TESTOVI

TEST: HONOR 200 Lite

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

3/5 - (6 votes)

Lite verzija nove HONOR 200 serije igra se s apsolutnim donjim rangom mid-range kategorije po cijeni, no nudi zadovoljavajuće performanse

Samo par mjeseci nakon predstavljanja i danas već Honor 200 Lite možemo naći dobro ispod 300 €, no same specifikacije zadovoljiti će dobar dio korisnika koji primarno konzumiraju multimediju i surfaju društvenim mrežama. 200 Lite model pokriva sve osnove s kojima bi većina korisnika trebala biti zadovoljna, te će svakodnevni zadaci raditi bez problema.

 

Ipak, za vrijeme rada s mobitelom, općeniti odaziv sustava sasvim je zadovoljavajuć, tako da ne možemo previše prigovarati specifikacijama, dok god vi kao potencijalan kupac ne planirate pokretati zahtjevnije aplikacije. To uključuje igranje modernih gaming naslova. Tu popularne igre poput sveprisutnog Brawlstarsa i dalje funkcioniraju, no primarna zadaća ovakvog mobitela je surfanje društvenim stranicama i gledanje multimedije, što lako može raditi narednih nekoliko godina.

 

Dizajn

S prednje strane dominira AMOLED zaslon koji kao i ostatak Honor 200 serije ima dijagonalu od 6,7″, a Lite verzija zadržava iste dimenzije kao i standardni Honor 200 sa 161,1 x 74,6 mm, no još je tanji sa svega 6,8 mm debljine. S obzirom da se ovdje ipak radi o većinski plastičnom mobitelu, također je osjetno lakši sa svega 166 grama pa ga je i vrlo lako držati u ruci.

Ovdje ipak imamo ravne površine s pravilnim rubovima okvira, što bi neki mogli preferirati, no čini ga malo nezgrapnijim za držanje. Glavna razlika kod ovakvog pristupa je deblji crni obrub zaslona, no sumnjamo da će vam smetati u ovom cjenovnom rangu, pogotovo jer se radi o AMOLED zaslonu.

Malo iznenađenje dolazi nam na vrhu zaslona, gdje dobivate odličnu selfie kameru za ovaj cjenovni rang. Primijetiti ćete da je izrez za kameru veći nego inače, a to je zato jer sa ovim modelom dobivate i LED lampicu pored kamere za dobivanje dobro osvijetljenog lica u svim uvjetima slikanja, pa je mobitel odličan i za dijeljenje slika putem društvenih mreža. Osim po noći, bljeskalicu možete iskoristiti i ako je izvor svijetla iza vas kako bi umanjili sjene, primjerice kod slikanja kasnog zalaska sunca.

Okvir i stražnja strana mobitela su plastični, a stražnja strana dolazi u atraktivnim bojama s brušenim efektom, pa packe nisu toliki problem. Ovdje ponovno preporučamo nošenje nekakve maskice radi sprječavanja ogrebotina koje plastika lako dobiva. Također je i sprijeda lako nanijeti nekakvu zaštitu na ravno staklo, što je također topla preporuka kako bi cijeli mobitel što dulje zadržao originalan izgled.

Obrub mobitela je većinom prazan, osim na desnoj strani gdje imamo standardno gumb za kontrolu glasnoće, a ispod kojeg se nalazi i gumb za zaključavanje. On je u razini kućišta, a ima plosnati izgled jer ujedno funkcionira i kao senzor otiska prsta, a možemo reći da je iznimno brz i precizan u radu.

Na dnu standardno dobivate USB-C utor sa rupicom za mikrofon sa jedne i glavnim zvučnikom sa druge strane. Performanse zvučnika su adekvatne za gledanje primjerice Youtube videa kao i praćenje društvenih mreža, no za gledanje serija i filmova, nabavili bismo Bluetooth slušalice.

Tu je još poveći otok za kamere, a mobitel ima tri kamere na sebi. Svakako gledajte ponudu s obzirom na cijenu po kojoj se mobitel nudi, te računajte na solidnu glavnu kameru, dok će ostale poslužiti u nuždi.

 

Zaslon

Najbitniji dio mobitela svakako je zaslon s obzirom da preko njega ide sva komunikacija, a ovdje je i dalje riječ o solidnom AMOLED zaslonu koji dolazi s osvježavanjem brzine od 90 Hz, što je primjetno bolje od standardnih 60 Hz. Zaslon zadržava solidnu gustoću s 1.080 x 2.412 piksela, a dolazi s dijagonalom od 6,7” te omjerom od 20:9 koji nudi solidno držanje mobitela i u manjim rukama.

Dobivate sve prednosti AMOLED zaslona, od odličnog kontrasta i crnih nijansi, do zasićenih i živih boja koje su značajno bolje od IPS zaslona, kako u menijima mobitela, tako i u multimediji koju konzumirate. Najveća razlika u performansama kada ga usporedimo sa skupljim modelima biti će vršna svjelina zaslona, odnosno na direktnom suncu neće biti čitak poput duplo skupljih mobitela.

Također ne podržava HDR reprodukciju, no to neće utjecati na mogućnost gledanja multimedije, već se samo odnosi na svjetliji prikaz ekrana.

 

Kamere

Straga imamo sustav tri kamere od koje dobivamo solidnu glavnu kameru malo starije generacije, no pogledajmo što nudi po samim specifiakcijama.

Koristi se senzor sa 108 MP pa će sa puno svijetla moći uhvatiti poprilično oštre slike, iako povezuje susjedne piksele za dobivanje oko 12 megapikselnih slika na koje onda dodaje vlastite optimizacije slike. Imajte na umu da se unatoč velikom broju piksela na senzoru i dalje radi o fizički manjem senzoru, a to znači da mu treba više vremena za hvatanje svijetla.

Dok ste na danjem svijetlu to nije problem, no kod slikanja u zatvorenom ili u večernjim scenama, trebate vrlo mirne ruke kao i subjekta, s uključenim noćnim načinom slikanja. Mi smo napravili testne slike i reprodukcija boja sasvim je adekvatna s dovoljno detalja za dijeljenje na mreže, kao i spremanje za uspomene.

FullHD snimanje ima adekvatnu elektronsku stabilizaciju, samo ponovno savjetujemo dosta svijetla za vrijeme snimanja.

Druga kamera je ultraširoka i ima 5 MP senzor. Dok ju možemo nazvati funkcionalnom ako vam zatreba širi pogled, ne bismo na nju računali ako vam je potrebna u tamnijim scenama. Krajnji rubovi slika također ispadaju mutno i razvučeno.

Mali broj piksela boriti će se sa velikim brojem detalja u sceni ili manjim subjektima, a ne koristi se niti autofokus pa ćete se morati malo igrati s udaljenostima da dobijete najoštriju sliku.

Na kraju, tu je i 2 MP Macro kamera, za rijetke slučajeve kada želite slikati nešto sitno, poput kukca. Ova kamera također ima fiksiran fokus na oko 4 cm od mobitela, pa ćete se morati i dosta približiti subjektu. Kako smo rekli, koristi se senzor sa dva megapiksela, pa sukladno tome i očekivanja ne stavljajte previsoko.

 

Performanse

Hardverski, pozitivan pomak svakako je implementacija 8 GB radne memorije, kao i 256 GB pohrane, što je odlično za traženu cijenu i osigurava višegodišnji rad sustava. Svakako spomenimo da od čipseta, MediaTekovog Dimensity 6080 očekujte da će solidno odrađivati svakodnevne zadatke, no zahtjevniji radovi poput obrade fotografija i sličnog će ipak biti nešto sporiji.

Čipset je dizajniran za cjenovno prihvatljive Android mobitele, a podržava moderne 5G mreže. Glavna novost ovog čipseta je upravo podrška za 108 MP senzorima na kamerama, tako da ga uistinu možete iskoristiti do maksimuma.

Koriste se dvije brze i šest štedljivih jezgri, a grafička komponenta je ARM Mali-G57 MP2 koja se u mobitelima koristi već nekoliko godina, te od nje možete očekivati podršku za grafički jednostavnije igre, dok će 3D igre ovisiti i o optimizacijama developera, no svakako će tu i tamo “zaštekati” pa smatramo da je mobitel najbolji za one koji koriste manje zahtjevne funkcije.

Mobitel je lagan jer koristi i manju 4.500 mAh bateriju, no s obzirom na štedljiv čipset, mogli biste lagano izdržati dva dana na jednom punjenju, a podržano je 35 W punjenje pa je cijeli proces brz i nakon kratke pauze od pola sata, spremni ste za akciju.

 

Zaključak

Mobitel je dizajniran za one koji žele brzo podijeliti sa kontaktima fotografije sebe ili sadržaja oko sebe, te tu i tamo surfati društvenim mrežama ili gledati multimediju. Drugim riječima, ako ste prosječan korisnik i ne smeta vam povremeno dulje učitavanje aplikacije, ovo je idealan mobitel za vas.

Grafički jednostavnije igre također su podržane bez problema, jedino ako baš želite naprednije funkcije poput 3D igara ili neke zahtjevnije filtere kamere unutar aplikacija koje moraju pratiti vašu poziciju lica, primijetiti ćete da mobitel ima limite.

Drugim riječima, dobivate po nama malo više nego što bismo to pomislili na temelju cijene, pogotovo ako mobitel nađete na nekoj od brojnih popusta raznih trgovina.

3/5 - (6 votes)
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy Z Fold6

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1