Vrh Samsungove ponude svakako je Note 10+, za one željne premium kvalitete
Kako se bliže hladniji dani, već tradicionalno dolazi i vrijeme za zadnje mobitele koji dolaze sa trenutnim flagshp specifikacijama, a riječ je o Note 10+ modelu. Većina proizvođača tako se mora okrenuti drugim premium komponentama, a Samsung koristi ovu priliku da, kao i svake godine izbaci svoju premium Note liniju.
Note mobiteli uvijek su pomicali granice trenutne generacije, kako dizajnom, tako i featurima. Svi već znamo za stylus koji dolazi sa svakim Note mobitelom, a svakom generacijom njegova se funkcionalnost povećava.
Kako i proizvođači znaju, jedan uređaj ne može zadovoljiti sve korisnike, te je ponuda podijeljena na dva uređaja čija je najveća razlika u veličini, no veći model ipak ima nekoliko dodatnih značajki. Pa pogledajmo tako koje su to značajke te kakve su performanse ovog uređaja.
Dizajn i kvaliteta
Ako je nešto tradicionalno kod Note serije, onda je to “kockasti” dizajn koji stoji kao kontrast oblijoj mainstream S seriji od Samsunga. Kutovi zaslona imaju oštriji zavoj, što je kontrast trenutnom trendu zaobljenih kutova, no zato daje dojam da je ekran još veći.
Mobitel je naravno kompletno obučen u Gorilla Glass staklo, osim metalnih rubova koji zahvaljujući zakrivljenom ekranu daju dojam da je mobitel još tanji. Prva stvar koju zamjećujemo su gumbi za kontrolu glasnoće i zaključavanje. Svi se nalaze sa lijeve strane uređaja što će vjerojatno odbiti neke korisnike koji su sen javikli na barem dio kontrole pomoću palca. Mobitel je tanak, a radi stakla također sklizak, kako u ruci tako i na ravnim površinama.
Stoga bez maske pazite da ne odskliže u preranu smrt. Dolazi u većem broju boja koje su atraktivne i prate trendove, no nemaju raznobojnu reflektivnost poput S serije.Straga, u gornjem lijevom kutu Note 10+ ima sada već standardne tri kamere, a Samsung je plus modelu dodao i Time of Flight (ToF) kameru.
Zaslon
Zaslon najnovijeg Galaxy Note 10+ izgleda uistinu impozantno, pogotovo zato jer se radi o 6,8 inčnom zaslonu koji pokriva čak 91% površine mobitela, gdje su samo gornji i donji rubovi jedva primjetni. Koristi najnoviju generaciju Samsungove Super AMOLED tehnologije sa uistinu živim bojama koje uvijek možete prilagoditi svojoj želji.
Standardan mod vuče na plave “hladnije” nijanse, no lagano je sa “slajderom” dodati malo toplijih boja. Lijevi i desni rubovi su stadnardno zakrivljeni te malo gube svjetline, no pri svakodnevnom korištenju se to ne primijeti. Donja “brada” malo je, gotovo neprimjetno, deblja od gornje te služi za konekcije zaslona sa hardverom. Gornji dio također je vrlo tanak, što ne daje priliku za postavljanje kamere izvan zaslona.
Vjerojatno već svi znamo da Samsung ima riješenje u obliku probušenog zaslona kroz koji gleda selfie kamera. Ovoga puta kamera je besramno stavljena u centar gornjeg dijela ekrana. Riječ je o jednostavnoj jednoj selfie kameri čija rupa u ekranu neće previše smetati s obzirom da su obavijesti prikazane sa strana, dok gledanjem videa rupica brzo nestane iz vidnog polja ako se na nju ne fokusirate.
Zaslon ima standardnu brzinu osvježavanja od 60 Hz sa rezolucijom od 2560 x 1440 piksela. Svjetlina je limitirana za ručno upravljanje no i dalje se sve vidi na suncu, a uključivanjem automatskih postavki zaslon može zasvijetliti još jače na jakom suncu kako bi bio čitljiviji.
Ulazi, izlazi i druge značajke
Samsung je napokon podlijegao modernijim trendovima te izbacio klasičan audio izlaz. Sada sa donje strane imamo samo USB-C konektor za punjenje i konekciju sa drugim uređajima , a oko njega se nalaze samo rupice za mikrofon kao i zvučnik. Desna strana mobitela potpuno je prazna, a lijeva sadrži, kako smo već spomenuli, gumbe za prilagodbu glasnoće, kao i zaključavanje.
Gornja strana sadrži zvučnik za razgovor, a koristi se i za stereo reprodukciju audio sadržaja. Nije snažan kao donji zvučnik, no zato ako jedan bude prekriven, neće prigušiti sav audio, recimo prilikom igranja ili gledanja videa. Kao i većina Samsungovih proizvoda, Note 10+ ima audio prilagođen od strane AKG-a te mu daje ravnomjeran izvor sa podjednakom reprezentacijom cijelog audio spektra bez izobličenja na većoj glasnoći.
Mobitel se sada već očekivano otključava pomoću senzora ispod ekrana na donjem dijelu zaslona. Voljeli bismo rećikako je napokon na razini tradicionalnog čitača otiska prsta, no činjenica je kako je ova tehnologija i dalje prilično spora, te ne uspijeva uvijek pogoditi otisak prsta.
Da, možete tri-četiri puta registrirati isti prst da povećate šansu za pogotkom, no to samo potvrđuje da tehnologiju još treba razviti. Sa druge strane, otključavanje licem je puno bolje te ga savjetujemo, uz dobru tradicionalnu šifru.
Stylus života
Uz donji zvučnik nalazi se i jedinstvena značajka Note serije. Riječ je o Stylusu, malenoj olovčici koja stane u mobitel, a izvlači se sa donje strane, pritiskom na nju. Olovčica sa mobitelom ima vezu putem Bluetootha, sadrži vlastitu bateriju te žiroskop.
Na površini je i jedan gumb kojim potvrđujete različite komande. Korištenje samog stylusa je svestrano te ga je moguće koristiti umjesto standardnog prsta, no ima puno više funkcija. Zahvaljujući Bletooth konekciji, sa mobitelom je moguće upravljati iz daljine klikovima na gumb, a zahvaljujući žiroskopu, možete koristiti i neke geste za kontrolu mobitela.
Koristan je i za upravljanje kamerom za slikanje iz udaljenosti, te su moguće selekcije brojnih opcija te mijenjanje aktivnih kamera. Uz sve to, naravno možete i klasično crtati po mobitelu ili pak pisati bilješke, ako vam je to lakše od tipkanja.
Samsung DEX
Samsung Dex je jedna od mogućnosti Samsungovih uređaja više klase koji se ne prestaje razvijati. Od nezgrapnih nastavaka došli smo do potrebe da samo mobitel žicom povežemo na neki monitor i spremni smo za akciju. Samsung DEX donosi vam iskustvo klasičnoga računala korištenjem većeg monitora tipkovnice i miša za potpuno desktop iskustvo, a sve se pokreće putem mobitela.
DEX je odličan nastavak na Android sustav kojeg Samsung usavršava svakom verzijom, a njime je lagano koristiti uredske programe za maksimiziranje produktivnosti te je sve što vam je potrebno jedan monitor i naravno žica. DEX sustav nije bez mana, no vrlo ga je jednostavno koristiti za rad na putu.
Operativni sustav
Galaxy Note 10+ dolazi naravno sa Androidom 9 (Pie), te se očekuju barem dvije nadogradnje u njegovom životnom ciklusu, kako je to standard. Preko klasičnoga Androida, presvučen je Samsungov interface koji se u zadnjoj iteraciji naziva OneUI.
Naravno, već kod instalacije, Samsung će vas natjerati da poskidate što veći broj njihovih aplikacija koje su alternativa većini Googleovih aplikacija, uključujući i Samsung Store koji radi odvojeno od Google Playa te nudi ekskluzivne aplikacije za Samsung, kao i nove pozadine, teme, itd.
Drugim riječima, Samsung je stvorio vlastiti ekosustav kojim namjerava zadržati dosadašnje korisnike, ali i privući nove. Glavna značajka novog OneUI sustava zasigurno je dizajn sustava da se prilagodi radu jednom rukom. Vjerojatno vam neće biti šok, ali mobiteli postaju sve veći te je Note 10+ svakako jedan od najvećih.
Kada ga koristite jednom rukom te odete u neki meni, opcije na vrhu zaslona dosada su bile izvan dosega standardnog držanja telefona. No, sada su te opcije pomaknute niže, dok je gornja polovica ekrana prepuštena nazivu trenutne opcije i sličnim obavijestima, kako biste i prve opcije mogli lagano doseći prstima jedne ruke.
Neke njihove aplikacije su opcionalne, dok će druge poput Samsung dućana prije ili kasnije iskočiti kao nužnost gdje se trebate prijaviti. Samsung ima slične opcije spremanja vaših podataka u Cloud poput Googlea kako biste im mogli pristupiti putem interneta i na drugim uređajima.
Performanse i autonomija
Samsung Note 10+ zvijer je kada se priča o performansama. Od jezgri procesora, preko onih grafičkih pa sve do ubrzanja AI funkcija, nećete naći brži mobitel na trenutnom tržištu. Za Europsko tržište, što naravno uključuje i nas, Note 10+ dolazi sa Samsungovim vlastitim Exynos 9825 procesorom otisnutim na Samsungovoj 7 nm litografiji druge generacije.
Zanimljivo, još nekoliko godina ranije, MediaTek je pokušao probiti se sa dizajnom jezgri u tri skupine (visoke performanse, srednje i niske), no niži ukupni rezultati nisu im dali priliku da zasjaju. Sada i veliki igrači koriste taj stil raspodjele jezgara, od Applea, preko Qualcomma pa sve do Samsunga.
Imamo dvije snažne Exynos M4 jezgre clockane na 2,74 GHz, dvije srednje jezgre bazirane na Cortex A75 arhitekturi clockane na 2,4 GHz te četiri slabije jezgre čiji su zadaci održavanje niske potrošnje baterije kao i obrada pozadinskih zadataka te je riječ o Cortex A55 jezgrama sa radnim taktom od 1,95 Ghz. Grafičku stranu drži Mali-G76 MP12, a sve to podržava čak 12 GB RAM memorije. Interna memorija dolazi u više opcija, te o njoj ovisi i konačna cijena.
Što je sa baterijom?
Baterija kod Note 10+ modela ima solidnih 4300 mAh, a za njeno punjenje Samsung je implementirao brzinu do 45W kako bi i tako velika baterija bila brzo napunjena. Naravno, tu je i opcija bežičnog punjenja snage do 15W, te opcija punjenja drugih uređaja iz telefonske baterije snagom do 9W bežično. Kada pričamo o samom trajanju baterije, o njemu jako ovisi i način na koji koristite mobitel.
Riječ je ipak o velikom i jakom zaslonu koji može povući dosta struje. Samsung čak standardno u opcijama izu prve sve prikazuje u FullHD rezoluciji kako bi smanjio i procesorsku potrošnju baterije pri radu te sami morate dići rezoluciju na 1440p. Zatim, snaga zaslona u svakodnevnom radu također će igrati ulogu, no stavljanjem automatske postavke maksimizirati ćete rad baterije optimalnom svjetlinom zaslona.
U svakom slučaju, mobitel može izdržati cjelodnevan rad, a ako potrošnju prepustite automatici, lako će vam ostati baterije i za drugo jutro, no većina aktivnih korisnika biti će forsirana na svakodnevno punjenje. Imajte samo na umu pravilno puniti bateriju, kao i kod svakog drugog uređaja, kako bi njen kapacitet ostao optimalan i nakon dugog niza godina.
Kamere
Jedna od najzanimljivijih komponenti današnjice na smartphoneima svakako su kamere. One su i gotovo jedina preostala opcija gdje se proizvođači mogu razlikovati jedni od drugih. Samsung ima standardnu ponudu kod svoje high-end linije koja pri korištenju dobro dođe. Naime, Note 10+ dolazi sa tri stražnje kamere.
Glavna kamera standardnog širokog kuta ima 12 megapiksela sa veličinom piksela od 1,4 µm što joj daje odlične mogućnosti u uvjetima niže svjetlosti. Lako je nasjesti na broj megapiksela koje neki senzor ima, no veličina pojedinog piksela na kraju daju konačnu kvalitetu u zahtjevnijim uvjetima slikanja jer na kraju krajeva nećete uvijek slikati na suncu, a slike od 50 megapiksela ionako su prevelike za slanje putem društvenih mreža te se uvelike kompresiraju.
Druga kamera je “telefoto” verzija koja također ima 12 megapiksela za jasnu 2x približenu sliku kada je vaš subjekt udaljen, ili se želite fokusirati na neki detalj. Radi fizičkih restrikcija u koje moraju stati leće, senzor ove kamere je manji te su samim time i pikseli svega 1 µm što je oko 30% manje od senzora glavne kamere.
Razlika u kvaliteti jasno se vidi kod slikanja pri nižem osvjetljenju, te uzrokuje zrnatost, a softver sliku pokušava “zagladiti” pa rezutat nije previše oštar.
Treća kamera je ultraširokog kuta gledanja te ima zanimljivih naprednih funkcija. Riječ je o 16 megapikselnom senzoru gdje je svaki piksel veličine 1 µm te će samim time imati malo slabije rezultate u zahtjevnim svjetlosnim uvjetima. Ovakve slike standardno izobličuju sadržaj na svome rubu, no daleko bolje opisuju trenutnu lokaciju korisnika, gdje bi vam standardna kamera jednostavno bila previše uska.
Ne zaboravimo i na četvrtu kameru koja se nalazi pored glavne tri, a možete ju vidjeti ispod LED bljeskalice. Riječ je o ToF (Time of Flight) senzoru o kojem smo već dosta pisali. To je nova vrsta senzora koja ima “piksele” poput standardnih kamera, no njen zadatak je računanje koliko vremena treba svjetlosti da prijeđe put od mobitela natrag do senzora, poput jeke. Tako dobiva 3D mapu prostora, optimalno od 1 do 3 metra ispred mobitela.
Ovaj senzor uvelike poboljšava naprednije rezultate kamera, poput umjetnog Bokeh efekta. Samsung je osim zamućivanja ubacio dodatne efekte poput onoga gdje pozadinu učini primjerice crno-bijelom, dok je osoba u boji.
Kakve su performanse?
Sve tri kamere podržavaju napredne funkcije, od kojih je često najimpresivnije noćno slikanje, kako možete vidjeti i na slikama. Nije vam potreban stalak već samo mirnije stajanje rezultira vrlo oštrim slikama visokih detalja, bilo da se radilo o glavnom senzoru, koji naravno ima najbolje rezultate, ili dva sporedna senzora čiji će rezultati biti samo malo tamniji.
Osim usporenog i super-usporenog snimanja (940 fps @ 1080p) koji zahtijevaju veliku količinu svijetla kako bi se jasno vidjeli, nova funkcija koja dolazi na Samsung mobitele je i “Super steady video”. On koristi zakrivljenost ultraširoke leće kako bi softverski stabilizirao sliku do nevjerojatnih razmjera.
Zahvaljujući vrlo širokom kutu i senzoru od 16 megapiksela, dok 4K videu treba 8 megapiksela. Tako dobar dio videa može biti odrezan kako bi se dobila softverska stabilizacija poput programa za obradu videa. Osim toga, efekti koji su bili ekskluzivni slikanju poput Live Focusa, sada rade i za vrijeme snimanja videa i to uz zapanjujuće dobre rezultate. Naravno, sustav griješi rekli bismo u 10% slučajeva, pogotovo ako osvjetljenje nije optimalno.
Selfie, selfie, selfie.
Tako dolazimo do selfie kamere. Riječ je o 10 megapikselnom senzoru veličine piksela od 1,22 µm i poprilično širokim kutom gledanja. U aplikaciji možete prilagođavati širinu, no zapravo se samo režu rubni pikseli. S jedne strane Selfie kamera ima odličnu 4K snimku visokih detalja. Sa druge, radi širine leće dosta izobličuje sliku na rubovima.
Dok i dalje solidno prikazuje AR efekte, ne može se kvalitetom mjeriti sa stražnjim kamerama. Najgori je noćni rad gdje ova kamera ne dolazi ni blizu ostalima. Pokušavanje slikanja selfija u “Night mode” opciji, ostavlja samo zamrljanu tamnu sliku. Padom rasvjete, jednostavno ćete biti prisiljeni koristiti ekran kao izvor svjetlosti za slikanje što nekima možda neće dati željene rezultate.
Zaključak
Samsung Galaxy Note 10+ impresivna je zvijer vrlo jedinstvenog karaktera. Dizajn će neke podijeliti, a razlika između S i Note linije možda nije dovoljno jasna kupcima. Moguće je da njih većina ne vidi korisnu funkciju Stylusa. U svakom slučaju svi se mogu složiti kako se uistinu radi o premium proizvodu vrhunskih performansi. Od hardvera iznutra, tako i kamera izvana, a da ne pričamo o zaslonu.
Kamere su na vrhu onoga što realno mobitel može ponuditi, te ne vidimo puno mana u njihovom korištenju. Omjer zaslona od 91% neće nikoga ostaviti ravnodušnim te sami pogled na uređaj pokazuje u kojoj se klasi nalazi. Samsung je nemilosrdan i kod cijene po kojoj ga nudi. Samo će istinski fanovi, ili oni dubljeg džepa biti u prilici dokopati se jednog primjerka.