Sitna ali bitna poboljšanja
Samsung Galaxy Z Fold 4
Kamere
Kada se pogleda stražnja strana ovog mobitel i usporedi sa prethodnikom, reklo bi se da se ništa nije mijenjalo. Tri zasebne kamere i bljeskalica ispod njih, sve skupa izdignuto od kućišta. Glavna kamera, telefoto kamera i ultraširokokutna kamera. A tu je i prednja kamera te kamera ispod unutarnjeg ekrana. Opet 5 kamera. Da, i to je isto kao i prošle godine. No ipak, postoje promjene.
Glavna kamera je poboljšanja te sada umjesto 12 MP ima 50 MP senzor sa f/1,8, optička stabilizacija je i dalje prisutna. Telefoto kamera ima manje megapiksela, te ove godine broji njih 10, ali sada ima 3x optičko uvećanje, također uz optičku stabilizaciju. Jedino je ultraširokokutna kamera ostala ista, sa 12 MP, f/2,2 i kutom od 123°. Prednja, vanjska, kamera je ostala 10 MP sa f/2,2, a i kamera ispod ekrana je ostala ista 4 MP sa f/1,8, ali je manje vidljiva kada gledate u ekran.
Sučelje kamere je poznato sa drugih Samsung uređaja te tu nema puno promjena. Na vrhu se nalaze ikone za postavke, bljeskalicu, brojač, snimanje fotografije u pokretu. Pri dnu se nalazi izbornik izbor kamere (ultraširokokutna, glavna ili telefoto), te lista sa načinom rada kamere. Redoslijed načina rada, tj liste je moguće podesiti i prilagoditi ovisno o tome što najviše koristite.
Kada otklopite mobitel, u lijevom gorenjem kutu se prikazuje ikona za nedavno snimljene fotografije.
A na ekranu se nalazi i ikonica za snimanje slefie fotografija sa glavnom kamerom. Tada se na prednjem ekranu prikazuje osoba ispred objektiva, a fotografije se može snimiti pomoću tipki za glasnoću, ili ako imate u postavkama uključenu opciju da se snimi fotografija par sekundi nakon što se prepozna dlan/ruka. Isto kao što smo vidjeli i na prošlogodišnjem Z Fold 3 modelu.
Profesionalni način je i dalje prisutan te u njemu možete mijenjati ISO vrijednost, ekspoziciju, balans bijele boje, brzinu okidača. Sve da bi dobili još bolju fotografiju. Pro način se sada može koristiti za sve 3 stražnje kamere.
Kao i prošle godine i ovaj put je ostala opcija da se mobitel otvori u „laptop“ položaj te se tada na gornjem dijelu prikazuje ono što vidimo kroz kameru, dok se na donjem dijelu prikazuje zadnja snimljena fotografija te okidač i sve postavke koje su obično na cijelom ekranu.
Iako glavna kamera broji 50MP, fotografije se snimaju u rezoluciji od 12,5 MP. Glavna kamera daje jako dobre fotografije u dnevnim uvjetima. No to i očekujemo od ovakvog uređaja. Boje su naglašene, kontrasti su jako dobri kao i dinamički raspon. Fotografije imaju dosta detalja i jako su oštre. U određenim dijelovima je moguće primijetiti malo šuma.
Fotografije snimljene u noćnim uvjetima imaju malo manje detalja, a u tamnijim dijelovima je primjetan šum. No fotografije su svakako iskoristive sa dovoljno detalja i pristojnim dinamičkim rasponom. Za bolje noćne fotografije tu je i noćni način rada koji poboljšava kvalitetu fotografija, no potrebno je pričekati par sekundi da se fotografija snimi. Kod ovih fotografija se smanjuje količina šuma, tamniji dijelovi su svjetliji a količina detalja, pogotovo oko svjetlijeg dijela je nešto veća.
Telefoto kamera je doživjela promjenu od 2x na 3x optičko uvećanje. Fotografije snimljene u dnevnim uvjetima su vrlo dobre, sa dosta detalja, dobrim kontrastima i vrlo dobrim dinamičkim rasponom. Šum je sveden na minimum. Boje su izražene kao i kod glavne kamere.
Telefotokamera u noćnim uvjetima daje mrvicu lošije rezultate sa nešto izraženijim šumom te malo manje detalja. Ali je uzvrat boja dosta dobar, tj boje izgledaju uvjerljivo. Kvaliteta fotografija svakako dosta ovisi i o količini svjetla prilikom fotografiranja, tj ako niste u potpunom mraku, fotografije će dosta dobre.
Ultraširokokutna kamera je jedina kamera na stražnjoj strani koja nema optičku stabilizaciju i koja je ostala ista kao i kod prethodnika. Kvaliteta fotografija snimljenih u dnevnim uvjetima je dosta dobra te imaju dosta detalja. Jedino je primjetan manjak oštrine na rubovima fotografije. Boje su jednake onima na druge dvije kamere, ali kontrasti su nešto manje naglašeni pa boje djeluju nešto mekše.
Fotografije snimljene u noćnim uvjetima imaju dosta šuma i manjak detalja. Ali tu uvelike pomaže „noćni način“ koji poboljšava kvalitetu fotografije. Šum se smanjuje, fotografije ispadaju oštrije a bolji je i dinamički raspon.
Kamera na vanjskom ekranu nema autofokus, ali fotografije u dnevnim uvjetima ispadaju dosta dobro, sa pristojnom količinom detalja dok boje ispadaju malo isprano naspram glavne kamere. Ova kamera ima mogućnost i snimanja portreta a prijelazi između objekta i pozadine su pristojni. U noćnim uvjetima kvaliteta fotografije opada te je primjetna šum. Ako želite kvalitetnije selfie, onda je preporuka otklopiti mobitel i napraviti selfie sa glavnom kamerom.
Zadnja kamera, peta, se nalazi ispod unutarnjeg ekrana i broji skromnih 4 MP. I sa ovom kamerom je moguće snimiti fotografije ali one djeluju dosta isprano, dok je i sama kvaliteta dosta skromna. Ova kamera će više poslužiti za video sastanke putem Temsa ili Zoom-a.
Glavna kamera ima mogućnost snimanja video zapisa u 8K sa 24 fps. Telefoto kamera može snimati video u rezoluciji 4K sa 30 ili 60 fps, dok telefoto snima u 4K sa 30 fps. Kamera ispod ekrana snima video zapise u 1080p sa 30/60 fps, dok vanjska kamera snima 4K sa 30/60 fps.
Video snimljen sa glavnom kamerom je dosta dobar, sa dosta detalja, video je oštar a boje su naglašene sa jakim kontrastima. Isto vrijedi i za telefoto kameru. Stabilizacija je dobra na sve tri kamere. Video zapisi snimljeni u noćnim uvjetima sa glavnom kamerom su jako dobri sa dobrim dinamičkim rasponom i dobrim prikazom boja.
Zaključak
Samsungova Z serija je priča za sebe. Ovogodišnji modeli, Z Flip 4 i Z Fold 4, nisu donijeli toliki skok u odnosu na svoje prethodnike kao što su oni napravili. No to je i bilo za očekivati. Ovogodišnji modeli su donijeli sitna poboljšanja koja će te uočiti tek kada koristite mobitel. U minimalnom pakiranju, kao i prošle godine, dobijete samo mobitel, upute i USB kabel. Niti punjača ali niti naznake S-Pena s kojim se otključava puni potencijal ovog uređaja. Unaprijeđene kamere, baterija koji drži malo duže i malo manje dimenzije uz sitno promijenjeni dizajn, te noviji procesor su glavne razlike u odnosu na prethodnika. Iako svake godine mobiteli postaju sve skuplji, bilo je logično za očekivati da će i Z Fold 4 biti skuplji. No nije! Početna cijena je 13.999 kn za model sa 12 GB RAM-a i 256 GB interne memorije. Djeluje puno, i je. No svakako se za taj novac dobije i specifičan uređaj.
Dok je prošlogodišnji Fold 3 bio liga za sebe, ove godine je Z Fold 4 dobio konkurenciju u obliku Huawei Mate Xs 2 modela koji je ipak 2.000 kn skuplji. Iako su ova dva uređaja u nekim pogledima slična i dosta su različita posebno radi hendikepa kojeg Huawei ima s Google marketom i nedostatkom AndroidOS-a. Ali tko želi 2u1 uređaj, odnosno mobitel i po potrebi mali tablet, sada ima neki izbor iako je za sada jasan pobjednik.