Testirali smo novi Honor flagship
Honor View 20
Glavni cilj mnogih proizvođača pametnih telefona postao je eliminirati okvir zaslona i postići stopostotni omjer zaslona i okvira, odnosno cijelu prednju stranu prekriti zaslonom. Glavna prepreka u postizanju ovog cilja je smještanje prednje kamere koju još uvijek nije moguće smjestiti iza zaslona. Jedno od najboljih rješenja problematike smještanja prednje kamere dolazi nam iz Honora, koji je kameru svog novog flagshipa smjestio u rupici u zaslonu.
Dizajn i kvaliteta izrade
Honorov novi flagship je pravo vizualno iskustvo, prednjom stranom dominira zaslon koji prekriva gotovo cijelu površinu dok je stražnju stranu oplemenio poseban efekt kojeg Honor naziva Aurora Nanotexture. Prijašnji flagship Honor 10 imao je vrlo zanimljiv efekt presijavanja boja pozadinskog stakla ovisno o kutu gledanja no Honor View 20 to podiže na sasvim drugu razinu. Aurora Nanotexture ovisno o kutu gledanja presijava teksturu koja nalikuje slovu V, čime se simbolizira View serija. Ovaj efekt uživo izgleda uistinu impresivno i ovom flagshipu daje jedinstven izgled.
Kvalitetom izrade Honor View 20 će malo koga razočarati, sendvič prednjeg ravnog, stražnjeg zakrivljenog staklenog panela i aluminijskog okvira je odlično izveden uz odličnu završnu obradu koje se ne bi posramili ni mnogo skuplji uređaji. View 20 djeluje vrlo čvrsto i kvalitetom izrade svakako opravdava svoju cijenu.
Zaslon
Jedan od najvećih izazova dizajna Honora View 20 je razvoj zaslona koji će omogućiti smještanje kamere unutar izreza u zaslonu. Kako bi si dodatno otežali zadatak, Honor si je kao cilj postavio da izrez u zaslonu maksimalno smanje kako bi što uže obgrlio kameru. Taj cilj je ograničio broj proizvođača koji mogu izraditi zaslon i stoga je Honorov novi flagship opremljen IPS LCD zaslonom dijagonale 6,4 inča i rezolucije 2310×1080 piksela koji ima malen izrez, ali i velike probleme. Prvi i najveći problem je neravnomjerno osvjetljenje zaslona na rubovima i oko izreza kamere, što je osobito primjetno na donjem rubu.
Ovaj problem je postojao i kod posljednjeg Honor telefona koji smo testirali, Honora 8X, no kod njega je problem neravnomjernog osvjetljenja bio ograničen na područje oko notcha dok je kod View 20 proširen sve osim gornjeg ruba. Problem postaje još većim uzmemo li u obzir da je Honor View 20 dvostruko skuplji uređaj od Honora 8X te je ujedno i flagship. No nije sve tako crno, svjetlinom i dinamičkim rasponom ovaj zaslon je nadprosječan i kod konzumacije multimedijskog sadržaja njegove mane nisu toliko primjetne. Ako tražite uređaj sa savršenim zaslonom, Honor View 20 definitivno nije uređaj za vas.
Ulazi, izlazi i dodatne značajke
Novi Honor flagship opremljen je mono zvučnikom na dnu uređaja. Isti ima dobar balans zvučne slike i nešto ispodprosječnu glasnoću te će zadovoljiti većinu korisnika. Honor je na svom flagshipu zadržao 3,5-milimetarski izlaz za slušalice koji će obradovati mrzitelje USB Type-C dongleova. Pošto već spominjemo USB Type-C, VIew 20 koristi USB 3,1 Type-C za punjenje i prijenos podataka. Honor View 20 jedan je od bolje opremljenih flagshipa te ga od samog vrha dijele samo stereo zvučnici.
Operativni sustav
Honor je za svoje uređaje razvio vlastito korisničko sučelje pod imenom Magic UI kao zamjenu za Huaweijev EMUI koji su koristili u prošlosti. Magic UI više djeluje kao EMUI na koji je primijenjena druga tema nego kao novo sučelje koje bi pomoglo Honoru da izgradi vlastiti identitet. Kao takvo dijeli i sve mane EMUI-a, od kojih je najočitija neujednačenost ikona. Osim vizualnih mana, Magic UI je vrlo dobro sučelje koje oprezno korača granicom između klasičnog Androida i iOS-a. Iako nema jedinstvenih značajki koje bi ga izdvojile iz mase, nudi sve što je potrebno većini korisnika.
Performanse i autonomija
Kirin 980 najbolji je čipset iz HiSilicona, te je logičan izbor za novi Honor flagship. S ovim čipsetom smo se upoznali tijekom testiranja Huaweija Mate 20 Pro i uvjerili se kako se radi o jednom od najboljih čipseta na tržištu. Unutar Kirina 980 nalazi se osmojezgreni procesor u 2+2+4 konfiguraciji s dvije Cortex-A76 jezgre radnog takta 2,6GHz, dvije Cortex-A76 jezgre radnog takta 1,92GHz i četiri pomoćne Cortex-A55 jezgre radnog takta 1,8GHz. Ovaj procesor prava je zvijer, koja kroz sve zadatke prolazi s lakoćom što je upravo ono što očekujemo od procesora prvog mobilnog čipseta na 7nm proizvodnom procesu. Grafički procesor također je među najboljima na tržištu a radi se o Mali-G76 MP10. Čak i grafički najimpresivniji naslovi ne mogu natjerati ovaj grafički procesor da posustane. Honor nije štedio na radnoj memoriji, View 20 u osnovnoj konfiguraciji dolazi sa 6GB radne memorije dok je naš testni uređaj opremljen sa čak 8GB koje je izuzetno teško popuniti. Ako tražite odličan multitasking telefon, View 20 u konfiguraciji s 8GB radne memorije je odličan izbor.
Baterija kapaciteta 4000 miliamper-sati osigurava dvodnevnu autonomiju uz umjereno korištenje dok je uz intenzivno korištenje moguće izvući više od jednog dana autonomije. Jednom kada ispraznite bateriju istu je moguće napuniti do 55% u 30 minuta dok je za punjenje do 100% potrebno nešto više od jednog sata. Energetski učinkovit hardver zajedno s baterijom visokog kapaciteta osigurava odličnu autonomiju.
Kamere
Jedan od glavnih featurea Honora View 20 je kamera s glavnim senzorom rezolucije 48 megapiksela. Glavna kamera ima velik Sony IMX586 senzor koji osim visoke rezolucije ima i velike dimenzije te mu veličina iznosi 1/2“. Otvor blende kroz koji taj senzor gleda je f/1,8 što je idealnaa sredina između uskog otvora koji poboljšava dubinsku oštrinu i širokog koji omogućava dopiranje veće količine svjetlosti i izraženiji bokeh. Sekundarna kamera je 3D TOF (time of flight) stereo kamera koja je također jedinstven, iako manje impresivan feature ovog telefona.
Performanse glavne stražnje kamere su uistinu impresivne. Širok dinamički raspon omogućava hvatanje impresivne količine detalja, oštrina je visoka te je softverski potpomognuta što u nekim situacijama može rezultirati blago umjetnim izgledom fotografija. Reprodukcija boja je vrlo dobra, boje su nešto zasićenije što fotografijama daje dinamičniji izgled, no ne u tolikoj mjeri da izgledaju neprirodno. Najbolje rezultate ostvarili smo fotografiranjem u rezoluciji 12 megapiksela koja zahvaljujući Quad Bayer filtraciji eliminira probleme malih senzora visoke rezolucije poput color fringinga.
Želite li fotografije bogate detaljima u postavkama rezolucije možete odabrati „48MP AI Ultra Clarity“ opciju koja vam omogućava da uz dulju ekspoziciju (oko dvije sekunde) ulovite impresivnu količinu detalja. Sekundarna 3D TOF kamera vam omogućava primjeru efekata poput stanjivanja tijela bez distorzije pozadine i igranje igara uz kontrolu pokretom. Ove mogućnosti su fora za korištenje nekoliko puta no nisu nešto što će većina korisnika koristiti često, ako će ih uopće i koristiti.
Prednja kamera ima senzor rezolucije 25 megapiksela i otvor blende f/2,0. Glavna mana ove kamere je što ima fiksni fokus koji će od vas tražiti određenu količinu prilagodbe da naučite točnu udaljenost na kojoj trebate držati telefon da uhvatite savršen fokus. Ako uspijete uloviti fokus, možete napraviti vrlo oštar selfie s prosječnim dinamičkim rasponom, što je i više nego dovoljno za potrebe društvenih mreža. Ako ste pak selfie entuzijast, preporučamo da ipak pronađete telefon s autofokusom.
Zaključak
Honor View 20 je veliki korak naprijed u odnosu na prošli flagship, Honor 10. Pokrivenost prednjice zaslonom je impresivna kao i implementacija izreza u zaslonu koji je odlično dizajnersko rješenje, no sam zaslon ima velik problem s neujednačenim osvjetljenjem oko rubova. Performanse su odlične kao i autonomija, a glavna kamera sa senzorom rezolucije 48 megapiksela konkurira najboljim kamerama na tržištu. Tražite li uređaj koji nudi performanse i kameru na nivou najboljih flagshipa po nižoj cijeni i ne smetaju vam mane njegova zaslona View 20 je idealan uređaj za vas.
PLUS
Dizajn
Kvaliteta izrade
Performanse
Autonomija
Performanse stražnje kamere
MINUS
Zaslon s neujednačenim osvjetljenjem
Mono zvučnik