo još dvije rupice za mikrofon kao i glavni zvučnik. Između njih je standardno USB utor koji podržava punjenje do 25 W snage.
Na kraju, tu je i sustav kamera s vanjske strane, koje su izrezale svoj dio prostora kod vanjskog zaslona. Ove godine njihov obrub je istaknut u boji okvira mobitela, no tu je i hardverska nadogradnja o kojoj ćemo kasnije u testu.
Zasloni
Glavni fokus na ovim mobitelima svakako je unutarnji zaslon koji je ove godine dobio nadogradnju u obliku LTPO tehnologije koja omogućuje štedljiviji rad zaslona, a istovremeno mu je značajno povećana maksimalna moguća svjetlina rada, ako su svi uvjeti zadovoljeni. Pričamo o 2.600 nitsa svjetline te će zaslon biti značajno lakše gledati i na direktnom suncu.
Inače, što se specifikacija tiče, pričamo o Samsungovom Dynamic AMOLED 2x zaslonu s brzinom osvježavanja zaslona do 120 Hz (brzina osvježavanja ovisi o prikazanom sadržaju) koji podržava prikaz HDR10+ sadržaja. Kao i kod ostalih Samsung uređaja, maksimalna svjetlina ovisi o količini prikazanog sadržaja na zaslonu gdje se do ove svjetline može prikazati do oko 10% površine zaslona. Dodatni uvjet je da se maksimalna svjetlina može aktivirati samo automatskom kontrolom osvjetljenja, te je ručno pojačavanje svjetline limitirano na nižu razinu kako ne bi došlo do oštećenja.
Iako su danas AMOLED zasloni već standard, i dalje postoji opasnost od burn-in efekta koji se javlja kod duljeg prikaza žarkih boja na statičnoj slici s visokom svjetlinom zaslona.
Zaslon je savitljiv na sredini uređaja te se kao i do sada primijeti lagana zakrivljenost kada je potpuno otvoren. Centar se ne vidi dok gledate sadržaj, no osjetiti ćete ga pod prstima što bi najosjetljivije među nama moglo smetati, no nema utjecaja na korištenje uređaja.
Kod samih specifikacija, imamo rezoluciju od 1080 x 2640 piksela. Mobitel je nešto uži i viši od klasičnih modela te ima dijagonalu od 6,7”, no radi omjera ukupna površina zaslona je nešto manja. Visoka brzina osvježavanja korištenje čini pravim užitkom, a zaslon je vidljiv i na danjem svijetlu tako da ga lagano možemo smjestiti u premium ponudu.
Kada je mobitel preklopljen imamo pristup malenom vanjskom zaslonu koji je inače sakriven ispod zatamnjenog stakla, pored glavnih kamera. Glavna funkcija ovog zaslona je da vam ponudi pristup porukama i obavijestima kako ne biste morali stalno otvarati mobitel za svaku sitnicu.
Istovremeno je Samsung razvio više widgeta kojima imate pristup, no možda najkorisniji će dobrom dijelu publike biti svakako onaj koji omogućuje fotografiranje pomoću tog zaslona.
Naime, ovako mobitel omogućuje slikanje selfija pomoću glavnih kamera koje naravno osiguravaju daleko bolje rezultate slikanja, pogotovo kada je u pitanju slikanje u zahtjevnijim svjetlosnim uvjetima.
Vanjski zaslon ima dijagonalu od 3,4” te rezoluciju od 740 x 748 piksela sa 1.600 nitsa maksimalne svjetline. Kako smo spomenuli, podržava samo prikaz widgeta, što je po nama minus kada ga uspoređujemo s konkurencijom.
Povezanost
Novi Galaxy Z Flip6 prati tehnologije ostalih flagship mobitela. Podržava 5G standarde kakvi će kod nas tek doći, a već danas smo testiranjem dobili preko gigabitne brzine kod preuzimanja na 5G mreži u gradu. Za WiFi podržava do 6e standarda u tri-band konfiguraciji tako da lagano možete postići i punu 2 Gb brzinu koju danas nude operateri putem optike, ako imate i adekvatan ruter.
Od ostatka specifikacija, i dalje imamo Bluetooth 5.3 sa opcijom streamanja aptX audio standarda visoke kvalitete, na kompatibilne uređaje. Kod lokacijskih usluga, dosadašnjim GPS, GALILEO, GLONASS i BDS sustavima dodan je još i QZSS standard tako da će preciznost biti bolja na postojećim, kao i novim udaljenim lokacijama, gdje god vas avantura zatekne.
USB na dnu ima Type-C 3.2 standard s OTG-om, a alko možete streamati i video sadržaj te povezivati DeX sustav žičano putem adaptera za HDMI, ili pak na USB-C zaslone. DeX se također može streamati i bežično bez problema. Podržan je i UWB koji pomaže pri lociranju obližnjih kompatibilnih uređaja u prostoru, a može se koristiti i za otključavanje kompatibilnih brava i slične primjene jednostavnim približavanjem kada imate mobitel pri ruci.