TESTOVI

VIVO Y76 5G

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

4.7/5 - (3 votes)

Novi igrač na tržištu

VIVO se na naše tržište odlučio ubaciti sa solidnom, povoljnom mid-range ponudom poput Vivo Y76 5G modela kako bi se mogli predstaviti potencijalnim kupcima, prije nego dođu sa svojim skupljim modelima.

Iako možda nisu razvikani kod nas, VIVO je jedan od najvećih proizvođača mobitela na svijetu, primarno na istoku. Nude solidne komponente po atraktivnoj cijeni, no u ponudi imaju i premium ponudu sa top hardverom za one koji žele najbolje.

Najavljuju dolazak i boljih modela s vremenom, no za početak kod nas ciljaju mid-range ponudu. Istaknuli su da će na tržište dolaziti s novim modelima, te ne žele predstavljati mobitele koji su već dulje na svjetskom tržištu i mogli bi u prodaji ostati svega nekoliko mjeseci.

Vivo Y76-13
Vivo Y76-13

Prvi koji dolazi, VIVO Y76 5G model je zanimljivih specifikacija koji će se svakako dopasti mladima po specifikacijama, bez da previše zagrebe po novčaniku.

Proveli smo ga kroz naš detaljan test te primijetili dosta pozitivnih strana koje će se svakako dopasti velikom broju potencijalnih kupaca, no bitno je znati kako ima i nekoliko detalja s kojima ćete se morati pomiriti. 

 

Dizajn

Mobitel je svakako lako upadljiv zahvaljujući živim bojama, a konzistentnim dizajnom može se raspoznati u masi ponude. Sprijeda dobivamo zaslon s 6,58” dijagonalom po čemu bi trebao dobro stajati u svakoj ruci bez problema. Ima nešto deblje rubove i dizajn “suze” oko selfie kamere što je rijetko kod današnjih modela.

Dok je zaslon ravan te je za njega lagano nabaviti zaštitno staklo, rubovi su lagano zakrivljeni kako bi se dao još tanji dojam ovom već vrlo tankom modelu. Rubovi mobitela su plastični, no imaju atraktivnu poliranu metalnu boju koja prati boju pozadine mobitela.

Lijeva strana je potpuno prazna, a na desnom rubu se nalaze svi gumbi, od kontrole glasnoće do gumba za zaključavanje. Ovaj gumb ima plosnati dizajn te je ujedno i senzor otiska prsta što znači da ga je vrlo lagano otključati, a senzor je tradicionalno brži od onih ispod zaslona.

S gornje strane mobitela imamo rupicu za mikrofon kao i utor za SIM kartice. Podržane su dvije SIM krtice, a drugi utor možete zamijeniti i MicroSD karticom za proširenje interne pohrane.

S donje strane mobitela standardno imate USB-C utor, zvučnik s jedne strane te 3,5 mm audio izlaz s druge, što je odličan dodatak za one koji koriste žičane slušalice.

Stražnja strana atraktivno je obojana te dolazi u matiranom izdanju. Originalna boja je mješavina svijetlo plave i zelene, a odbljesci od rasvjete u okolini imati će topli zamućeni efekt u bojama od žute do crvene.

Pozadina mobitela kao i rubovi napravljeni su od plastike pa svakako savjetujemo nošenje maske da se ne izgrebu, a s mobitelom već dobivate prozirnu maskicu koju svakako savjetujemo da stavite. Kad smo kod zaštite, prednje staklo nije brendirano kao otporno na grebanje i udarce, no već dolazi sa zaštitnom naljepnicom koju ponovno savjetujemo da zamijenite kada se odlijepi.

Stražnja strana standardno u lijevom gornjem kutu ima istaknut i izbočen sustav kamera u njihovom prepoznatljivom dizajnu za Vivo liniju, a u ovom slučaju se sastoji od tri kamere.

 

Zaslon

Ono što ćete odmah primijetiti kod paljenja je da se radi o IPS zaslonu što ovaj model čini jednim od najskupljih na našem tržištu koji još koristi ovu tehnologiju prikaza, dok su drugi prešli na OLED/AMOLED zaslone.

Svjetlina je standardnih 450 nita tako da ga nećete najbolje vidjeti na suncu, no u većini drugih situacije sasvim je u redu. Rubovi oko zaslona imaju laganu sjenu standardnu za IPS zaslone, pogotovo oko selfie kamere.

Dobra strana zaslona je što ne troši puno energije što se svakako osjeti kod korištenja mobitela. Zaslon ima FullHD+ rezoluciju od 2408 x 1080 piksela sa standardnih 60 Hz osvježavanja. Ima već spomenutu dijagonalu od 6,58 inča tako da spada u srednje velike mobitele i svima će lagano pasati u ruci.

Još jedan detalj je da se na vrhu zaslona dosta urezalo kako bi stala selfie kamera, što nekako može proći na ovakvim IPS zaslonima iako bismo voljeli vidjeti hole-punch dizajn u današnje vrijeme.

 

Povezanost

Vjerujemo da je dobar dio cijene otišao na činjenicu da Y76 5G podržava upravo 5G mreže. Prelazak na 5G vrlo se agresivno promovira, no činjenica je da kod ovakvih mobitela, pogotovo kod nas nudi upitne benefite.

Tako kada smo stavili Telemach karticu uopće nismo imali pristup 5G mreži (radi na mobitelu koji inače koristimo) te se 5G niti ne pokaže kao da postoji na mobitelu. Tek kad smo stavili T-Mobile karticu se pojavio i 5G tako da imajte na umu kako neće sve mreže biti podržane.

Test brzine dao nam je do 150 Mb/s na 5G mreži, isto kao i na Telemachovoj 4G+. S WiFi strane podržan je WiFi 5 standard kao i BT 5.1, a tu je i solidna GPS podrška za brzo i precizno lociranje.

Koristili smo mobitel za navigaciju i u kombinaciji sa štedljivim procesorom i zaslonom, lagano će izdržati navigiranje i na duljim rutama. Naglasimo i da dok dio stranica ističe kako nema NFC podrške, naš model imao je funkcionalan NFC sustav, a podržan je i FM radio kada su spojene slušalice žicom.

USB-C na dnu podržava USB 2.0 brzine prijenosa, kao i OTG mogućnosti te Android Auto.

4.7/5 - (3 votes)
1 | 2
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1