Huawei P Smart Pro
Huawei sa slovom P naglašava fotografske mogućnosti koje bi u ovaj srednji razred pametnih telefona trebale donijeti dašak naprednih foto mogućnosti puno jačih flagship Huawei modela. Telefon nudi kombinaciju vrlo solidnog hardvera, bogatstva softverskih mogućnosti i zanimljivi setup kamera.
Dizajn i kvaliteta
Prednja strana uistinu će vam dati dojam premium uređaja s obzirom na to da se radi praktički samo o ekranu s cijele prednje strane. Zaslon je velikih 6,59 inča po dijagonali, no zahvaljujući minimalnim rubovima i dalje izgleda pristojno u ruci. Senzori su se sakrili pod ekran, dok je slušalica pomaknuta na sam vrh ruba ekrana te i dalje radi optimalno. Brada se ipak malo nazire, no sumnjamo da će ikome biti do premišljanja radi tog dijela mobitela.
Dok su prednja i stražnja strana staklene, obrub je aluminijski. Lijeva strana je prazna, dok desna sadrži izbočene gumbe za kontrolu glasnoće te izravnan gumb za zaključavanje koji je ujedno i senzor otiska prsta. Smatramo da je to i optimalna lokacija takvog senzora koji radi bez poteškoća. Gornja strana mobitela je zato zanimljiva. Osim standardnog utora za stavljanje SIM i MicroSD kartica, imamo još jedan izrez, a radi se o pop-up selfie kameri. Ovakva implementacija trenutni je kompromis za dobivanje punog zaslona sprijeda, a s obzirom na to da nismo čuli o masivnim kvarovima ovakvih implementacija, možemo reći da su dovoljno pouzdane za svakodnevno korištenje. Stražnja strana, ovisno o modelu, ima zanimljive svjetlosne uzorke kakve i očekujemo od Huaweija. Ovdje se nalaze tri kamere s gornje lijeve strane, a dvije su bitne za buduće snimatelje
Kamere
Glavna kamera ima 48 megapiksela koje možete uključiti u postavkama. Tada će i slike imati 48 megapiksela te će se dobiti na detaljima, no kvaliteta će patiti kod niže rasvjete. Huawei ovaj senzor koristi zato da objedini susjedna četiri piksela. Tako zapravo dobivate 12 megapikselnu sliku, a senzor daleko bolje funkcionira i u večernjim uvjetima jer je ipak najbitnija veličina pojedinog piksela na senzoru za najbolje rezultate.
Tu su i brojni dodatni načini snimanja, uključujući i poseban način slikanja u vrlo mračnim uvjetima koji će zahtijevati mirnu ruku.
Druga kamera ima senzor od 8 megapiksela, nema autofokus te je kvaliteta slike osjetno niža, ali zato dobivate ultraširoku leću kojom možete uhvatiti puno više krajolika oko sebe te izraziti svoje slike na zanimljive nove načine. Ovaj senzor dobar je i za snimanje videa jer je “crop faktor” značajan na glavnom senzoru, a široki kut ovog senzora omogućuje snimanje širih scena.
Treća kamera ima dva megapiksela te je korisnik ne može koristiti; mobitel je koristi za očitavanje dubine kako bi se mogao implementirati softverski bokeh u slike glavne kamere.
Selfie kamera od 16 megapiksela odlično će odraditi posao i u uvjetima umjerene osvijetljenosti, no ipak se primijeti softverska dorada slike. Noćni selfiji zahtijevaju malo svjetlosti u lice za solidan rezultat.
Kamera ima i implementirane zaštite, poput one da se detektira pad mobitela te se kamera odmah počne uvlačiti natrag u mobitel.
Ekran
Kako se ipak radi o mid-range segmentu, zaslon dijagonale 6,59” ima FullHD rezoluciju od 2340 x 1080 piksela. Na ovako velik ekran to znači da je gustoća piksela oko 391 ppi. Ekran ima omjer stranica od 15,5:9. Uz takav uobičajeni duguljasti ekran u kombinaciji s fenomenalnim dizajn s jako tankim rubom, ipak u ovom segmentu nije bilo prostora za napredniji OLED ekran i P Smart Pro stiže s IPS tehnologijom.
Njena prednost su odlični kutovi gledanja te zadovoljavajuću svjetlinu i za korištenje po danu. Ekran je vrlo dobar i nećete biti razočarani, ali jasno nema taj „punch“ i moć koju u prikazu boja i kontrastu donose OLED ekrani.
Performanse
Hardverski, Huaweijev Kirin 710F procesor držat će bateriju od 4000 mAh dugo na životu, a osigurat će i rad bez štekanja. No, ipak se radi o procesoru za povoljnije uređaje te će zahtjevniji programi kočiti, pogotovo kod vizualnih efekata i 3D grafike. Na Antutu testu telefon je ostvario 181014 bodova što je slabije od Snapdragon 7xx konkurencije i nešto jače od Snapdragona 630 i Samsungovih midrange Exynos modela u ovom cjenovnom rangu Dobivate i 6 GB RAM-a te 128 GB interne memorije na UFS 2.1 tehnologiji koja osigurava brz protok podataka.
Softver
U vrijeme izlaska telefon je stigao s Androidom 9.0 i Huaweijevom nadogradnjom u vidu EMUI 9 korisničkog sučelja. Telefon ima podršku za Google trgovinu, jer ga još nisu zahvatile restrikcije. Defaultne postavke nemaju standardan popis aplikacija, ali se on može uključiti. Moguće je sakriti navigacijski panel za dodatni prostor na ionako velikom ekranu. Zamjena za navigacijske tipke je moguća gestama. Ako ste ljubitelj nativnog Androida, možda Huawei sa svim svojim dodatcima nije najbolji odabir za vas.
Ostalo
Huawei P Smart ne dolazi s brzim punjenjem baterije koja doduše ima veliki kapacitet, a od opcija koje nisu presudne, ali dobro dođu izostala je podrška za brži ac bežični WiFi standard. Bluetooth je verzije 4.2., a ne 5.0.
Zaključak
Huawei P Smart Pro osvojit će vas sličnim adutima koje nude i Samsung uređaji. Stil i dizajn prati najnovije trendove poput velikih ekrana s gotovo nepostojećim rubom s prednje strane, dosta dorađen softver i mogućnosti. Sustav kamera nema kvalitetu fotografija od svojih flagship uzora, ali i kamere i popratni softver ponudit će dovoljno za zadovoljavanje očekivanja od srednje klase uređaja.