TESTOVI

TEST: Samsung Galaxy S25 Ultra

EKRAN / REZOLUCIJA
KAMERA / VIDEO
BRZINA / CHIPSET
MEMORIJA / RAM

Ocjena članka

0

Ocijeni test

 

Samsung S25 Ultra sustav kamera

Sustav kamera kod flagship mobitela izaziva puno interesa jer mnogi upravo zato i posežu za najboljim mobitelima u ponudi.

Danas na rezultate slikanja i snimanja uvelike utječe i ostatak hardvera koji obrađuje razne HDR efekte kako bi se mogla prikazati što veća količina podataka, do te razine da je često razlika između standardne i RAW slike nebo i zemlja.

Samsung ima komplet fotoaparata na S25 Ultra uređaju kojim ćete lagano uhvatiti svaku scenu i u najzahtjevnijim uvjetima zahvaljujući vrlo širokom sustavu kamera.

Pod time mislimo da dobivate ultraširoku kameru, širokokutnu “glavnu” kameru, zatim 3x telefoto kameru i na kraju periskopsku 5x optički zoom kameru.

Direktnim pogledom na S25 Ultra i prošlogodišnji S24 Ultra vidimo da je Samsung mijenjao premaze objektiva radi drugačijeg odsjaja, kao i dizajna samih leća.

Osim što ćete lako kadrirati slike u raznim situacijama, oni koji žele više mogu lako izvući vrlo zanimljive fotografije, a zoom kamerama možete dobiti i slike kakve su donedavno mogli postići samo fotoaparati.

Najveća novost je novi senzor ultraširoke kamere koji sada također ima 50 megapiksela pa tako sada sa tri od četiri senzora možete slikati sa punih 50 megapiksela. Za ovakve slike potrebno je puno ambijentalnog svijetla, no zato dobivate i puno informacija koje kasnije možete lagano uređivati, croppati, itd. Uz minimalan gubitak detalja.

Standardno i dalje sve kamere mobitela povezuju susjedne piksele senzora za dobivanje oko 12 MP fotografije. Osim što štedi prostor na mobitelu i generalno je dovoljno detalja za većinu korisnika, povezivanje susjednih piksela znači i preciznije otkrivanje boja i detalja u mračnim scenama, a mobitel također puno brže obrađuje dodatne HDR funkcije.

Preporučamo standardan 12 MP način rada u većini slučajeva, no oni koji žele više imaju opciju prilagodbe detalja i kvalitete.

 

Glavna kamera

Glavna kamera se na S25 Ultra modelima nije mijenjala već nekoliko godina, a koristi se senzor sa 200 megapikselnom rezolucijom. Imate čak opciju slikanja sa svih 200 MP, no savjetujemo jasno dnevno svjetlo za najbolje rezultate.

Senzor ima flagship dimenzije sa dijagonalom od 1/1,3” što je više-manje limit, ako se ne poveća izbočina objektiva kamera još više izvan kućišta. Senzor ima optičku stabilizaciju za snimanje videa, kao i boljeg hvatanja detalja kod duljih ekspozicija.

Koristi se Phase-detection autofokus, kao i laserski autofokus za brzi pronalazak subjekta. Senzor za laskerski autofokus je smješten kao peta izbočina sustava kamera te pomaže kod fokusiranja svih kamera na mobitelu.

Glavna kamera srednja je od tri u nizu, a nudi opcije zumiranja od 1 do 2,9x, kada stvar preuzima slijedeća kamera. Također će u tamnim uvjetima često mobitel odabrati glavnu kameru sa croppanjem za zumiranje, ovisno o razini zumiranja koju tražite.

UI kamere je u novom sustavu osvježen, a dok su manje korištene opcije i dalje pri vrhu zaslona, one često korištene Samsung je pomaknuo u jednu lako dostupnu kraticu desno, pored opcija za zumiranje.

Najčešće koristimo prilagodbu ekspozicije jer mobitel automatski želi izvući maksimum iz cijele scene, pa mu morate sami reći da crne detalje ostavi tamnijima, kada recimo slikate druge zaslone.

U opcijama kamere dobivate i brojne dodatne postavke obrade slike koju možete kontrolirati. Unatoč tome što se svaka slika zasebno optimizira, mobitel i dalje nudi vrlo brzo slikanje uzastopnih fotografija što je ogroman plus kod flagship čispeta koje Samsung stavlja u S seriju.

Samsung slike može stavljati u klasični ili HEIF format koji je značajno učinkovitiji, no zna zezati kdo prebacivanja na računalo jer ne podržavaju svi klasični programi napredne formate.

Ako sve radite direktno na mobitelu, ovaj format je odličan za uštedu prostora, a uvijek lagano možete pretvoriti sliku u “klasičan” format.

Možete čak aktivirati i optimizaciju scene, gdje će vam mobitel sam staviti ciljnik kako bi dobili sliku za koju on smatra da nudi zanimljivu perspektivu, što je naravno samo savjet.

 

Ultraširoka kamera

Ova kamera na novom Samsung S25 Ultra mobitelu dobiva najviše pažnje jer dolazi sa novim senzorom. Ukupna rezolucija podignuta je sa 12 MP na 50 MP što kameri daje puno više detalja za rad.

Standardno će naravno povezivati susjedne piksele za dobivanje 12 MP konačne slike, uz bolje prepoznavanje točnih boja u zahtjevnim situacijama. To znači da ćete zumiranjem na piksele dobiti više-manje jednako detaljnu sliku kod standardnog slikanja, no boje će biti puno točnije.

U to smo se i sami uvjerili kod slikanja vrlo zahtjevne noćne scene unutrašnjosti automobila gdje stariji S24 Ultra gubi na preciznosti što rezultira ljubičastim nijansama, dok novi senzor na S25 Ultra zadržava točne prirodne plave nijanse.

Kada su uvjeti optimalni, prebacivanjem na punih 50 MP rezolucije možete ponovno dobiti vrlo detaljne slike, kao i na glavnoj kameri. Uvjet je samo da ste na danjem svijetlu za dobivanje najboljih rezultata.

Ova kamera također koristi Phase-detection autofokus koji omogućuje vrlo oštre ultraširoke slike sa impresivnim prirodnim Bokeh efektom (zamućenom pozadinom), kao i dobivanje oštrih Macro fotografija.

Macro efekt se sam pali ako mobitel dovoljno približite subjektu te sa ovoliko detaljnim senzorom ne gubite na detaljima bez obzira u kakvim ste uvjetima.

Uz sve to, novi senzor nudi sve opcije snimanja videa kao i glavna kamera, što uključuje i 8K snimanje, sa novim digitalnim zumiranjem koje nudi filmsku kvalitetu kontrole.

Također imate opciju i slow-motion snimanja do 240 fps-a u FUllHD-u ili 120 Hz u 4K rezoluciji, što je na prijašnjim modelima mogla samo glavna kamera.

 

3x telefoto kamera

Kada pričamo o hardverskim specifikacijama, 3x telefoto kamera ostaje ista. Ovo je “dopunska” kamera u Samsungovom portfelju straga te se nalazi desno od tri glavne kamere.

Primarno služi za optičko zumiranje od 3x gdje glavna kamera polako posustaje, a ima digitalan zum do 4,9x kada stvar preuzima slijedeća kamera sa 5x optičkim zumom.

Fizičke zum kamere vrlo su bitne jer se digitalnim zumiranjem ne može dobiti kompresija pozadine iza subjekta kakva se često traži kod slikanja, pogotovo portreta.

Ova kamera po nama ima optimalnu količinu zumiranja za velik broj situacija u kojima se nađemo u svakodnevnici, gdje kod 5x zuma jednostavno ne stane sve u kadar u razumnoj udaljenosti, primjerice kada želite slikati tanjur hrane bez da pokažete sav nered na stolu okolo.

Na novom Galaxy S25 Ultra ova kamera sada podržava i FullHD slow-motion video do 240 fps-a, dok je za ostale funkcije limitirana svojom rezolucijom od 10 megapiksela, no i dalje podržava standardno 4K snimanje do 60 fps-a.

Kako smo spomenuli, ovaj senzor je nešto manji sa 10 MP rezolucijom i dijagonalom od 1/3,52”. S druge strane, koristi phase-detection autofokus za vrlo brzo izoštravanje subjekta te je optički stabiliziran što je iznimno bitno kod zoom kamera.

Dok glavna kamera ima 24 mm žarišđnu točku, 3x zoom kamera nudi 67 mm žarišnu točku te može dobiti solidan prirodan bokeh efekt.

 

5x periskopska telefoto kamera

Samsung je neko vrijeme eksperimentirao sa kamerama koje su koristile 10x optički zoom. Dok je ta opcija impresivan hardverski pothvat, kada pričamo o praktičnosti, dosta limitira snimanje i slikanje jer morate biti udaljeni od subjekta.

Od S24 Ultra modela koristi se 5x optički zoom, i dalje u obliku periskopskog dizajna kamere, a omogućuje veću svestranost korištenja, kao i veći senzor.

Novi Samsung S25 Ultra preuzima hardverske specifikacije ove kamere te je riječ o senzoru koji kao i ultraširoka kamera ima 50 megapiksela. Tako sada sve tri glavne kamere imaju mogućnost snimanja 50 MP fotografija, kao i snimanja u 8K rezoluciji.

Standardno naravno povezuje susjedne piskele za dobivanje oko 12 MP slika. Ovaj pristup nudi puno preciznije snimanje boja u tamnim i zahtjevnim scenama, kao i kraću ekspoziciju za izbjegavanje mutnih slika.

Ova kamera nudi odličnu optičku stabilizaciju koja vam omogućuje i slikanje sa duljim ekspozicijama u lošim svjetlosnim uvjetima. Osim 5x optičkog zooma, nudi do 100x digitalan zoom. Dok tu razinu smatramo više gimmickom, više puta smo tako zumirali da vidimo neki udaljeni natpis ili pak cijenu po kilogramu za neki proizvod na donjoj polici dućana.

Optimalno bismo slikali sa standardnim 5x zoomom pa kasnije croppali, a u suprotnom smatramo da je 30x zoom gornja granica gdje dobivate odličnu fotku.

Kada pričamo o videu, 5x zoom kamera podržava do 4K rezoluciju pri 60 fps-a ili čak 8K rezoluciju pri 30 fps-a, isto kao glavna i ultraširoka kamera. Ako pak želite slow-motion, podržano je do 240 fps-a pri FullHD rezoluciji.

Omogućuje dobivanje odličnog Bokeh efekta (zamućene pozadine) kod slikanja pa i snimanja u portretnoj postavi.

 

Selfie kamera

Kamera sprijeda također zadržava performanse kao zadnjih par godina, a imamo 12 MP senzor dijagonale 1/3,2”. Odličan detalj je što nudi brzi Phase-detect autofokus pa je vaše lice uvijek oštro. Osim fotografije, možete i snimati videozapise visoke kvalitete, do 4K@60 fps-a.

Uz to, možete snimati i slow-motion video do 120 fps-a selfie kamerom, no biti će potrebno dnevnog svijetla za čiste rezultate. Selfie kamera standardno softverski izoštrava slike malo više od stražnjih kamera, no unutar samog sustava možete prilagoditi rad softvera na razne načine, pa čak i da vam malo oblikuje lice.

Kamera nudi i solidni softverski “portretni” način slikanja koji solidno reže subjekt od pozadine sa prilagodljivim Bokeh efektom u post-produkciji.

1 | 2 | 3
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
string(4) "test" array(0) { }
TEST MJESECA

TEST: Samsung Galaxy S25 Ultra

string(4) "test" array(0) { }

Najnovije mobilne tarife

string(4) "test" array(0) { }

TOP 10

  • Najpopularnije
  • Najbolje ocijenjeno
string(4) "test" array(0) { }

Usporedi mobitele

 
Primjer slika za usporedbu 1
Primjer slika za usporedbu 1