Novo lice umjetne inteligencije
Honor 10
Honor nam i ove godine donosi zanimljiv flagship koji mnoge komponente matičnog proizvođača, Huaweia, donosi po nižoj cijeni. Nova generacija Honorovog flagshipa ima malo veće dimenzije u odnosu na prošlu generaciju no isto tako ima mnogo veći zaslon koji blagi rast dimenzija čini sasvim opravdanim.
Kvaliteta izrade i dizajn
Honor je poznat po odličnoj kvaliteti izrade i ista se nastavlja s Honorom 10 koji ima konstrukciju od premium materijala. Prednja i stražnja strana uređaja izrađene su od stakla zaštićenom Gorilla Glassom te ih spaja aluminijski okvir. Tipke su također izrađene od aluminija i nude solidan taktilni feedback kod pritiska.
Iako su materijali odlični, završna obrada je pomalo razočaravajuća na stražnjem panelu zbog širokog ruba koji je lako moguće osjetiti kada držite uređaj. Ostatak spojeva panela je odlično izvedeni tako da je krivac oštrijeg ruba stražnjeg panela vjerojatno zbog materijala od kojeg je isti izrađen.
Dizajn Honora 10 je gotovo identičan modelu P20 što nije loša stvar jer se radi o jedinstvenom i vrlo atraktivnom dizajnu. Najupečatljiviji element dizajna Honora 10 je infamozni notch koji će puriste među vama zasigurno odbiti od kupnje ovog uređaja. Ali čekajte, to nije sve! Iako je notch uvijek prisutan moguće ga je softverski prikriti u postavkama zaslona. Osobno mi notch ne smeta i smatram kako je svaki dodatni kvadratni nanometar zaslona pozitivna stvar bez obzira na način na koji ga dobijemo. Notch nije savršeno rješenje ali isto se Honor potrudio da ga napravi što manjim tako da isti nije dominantni element dizajna kao kod iPhonea X koji je pokrenuo cijelu lavinu diskusije oko dizajna zaslona. Nažalost Honor se nije osobito potrudio oko integracije notacha sa statusnom trakom tako da u ponekad ikone u statusnoj traci dodiruju notch što izgleda prilično loše.
Uz notch Honor 10 ima i „bradu“ odnosno podeblji donji rub okvira zaslona. No isti nije samo uzalud utrošen prostor jer je na njemu smješten čitač otiska prsta koji se može koristiti za navigaciju kroz operativni sustav što eliminira potrebu za zaslonskim tipkama tako da vam je dostupan veći udio zaslona. Čitač otiska je ultrasoničan što je velika inovacija kada su u pitanju čitači otiska prsta prvenstveno jer nudi višu pouzdanost u lošijim uvjetima rada poput korištenja s mokrim prstima s čime se mnogi čitači ne mogu nositi.
Iako je prednjica Honora 10 zanimljiva njegov dizajn je kako se kaže „business in the front, party in the back“ i taj party je uistinu jedinstveno iskustvo odaberete li pravu boju uređaja. Uređaj koji nam je Honor poslao je u meni najzanimljivijoj, Phantom Blue boji koja je jednom riječju nevjerojatna. Kada uređaj pogledate izravno sve što vidite je krom plava boja koju smo već vidjeli na prijašnjim Honor uređajima no kad uređaj pogledate pod kutom ta plava se počne prelijevati u ljubičastu. Što je veći kut pod kojim gledate uređaj više je i ljubičaste boje. Teško je riječima ili fotografijama, pa čak i videom dočarati koliko je ovaj efekt impresivan. Trn u oku prekrasne stražnje strane Honora 10 je natpis „AI CAMERA“ koji je Honor smjestio u gornji desni kut stražnje strane uređaja. Osim što je estetski loše izveden, ovaj natpis je potpuno nepotreban. Razumijem da Huawei na svoje uređaje P serije stavlja Leica logo i specifikacije sustava kamera jer je Leica veliki brand u svijetu fotografije i imati sustav razvijen u suradnji s Leicom je nešto čime se Huawei svakako treba hvaliti, ali Honor nažalost nema tako impresivan sustav i stavljanje ovakvih natpisa samo naglašava kako se radi o uređaju koji nema nešto što uređaji Huawei serije imaju. Kao cjelina dizajn pozadine je uistinu impresivan, prvenstveno zbog boje koja je istinski jedinstvena. Uređaj crne boje nema ni približan wow efekt te bi se usudio reći da izgleda pomalo generično tako da preporučam da se ako se odlučite na kupnju Honora 10 izađete iz „comfort zone“ i isti kupite u Phantom Blue ili Phantom Green boji, vjerujte mi da nećete požaliti.
Zaslon
Zaslon Honorovog flagshipa je uvelike narastao s dijagonale 5,15 inča Honora 9 na čak 5,84 inča kod Honora 10. Zaslon je IPS LCD rezolucije 2280×1080 piksela uz gustoću piksela od 432 piksela po inču. Reprodukcija boja je vrlo prirodna čak i na Vivid profilu načina rada zaslona te nudi odličan balans između zasićenost i prirodnog izgleda. Kutevi gledanja su također odlični, tako da će grupna konzumacija sadržaja na Honoru 10 biti užitak. Svjetlina je zadovoljavajuća, iako je pod jarkim suncem vidljivost nešto slabija ne smeta pri radu što je čest slučaj s mnogim IPS zaslonima konkurentskih uređaja koji su potpuno nečitljivi pod jarkim sunčevim osvjetljenjem.
Ulazi, izlazi i zvuk
Honor 10 odlično je opremljen ulazima i izlazima. Za punjenje i prijenos podataka Honor 10 koristi USB 2.0 Type-C utor smješten na donjem rubu uređaja. Honor nije slijedio popularan trend uklanjanja 3,5-milimetarskog utora što će razveseliti mnoge korisnike kojima je nedostatak istog „dealbreaker“ pri kupnji uređaja. 3,5-milimetarski utor je također smješten na dnu uređaja tako da su svi utori na istom rubu.
Zvučnik je nažalost mono zvučnik koji iako nudi odlične performanse ne nudi imerziju koju pružaju stereo zvučnici. Kvaliteta zvuka je uistinu odlična, s mnogo niskih tonova koji su čest nedostatak zvučnika pametnih telefona.
Operativni sustav
Honor je i softverski odlično opremio svoj novi flagship tako da je operativni sustav Honora 10 Android 8.1.0 Oreo kojemu je dodano Huawei Emotion UI odnosno EMUI korisničko sučelje. EMUI je jedno od najjednostavnijih sučelja koje unatoč jednostavnosti ne manjka featureima. Fluidnost je također na visokom nivou zahvaljujući odličnim tranzicijskim animacijama.
Bloatwarea ima i to podosta, uz 6 Gameloftovih igara, Facebook, Instagram, Netflix i još nekoliko aplikacija koje se srećom mogu deinstalirati operativni sustav se čini pomalo zatrpanim kada prvi put uključite uređaj.
Baterija
Osim zaslona u odnosu na prošlu generaciju narasla je i baterija s 3200 miliamper-sati Honora 9 na 3400 miliamper-sati što je malen no bitan skok s obzirom na višu rezoluciju zaslona i njegovu višu svjetlinu. Baterija Honora 10 će zadovoljiti zahtjevnije korisnike odličnom autonomijom od preko 8 sati rada zaslona kod svakodnevnog korištenja.
Kamera
Od Honora, kao podbranda Huaweia, očekuje se mnogo kada je u pitanju sustav kamera. Honor je i ove godine u svoj flagship ugradio dvostruki sustav kamera s RGB i monokromatskim senzorima. Primarna kamera ima senzor rezolucije 16 megapiksela uz optiku s otvorom blende f/1,8 dok sekundarna kamera ima monokromatski senzor rezolucije 24 megapiksela.
Performanse kamere su vrlo dobre uzmemo li u obzir cijenu Honora 10 no ako gledamo globalno kamera je nažalost tek blago iznadprosječna. Iako je oštrina prilično visoka zahvaljujući monokromatskom senzoru dinamički raspon je tek prosječan te je prilično lako izgubiti detalje s izraženijim pozadinskim osvjetljenjem. Boje su nešto zasićenije no ne u tolikoj mjeri da fotografijama daje neprirodan izgled.
Honor se hvali AI-em odnosno tehnologijom umjetne inteligencije koji prepoznaje scene i automatski prilagođava postavke kako biste dobili što bolju fotografiju. Tijekom testiranja primijetio sam različito ponašanje između modela P20 Pro i njegovog Master AI i Honora 10 i njegovog AI sustava tako da se izgleda radi o prilagođenom sustavu. Honor 10 je prepoznao manji broj scena no isto tako je bolje prilagođavao postavke, odnosno nije bio toliko intruzivan i postavke kontrasta i zasićenosti gurao do ekstrema što je problem sustava P20 Pro. Nisam obožavatelj ovog sustava ali isto tako razumijem zašto će se prosječnom korisniku kojeg tehnički aspekti fotografije ne zanimaju ovaj sustav svidjeti.
Prednja kamera nudi vrlo dobre performanse uz senzor prednje kamere ima visoku rezoluciju od 24 megapiksela. Iako je rezolucija vrlo visoka fotografije prednje kamere manjkaju oštrine dok je dinamički raspon vrlo dobar. Problem prednje kamere je nemogućnost isključivanja beauty modea. Iako slider za intenzitet postoji čak i kada ga postavite na nulu očito je da sustav nije u potpunosti deaktiviran jer lica izgledaju prilično blijedo i blago zamućeno kako bi se sakrile imperfekcije kože. Iako je beauty mode često korišteni i must-have feature u matičnoj Kini smatram kako bi nam Honor trebao dati mogućnost isključivanja istog u potpunosti jer ne želimo svi izgledati kao porculanske lutke.
Performanse
HiSilicon Kirin 970 je Huaweijev flagship SoC i isti je ugrađen u Honor 10. Kirin 970 se sastoji od osmojezgrenog procesora s četiri Cortex-A73 jezgre radnog takta 2,4GHz za primarne, intenzivnije zadatke i četiri Cortex-A53 jezgre radnog takta 1,8GHz za pozadinske i manje zahtjevne zadatke. Grafički procesor je Mali-G72 MP12 dvanaestjezgreni grafički procesor koji je ujedno slaba točka ovog chipseta. Radne memorije je 4GB što je dovoljno za svakodnevni multitasking bez osvježavanja aplikacija kod ponovnog otvaranja.
S Kirinom 970 smo se upoznali kroz nekoliko Husawei i Honor uređaja tako da sam znao što očekivati pri testiranju. Performanse kod svakodnevnog korištenja su na nivou flagshipa, svi zadaci se izvode s lakoćom bez obzira na zahtjevnost istih. Kao što sam već rekao, grafički procesor je slaba točka ovog chipseta. Iako se radi o vrlo dobrom grafičkom procesoru isti nije na nivou koji očekujete od grafičkog procesora flagship uređaja. Kod grafički intenzivnih naslova poput Shadowgun Legends na najvišim postavkama su česti padovi ispod 60 sličica u sekundi tako da ako vam je jedna od primarnih namjena telefona gaming Honor 10 kao i ostali uređaji koje pokreće Kirin 970 nisu najbolji izbor. Ako ste nešto ležerniji igrač i nije vam problem poigrati se grafičkim postavkama Honor 10 će vas zasigurno zadovoljiti performansama u igrama.
Sustav hlađenja Honora 10 je prilično loše izveden. Uređaj se kod duljih intenzivnijih zadataka poput benchmark testova zagrijava do te mjere da ga je neugodno držati u ruci. Kod zadataka poput igranja zahtjevnijih 3D igara Honor 10 se srećom ne zagrijava do te mjere no svejedno je topao na dodir.
Zaključak
Honor je i ove godine postavio novi standard kada je u pitanju omjer cijene, kvalitete i performansi. Honor 10 nudi flagship chipset uz vrlo dobar zaslon i odličnu kvalitetu izrade te veoma upečatljiv dizajn. Naravno kao i svaki uređaj i Honor 10 ima mane koje će zasigurno odvratiti neke od vas od kupnje no isto tako ima još više vrlina. Za 4000 kuna teško je naći bolji i kompletniji uređaj na našem tržištu.
Plus:
+Performanse
+Dizajn
+Kvaliteta izrade
+Autonomija
+Kapacitet memorije za pohranu
Minus:
-Bloatware
-Termalne performanse