Pristupačne flagship performanse u Edge 30 Pro izvedbi
Motorola se u posljednjih par godina vratila na scenu s atraktivnim pristupačnim modelima, a sada pod svojim Edge brendom donosi pravu zvijer za zahtjevne korisnike.
Nova serija Qualcommovih Snapdragon čipova donosi i priliku za nove mobitele koji će dominirati tržištem zahvaljujući odličnim performansama i novim tehnologijama koje oni nude. Motorola je bila među prvima s novim Snapdragon 8 Gen 1 čipsetom u svom Edge 30 Pro mobitelu na našem tržištu. Glavna prednost ovog mobitela omjer je tražene cijene i performansi koje nudi, ali i softverskih odluka koje će svakako dobro sjesti kod mnogih korisnika.
Motorolu Edge 30 Pro već smo usporedili i sa ostalim flagship modelima na tržištu, pa svakako pogledajte kompletnu temu ovdje.
Dizajn
Novi model dolazi sa ekranom koji ga stavlja u kategoriju većih mobitela sa 6,7” dijagonalom. Odlučili su se za ravan zaslon bez zakrivljenih rubova što znači i da je puno lakše pronaći zaštitno staklo za ovakav model. Rubovi oko zaslona su poprilično tanki sa svih kutova, a jedino je mala rupa za selfie kameru na vrhu mobitela dio koji se ističe. Na samom rubu vrha je slušalica koja nudi i stereo audio izlaz, a senzori su također smješteni uz gornji rub mobitela.
Rub Motorola Edge 30 Pro mobitela ima standardno tanku izvedbu te je poliranog izgleda, u boji ostatka kućišta. S desne strane nalaze se gumbi za zaključavanje mobitela i kontrolu glasnoće, a srećom u ovom cjenovnom rangu nemaju dodatan gumb za kojekakve glasovne asistente. Imajte na umu da je okvir plastičan pa se lagano ogrebe te savjetujemo barem tanku masku da se mobitel očuva.
Gumb za zaključavanje plosnatog je dizajna te ujedno služi i kao senzor otiska prsta pa ga za otključavanje niti ne trebate pritisnuti ako postavite takvo otključavanje. Na dnu mobitela imamo standardno USB-C utor za brzo punjenje i prijenos podataka, tu je i glavni zvučnik s jedne, a utor za SIM kartice s druge strane.
Straga je mobitel zaštićen staklenom stranicom koja ima lagano brušen dizajn, te se nudi u dvije boje. Mi smo na testu imali plavu, no brzo se može vidjeti kako se boje presijavaju od plave do ljubičastih nijansi, pa čak i malo zelene.
U sredini mobitela urezan je Motorola znak ispod stakla, a bitan detalj su kao i uvijek kamere koje su se smjestile u gornjem lijevom kutu mobitela. Dok je izbočina kamera vidljiva, nije istaknuta do te razine da će vam smetati, a sastoji se od ukupno tri kamere za koje Motorola naravno ističe bolje senzore i performanse.
Zaslon
Kako smo već spomenuli, ovaj model dolazi sa dijagonalom od 6,7” te je riječ o AMOLED zaslonu sa FullHD+ rezolucijom iliti 1080 x 2400 piksela. Uz to, brzina osvježavanja iznosi 144 Hz, dok prepoznavanje dodira radi brzinom od 360 Hz tako da je mobitel užitak koristiti zahvaljujući responzivnosti, ali je zaslon solidan i za sve oblike gaminga.
Podržava prikaz 1B boja te nosi HDR10+ certifikat, no svjetlina ovog zaslona doseže oko 650 nita što je ipak nešto niže od konkurentskih flagship modela. Zaslon je također prekriven nešto starijim Gorilla Glass 3 staklom što je vjerojatno jedna od mjera koja omogućuje Motoroli da spusti cijenu u usporedbi s konkurencijom.
Na zaslonu se još jedino ističe rupica za selfie kameru na samom vrhu, u sredini ekrana. Zanimljivo je da kineska verzija ovog mobitela dolazi i sa modelom koji ima selfie kameru ispod zaslona, bez ovakvog izreza.
Motorola se potrudila i minimizirati rubove oko samog zaslona, no može se primijetiti da su gornji i donji malo deblji, radi senzora i ostatka elektronike unutar mobitela.
Povezanost
Motorola nije štedjela ni na brzini mreže pa tako dobivate i najnovije standarde povezivanja, kako bežično tako i žicom, u novom Edge 30 Pro modelu. Dok se kod nas još nije proširio, vani se o novom WiFi 6E standardu već dobro zna,a svi bolji mobiteli očekivano s njime dolaze.
Ovaj dodatak WiFi 6 tehnologiji proširuje frekvenciju komunikacije i na dio 6 GHz spektra kako bi istovremeno više uređaja moglo vrlo brzo komunicirati u današnjem IoT svijetu gdje svako kućanstvo ima po nekoliko mobitela.
Uz to, Edge 30 Pro podržava 4G brzine Cat20 standarda te naravno sada već razvijeni 5G koji u Zagrebu doseže 1000 Gb/s na idealnim lokacijama. S obzirom na sve, ovaj mobitel je naoružan svime potrebnim da nećete imati nikakvog zastajkivanja niti čekanja na podatke, već sve radi glatko i brzo kada pričamo o bežičnoj konektivnosti.
No, i USB-C utor na dnu mobitela također ima visoke performanse, Osim brzog punjenja, podržava USB-C 3.2 Gen 1 standard ( ili USB 3.1 standard ili kako ga već želite nazvati s obzirom na zbrku USB naziva) sa vrlo brzim prijenosima.
Osim toga, podržan je i DisplayPort 1.4 protokol preko USB-C kabla tako da ga možete povezati s eksternim zaslonom za proširivanje radnog prostora. Motorola se potrudila svoje mobitele pretvoriti u funkcionalne prijenosnike te možemo reći da ih je lagano koristiti za office zadatke. Osim žicom, ovaj sustav radi i putem lokalne mreže bežično.
Tu su još standardni Bluetooth 5.2, dual-band GPS, GLONASS, GALILEO i BDS, kao i NFC za bežično plaćanje među ostalim.