Osvježena A-serija
Samsung Galaxy A40
Samsung je status najvećeg proizvođača pametnih telefona dosegao odličnim uređajima u svim segmentima, no u proteklih par godina njihova najvažnija Galaxy A-serija je postala manje privlačna korisnicima koji su se okrenuli prema uređajima kineskih proizvođača. Novi uređaji A-serije imaju dvoznamenkasti broj modela čime Samsung sugerira da novi uređaji donose mnogo više od svojih prethodnika, no je li zaista tako?
Dizajn i kvaliteta izrade
Galaxy A40 je vrlo simpatičan uređaj, prvenstveno zbog svojih malih dimenzija i atraktivnih boja u kojima dolazi. Iako je malenih dimenzija, Galaxy A40 ima velik zaslon koji prekriva oko 86% površine prednjice. Na vrhu zaslona nalazi se maleni notch u obliku kapljice vode koji samsung zove „Infinity-U“.Samsung je bolji omjer dobivenog i uloženog ostvario štednjom pri izboru materijala.
Prednje staklo s plastičnom pozadinom povezuje plastični okvir no ista ta plastika je vrlo kvalitetna i pri dodiru na prvu je teško prepoznati da se radi o plastici. Završna obrada je također odlična, svi rubovi su odlično obrađeni i spojevi između panela i okvira su izvedeni odlično, gotovo na razini koju je moguće vidjeti kod flagship uređaja.
Zaslon
As u rukavu većine Samsung uređaja je upravo zaslon. Samsungovi AMOLED zasloni nude vrhunsku kvalitetu prikaza, koja je osobito očita u nižem srednjem segmentu u kojem gotovo svi uređaji imaju IPS zaslone. Zaslon Galaxya A40 ima dijagonalu 5,9 inča i rezoluciju od 2340×1080 piksela što rezultira gustoćom piksela od 437 piksela po inču. Iako je dinamičkim rasponom, svjetlinom i kutevima gledanja blago ispodprosječan u svijetu AMOLED zaslona, i dalje je najbolji zaslon koji smo dosad vidjeli na telefonu čija je cijena ispod 2000 kuna. Boje su nešto zasićenije no ne pretjerano tako da je konzumacija sadržaja na zaslonu Galaxya A40 pravi užitak.
Ulazi, izlazi i dodatne značajke
Osim zaslona, Samsung u rukavu skriva i odličan sustav ulaza i izlaza. Ovaj telefon ima USB 3,1 Type-C koji je prava rijetkost u ovom segmentu a tu je i 3,5-milimetarski izlaz za spajanje slušalica tako da će čak i oni zahtjevniji korisnici biti zadovoljni sustavom ulaza i izlaza ovog telefona. Zvučnik je mono i nalazi se na donjoj strani, glasnoćom i kvalitetom zvuka je blago nadprosječan no nedostaje mu niskih tonova što je i očekivano na uređaju u ovom segmentu.
Operativni sustav
Novi Galaxy A40 dolazi s novim Androidom 9,0 Pie koji je obučen u Samsungovo novo One UI sučelje. Ovo sučelje je veliki korak naprijed u odnosu na ionako odličan Samsung Experience. Novo sučelje je atraktivnijeg dizajna i donosi brojne optimizacije koje rezultiraju bržim radom. Naravno ovaj telefon je pri radu osjetno sporiji u odnosu na Samsungove flagship uređaje, no nimalo ne zaostaje za konkurencijom. Bloatware je naravno prisutan, od nekoliko Samsungovih aplikacija do Facebooka koji nije moguće deinstalirati.
Performanse i autonomija
Čipset ovog telefona nije nov, te smo se s njime upoznali prije više od godinu dana u Galaxyu A8. Iako nije najnoviji krik tehnologije, Samsung Exynos 7885 je vrlo dobar čipset koji se performansama nalazi bok uz bok Qualcomm Snapdragonu 636. Osmojezgreni procesor s dvije Cortex-A73 i šest Cortex-A53 jezgri nudi vrlo dobre performanse te zadovoljava potrebe prosječnog korisnika. Mali-G71 MP2 grafički procesor također nudi vrlo dobre performanse te s lakoćom pokreće i zahtjevnije 3D naslove pod uvjetom da ste voljni eksperimentirati s postavkama grafike. Samsung nije štedio s radnom memorijom i Galaxyu A40 dao čak 4GB RAM-a. Ovo je velik korak za tvrtku čiji je prošlogodišnji flagship imao 4GB radne memorije i drago nam je da su ga napravili.
Baterija kapaciteta 3100 miliamper sati malo koga će impresionirati kapacitetom no ista omogućava solidnu autonomiju Galaxyu A40. Na PCMark Work 2,0 Battery Life testu A40 izdržao je 8 sati i 49 minuta što je dovoljno za jedan dan klasičnog korištenja. Galaxy A40 podržava brzo punjenje punjačem maksimalne snage 15W kako biste svoj A40 brzo vratili među žive jednom kada mu ispraznite bateriju.
U nastavku pogledajte galeriju benchmark rezultata:
Kamere
Kvaliteta telefona danas se dobrim dijelom mjeri kroz performanse njegova sustava kamera, čega je Samsung itekako svjestan. Galaxy A40 ima dvostruki sustav kamera, i to sustav s dvije „prave“ kamere a ne klasičnom kamerom i drugom u ulozi dubinskog senzora. Primarna kamera ima standardnu širokokutnu optiku s otvorom blende f/1,7 i senzor rezolucije 16 megpiksela dok sekundarna kamera ima ultra-širokokutnu optiku s otvorom blende f/2,2 i senzor rezolucije 5 megapiksela.
Primarna kamera nudi nadprosječne performanse, te joj je jedina primjetna mana nešto sporiji autofokus. U lošijim svjetlosnim uvjetima spor autofokus osobito dolazi do izražaja no čak i kada uspije izošriti kada senzor se teško nosi s nedostatkom svjetla. Sekundarna kamera u lošim svjetlosnim uvjetima je gotovo neupotrebljiva zbog malenog senzora i uskog otvora blende dok u dobrim svjetlosnim uvjetima može napraviti prilično dobre fotografije. Vrijedi imati na umu da sekundarna kamera nema autofokus što može biti problem ovisno o situaciji.
Prednja kamera je zanimljiva, riječ je o standardnoj kameri no ista ima senzor rezolucije 25 megapiksela. Performansama je bolja od većine kamera konkurentskih uređaja tako da će se Samsung Galaxy A40 zasigurno svidjeti selfie entuzijastima.
U nastavku pogledajte galeriju fotografija koje smo napravili tijekom testiranja:
Zaključak
Samsung je svojim novim midrangerom povukao nekoliko genijalnih poteza koji će mu omogućiti da uzme dio kolača kineskim proizvođačima koji dominiraju segmentom. Mnogo je toga vrijednog pažnje kod Galaxya A40, no nas je osvojio zaslon koji kvalitetom prikaza nadilazi konkurenciju i to s velikom prednošću. Kupujete li uređaj u kategoriji do 2000 kuna, predlažemo da Samsung Galaxy A40 stavite na sami vrh popisa.
PLUS
+Vrhunski zaslon
+Performanse
+Kamere
+Operativni sustav
MINUS
-Tek prosječna autonomija
-Plastična konstrukcija