TESTOVI

A kao Awesome

Samsung Galaxy A52

Sjajne stvari mogu biti dostupne
EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

3.8/5 - (5 votes)

Nova godina donosi i novi model iz A5x serije. Zadnje dvije godine Samsung je s modelima A50 i A51 pogodio „u sridu“ po pitanju modela srednje klase. Pod sloganom „Sjajne stvari dostupne su svima“, odlučili su dodatno unaprijediti novi model A52. A kakve sjajne stvari ovaj model nudi, pročitajte u nastavku.

Dizajn i kvaliteta

Samsung Galaxy A52 donosi tek nekoliko izmjena po pitanu dizajna te se sada još malo više oslanja na dizajn S20 serije. Sa prednju stranu je i dalje 6,5 inčni ekran sa malom rupom na vrhu za prednju kameru. Sama „rupa“ za prednju kameru ima mali srebrni obrub te se tako ističe na ekranu. Moram priznati da mi se više sviđao dizajn na prošlogodišnjem A51 modelu, gdje nije bilo srebrnog obruba pa se kamera više uklapala u ekrana. Sami obrub ekrana je možda mrvicu veći nego na prošlogodišnjem modelu, te je gotovo podjednako velik iznad i ispod ekrana, dok je obrub na bočnim stranama ekrana nešto tanji. No viđali smo i tanje obrube.

Kada okrenete uređaj i pogledate stražnju stranu, odmah se primjećuju 2 bitnije razlike.

Prošlogodišnji model je krasio stražnji poklopac napravljen od „staklo-plastike“ kako su materijal nazivali u Samsungu, koji je bio sjajan a boje su se prelijevale. A52 nudi stražnji poklopac izrađen od matirane plastike te dolazi u 4 različite boje. Testni primjerak je bio plave boje a na prvu nam je ostavio nešto lošiji dojam nego A51. No kada primite uređaj u ruke, primijetite da je sve jako dobro sklopljeno te ništa ne škripi. A mat završna obrada je dosta otporna na packe. Druga primjetna stvar je modul kamera koji je na ovom modelu dosta veći iako broji isti broj kamera. Sami modul nešto više „strši“ od stražnje strane uređaja nego prošle godine, no bez obzira na to, klackanje na stolu je minimalno.

Obrub mobitela je izrađen od sjajne plastike. Na lijevoj strani se nalaze fizičke tipke za glasnoću i tipka za paljenje/gašenje uređaja. Same tipke su malo izbočene iz kućišta, ali su vrlo dobro pozicionirane i nadohvat su prstiju. Na gornjoj strani se nalazi utor za dvije nano SIM kartice ili jednu nano SIM karticu i jednu microSD memorijsku karticu. Lijevi rub uređaja je u potpunosti prazan dok se na donjoj strani nalazi 3,5mm utor za slušalice, mikrofon, USB Type-C utor te donji zvučnik.

Ono što je novost u A seriji su stereo zvučnici. Donji zvučnik u kombinaciji sa prednjom slušalicom daje stereo zvuk a tu je i podrška za Dolby Atmos. Sami zvuk je dosta kvalitetan i glasan, bez distorzija i kad je pojačan na najveću glasnoću. No sami zvuk je ipak nešto tiši nego kod S20/21 serije, ali opet glasniji nego kod uređaja samo sa jednim zvučnikom.

 

Još jedna novost koja nije vidljiva, a koju je Samsung držao kao posebnost S serije je IP zaštita. Ovo je tek drugi model u A seriji, još od modela A8 (2018) koji ima IP zaštitu. Tako Samsung Galaxy A52 posjeduje IP67 zaštitu koja štiti mobitel od prašine i vode, tj mobitel može biti u vodi dubine do 1 metar u trajanju do 30 minuta. Ovu „novost“ svakako pozdravljamo, a i to je jedna od stvari koja ističe ovaj mobitel od konkurencije.

Za razliku od prošlogodišnjeg modela, ovaj uređaj je malo veći i 15ak grama teži. Pretpostavljamo da je upravo IP zaštita razlog povećanja dimenzija. No bez obzira na to, uređaj zbog zaobljenih bočnih stranica vrlo dobro leži u ruci i jako je ugodan za korištenje. Zbog mat plastike na stražnjoj strani uređaj nije sklizak.

 

Zaslon

Samsung A52 ima, kao i prethodnik 6,5 inčni Super AMOLED ekran rezolucije 1080 x 2400 piksela i gustoćom od 405 PPI. Sami ekran, tj njegova rezolucija spada u standard ove klase uređaja. No, Samsung je i po ovom pitanju napravio malu nadogradnju. Tako je kod modela A52 stopa osvježavanja ekrana podignuta na 90 Hz, dok je kod modela A52 5G ona 120 Hz. I dalje u postavkama možete odabrati da li želite osvježavanje ostaviti na 60 Hz ili na 90 Hz (odnosno 120 Hz ako imate 5G verziju mobitela). Veća brzina osvježenja pridonosi ugodnijem prikazu, tj listanju sadržaja.

O Samsungovim AMOLED ekranima se već sve zna, a isti spadaju u vrhu po kvaliteti. Istina, razina osvjetljenja je možda nešto niža nego u Samsungovoj S seriji. Bez obzira na to, ekran je dosta svijetao te nećete imati problema sa prikazom i za jačeg sunca.

Prikaz boja i kontrasti su jako dobro, kao i kutovi gledanja. U postavkama je moguće podesiti između 2 načina prikaza, ovisno što vam više odgovara, tj što smatrate boljim prikazom na ekranu. Sami ekran je zaštićen Gorilla Glass 5 zaštitom.

Sad već standardno tu je i Always ON prikaz koji nadomješta nedostatak LED lampice za obavijesti.

Performanse

Za razliku od prethodna dva modela koji su bili pogonjeni Exynos procesorima, A52 dolazi s Qualcomm Snapdragon 720G procesorom. Ovaj procesor je izrađen u 8 nm tehnologiji a sastoji se od 2x 2,3 GHz Kryo 465 Gold i 4x 1,8 GHz Kryo 465 Silver jezgri. Za grafiku je zadužen Adreno 618 GPU. A52 dolazi sa 6 ili 8 GB RAM-a i 128 ili 256 GB interne memorije. Testni primjerak je došao u konfiguraciji sa 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije.

S obzirom na pozicioniranje ovog uređaja, količina RAM-a je sasvim dovoljna. Premda pojedini konkurenti dolaze sa jačim procesorima, smatramo da kod ovog uređaja to nije bilo potrebno jer bi samo dignulo cijenu uređaja. Sve je vrlo dobro optimizirano i radi bez ikakvog zastajkivanje i trzanja. Pokretanje i igranje i nešto zahtjevnijih igrica nije nikakav problem, a stereo zvuk dodatno poboljšava dojam kod igranja. Kod dužeg igranja (više od 30 minuta) zahtjevnijih igrica primjetno je tek neznatno zagrijavanje na gorenjem dijelu uređaja. No isto se dešava i kod konkurentnih uređaja.

Mobitel smo podvrgnuli i sintetičkim testiranjima, a sukladno očekivanjima, smjestio se u rangu konkurencije, tj ne odstupa previše od iste, no rezultat je nešto bolji nego prošle godine.

Za opskrbu strujom, kod ovog uređaja se brine 4500 mAh baterija koja nije izmjenjiva. Za razliku od prethodnika to je povećanje od 500 mAh, a tu je i podrška za 25W brzo punjenje. No u paketu sa uređajem će te dobiti 15W brzi punjač. Za napuniti bateriju od 10% do 100% trebati će vam oko 1 i pol sat. Mobitel na podržava bežično punjenje.

 

Samsung navodi da baterija traje 2 dana, naravno ovisno o načinu korištenja. Tijekom testa u uređaju smo imali dvije SIM kartice, uključen tamni način, osvježenje ekrana je bilo na 90 Hz, te smo imali stalo uključen Always ON ekran. Mobitel je služio za telefoniranje, dopisivanje putem WhatsApp-a, uključena je sinkronizacija 2 maila, fotografirali smo sa mobitelom, igrali igrice, surfali netom i društvenim mrežama te gledali filmiće na youtubeu. Nakon 1 i pol dan, kapacitet baterije nam je pao na 15ak %.

Ovisno o intenzitetu korištenja možda stvarno i dogurate do 2 dana korištenja, no i ovako smo zadovoljni trajanjem baterije te će te i sa intenzivnijim korištenjem izdržati cijeli dan bez punjača.

3.8/5 - (5 votes)
1 | 2
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

Motorola Edge 40

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1