Nedugo nakon svog prvijenca, modela 50 i 50 lite, Honor je na tržište izbacio još nekoliko mobitel različitih cjenovnih kategorija. Ovaj put testriramo Honor Magic4 Lite.
Dizajn i kvaliteta
Magic4 Lite je treći uređaj tvrtke Honor koji nam je došao na test. Isto kao i Honor 50/lite, tako i ovaj model posjeduje punu podršku Google servisa te dolazi sa cijelim setom Google aplikacija.
Kada smo prije nekog vremena testirali model 50, mislili smo da će Honor zadržati neki jednostavni način označavanja modela, tipa 50 ili 50 Lite, ali to se nije dogodilo. Magic4 je zasebna serija uređaja u odnosu na seriju 50.
Dok je Honor 50 bio kopija Huaweia Nova 9 uređaja, Magic4 Lite izgleda skroz drugačije. Istina, i ovaj uređaj malo vuče dizajn od Huawei Mate 40.
Na prednjoj strani se nalazi veliki 6,81“ ekran sa rupom za prednju kameru. Obrub oko ekrana je relativno tanak, jedino je tek malo veći na donjem dijelu ekrana.
Na stražnjoj strani dominira veliki okrugli modul sa kamerama, nešto slično kao kod Mate 40 ili Nokia mobitela samo što je nešto veći. Stražnja strana je na testom mobitelu bila plave boje pa je kombinacija sa crnim modulom kamera dosta efektna. Sama stražnja strana je izrađena od jako sjajne plastike na kojoj su vidljivi otisci prstiju. Stražnja strana je blago savijena prema bočnim stranama mobitela.
Bočne stranice uređaja su također napravljene od plastike koja je iste boje kao i stražnja strana mobitela. Na desnoj strani se nalazi u kućište utisnuta tipka za paljenje mobitela koja ujedno služi i kao čitač otiska prsta. Iznad se nalazi tipka za glasnoću koja je dosta tanka. Na gornjoj strani se nalazi slušalica. Na prvu pozicija djeluje malo čudno, ali ne traži puno privikavanja. Slično rješenje smo vidjeli i kod modela Honor 50 Lite. Lijeva strana je prazna dok se na donjoj strani nalazi utor za 2 nano SIM kartice, USB Type-C utor te zvučnik.
Bočne stranice su zaobljene, kao i rubovi mobitela što pridonosi ugodnosti korištenja ovog mobitela. Mobitel jako dobro leži u ruci i ugodan je za svakodnevno korištenje.
Sami mobitel je dimenzijama dosta velik, no teži 189g što je identično teži i pojedinih konkurenata sa manjim ekranima. Uređaj nije previše sklizak, no u prodajnom paketu se nalazi i silikonska prozirna maskica koja će zaštititi ovaj mobitel.
Sami položaj tipke za otključavanje je dosta dobar ako imate veće ruke, no zato je za stiskanje tipki za glasnoću potrebno malo žonglirati mobitel u ruci.
Zaslon
Na prednjoj strani dominira veliki 6,81“ IPS LCD ekran sa rezolucijom od 1080 x 2388 piksela. Ono što veseli je stopa osvježenja od 120 Hz. Donedavno je standard u ovom cjenovnom rangu bio 60 Hz ili 90 Hz. Ekran ima pristojne kutove gledanja ali je uzvrat boja nešto lošiji. U tvornički podešenim postavkama bijele i sive imaju nekakav roskasti ton. No u postavkama je moguće podesiti toplinu boja pa se može dobiti bolji prikaz. Svjetlina na dnevnom suncu je nešto niža, no sadržaj je i dalje vidljiv na ekranu. Pojedini konkurenti u ovom segmentu nude i Amoled ekrane koji su ipak nešto bolji.
Performanse
Magic4 Lite dolazi sa pristojim Qualcomm Snapdragon 695 5G procesorom. Ovaj procesor ima 8 jezgri, 2x 2,2 GHz + 6x 1,7 GHZ. Ovaj procesor je nasljednik Snapdragon 690 kojeg smo viđali u uređajima ove kategorije, no 695 je nešto brži i ima podršku za 5G. Za grafiku brine Adreno 619 GPU.
Mobitel dolazi sa 6 ili 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije. No bez utora za memorijsku karticu.
Mobitel svakodnevne zadatke odrađuje pristojno, tek tu i tamo bi primijetili kakvo duže učitavanje neke zahtjevnije aplikacije ili igrice. Ako se kakvo minimalno zastajkivanje i dogodi tijekom rada, prije bi rekli da je to nešto zahtjevnijeg softvera nego do samo procesora. Igranje zahtjevnijih igrica nije nikakav problem te nismo uočili nikakvo zagrijavanje.
Tijekom testa smo mobitel podvrgnuli i sintetičkim testovima te se on očekivao smjestio među konkurenciju sa istim procesorom ili tek malo iznad uređaja sa Snapdragon 690.
Za napajanje je zadužena baterija kapaciteta 4800 mAh. S obzirom na jako veliki ekran baterija će bez problema izdržati jedan dan i intenzivnijeg rada na mobitelu. Sa nešto slabijim korištenjem baterija bi mogla izdržati dan i pol. A kada se mobitel isprazni, tu je 66W brzo punjenje i odgovarajući punjač koji dolazi u prodajnom paketu. Za punjenje od 0 do 100% potreban je otprilike 1h. Svakako pohvalna brzina punjenja kao i činjenica da se u prodajnom paketu nalazi punjač.
Kamere
Stražnji modul sa kamerama je dosta velik te bi se moglo očekivati puno kamera, ali se nalaze tek 2 kamere i senzor dubine te LED bljeskalica. Glavna kamera ima 48 megapiksela sa f/1,8 i autofokusom, dok je druga kamera skromna 2 megapikselna macro kamera, a i senzor dubine broji 2 megapiksela. Nažalost nema nikakve ultraširokokutne kamere, koja je postala standard u ovom cjenovnom rangu.
Samo sučelje kamere je vrlo slično kao na drugim Android mobitelima. Na lijevoj strani se nalaze tipke za postavke, filtere, bljeskalicu, AI način te QR code skener. Na desnoj strani se nalazi odabir načina rada kamere kao i okidač.
U dodatnim načinima rada se može naći i PRO način rada u kojem je moguće podesiti ISO vrijednost, brzinu okidača, ekspoziciju i balans bijele boje.
Iako glavna kamera broji 48 MP, fotografije se snimaju u rezoluciji od 12 MP. Kvaliteta fotografija u dnevnim uvjetima nije u potpunosti na nivou konkurenata ovog cjenovnog ranga. Fotografijama nedostaje oštrine dok boje djeluju pomalo isprano, a dinamički raspon je nešto uži. Fotografije u punoj rezoluciji imaju još uži dinamički raspon te povećani šum a ne dobivate više detalja. Konkurencija radi bolji posao kada je u pitanju glavna kamera.
Fotografije snimljene u noćnim uvjetima ima izražen šum, kontrast je jako mali a nedostaje i detalja. Zbog nedostatka optičke stabilizacije, fotografije mogu ispasti mutne. Kvalitetu malo popravlja „noćni način“, no za snimanje fotografija je potrebno pričekati oko 4 sekunde. Fotografije snimljene sa ovim načinom imaju bolje kontraste i oštrije su, ali imaju i više detalja.
Druga kamera je skromna macro kamera sa fiksnim fokusom. Fotografije snimljene ovom kamerom su skromne sa malo detalja, boje djeluju isprano a kontrasti su slabi. Uz dosta prakse i miru ruku moguće je dobiti donekle pristojnu fotografiju.
Glavna kamera u kombinaciji sa senzorom dubine može snimiti i portrete. Efekt zamućene pozadine je dosta dobar, kao i rub između objekta snimanja i pozadine. Kvaliteta portreta je slična kao i običnih fotografija. Boje su isprane i manjka im detalja.
Prednja kamera broji 16 megapiksela sa f/2,5. Prednja kamera u dnevnim uvjetima daje OK fotografije, no za ovaj cjenovni rang bi ipak očekivali nešto više detalja, bolju oštrinu i dinamički raspon. Noćne fotografija imaju dosta manje detalja te izražen šum.
Glavna kamera ima mogućnost snimanja 1080p video zapisa sa 30 fps. Ovo ograničenje je vezano za procesor a ne za samu kameru. Kvaliteta video zapisa također nije u rangu sa konkurencijom. Dinamički raspon je uzak, dok su boje i kontrasti pristojni.
Tu je i mogućnost dvostrukog snimanja, što smo imali priliku testirati i na Honoru 50. Ova opcija omogućava snimanje video zapisa istovremeno sa prednjom i stražnjom kamerom. Video zapisi se snimaju u rezoluciji 1680×720 piksela.
Operativni sustav i sučelje
U vrijeme kada se na mobitelima već pojavljuje Android 13 a dobar dio novih mobitela dolazi sa Androidom 12, Magic4 Lite dolazi sa Androidom 11 i Magic UI 4.2 korisničkim sučeljem koje smo imali priliku upoznati na modelima Honor 50 i 50 Lite.
Korisnicima Huawei-a ovo korisničko sučelje je biti svakako poznato.
Zaslon zaključavanje je jednostavan te nudi prikaz sata i obavijesti sa prečacem u donjem desnom kutu za kameru.
Laganim povlačenjem od dna ekrana prema gore otvaraju se prečaci za snimač zvuka, kalkulator, bljeskalicu i mjerač vremena.
Kada se mobitel otključa, dočekaju vas poznati početni zasloni sa aplikacijama, bez ladice za aplikacije. No istu je moguće uključiti u postavkama. Krajnje lijevi ekran sadržava Google discover no u postavkama je to moguće i isključiti. U postavkama je moguće i odabrati veličinu mreže, odnosno koliko aplikacija možete staviti na početni zaslon.
Navigiranje kroz sustav je moguće pomoću tri tipke na dnu ekrana ili putem gesti. S obzirom na veličinu ekrana, kretanjem putem gesti se čini praktičnije. Virtualne tipke ne nude vibracijski odziv.
Nažalost jedne gesta, kao i kod prethodnih modela i ovdje nedostaje. To je mogućnost spuštanja trake sa obavijestima povlačenjem prema dolje bilo gdje na početnom zaslonu. Ovako je potrebno protegnuti prst skroz do vrha ekrana i onda spustiti traku sa obavijestima. S obzirom na veličinu ekrana potrebno je podosta žongliranja sa mobitelom ili jednostavnije traku sa obavijestima spustiti sa drugom rukom.
Traka sa obavijestima i brzim postavkama je poprilično standardna te nudi 5 brzih postavki i obavijesti, a ikone za postavke je moguće prilagođavati prema vlastitoj želji.
Honor ima podršku za Google servise te ovaj mobitel dolazi i sa cijelim setom Google aplikacija, kao i sa Google Play trgovinom. Pored toga, na mobitelu dolaze i neke korisne Honor aplikacije poput datoteka, snimača zvuka, kalkulatora, galerije. Tu su i Honor trgovina, Honor club i My Honor. Ali da to ne bi bilo sve, tu su i neke aplikacije i igrice koje netko može neće nikad koristiti poput: Lords mobile, Game of Sultan, Train pal, Trip.com, Booking, Netflix, TikTok. Na sreću sve je aplikacije moguće deinstalirati ukoliko vam nisu potrebne.
Malo nas je iznenadilo da je za unos teksta, bez obzira na Google servise, odabran Microsoft SwiftKey. Tipkovnicu je moguće podesiti prema vlastitim potrebama. No ukoliko vam se ova tipkovnica ne sviđa, tu je Play trgovina.
Samo korisničko sučelje djeluje malo zaigrano te bi ga trebalo još malo dotjerati kako bi i na nešto slabijim uređajima radio fluidnije. Samo korisničko sučelje nudi mnoštvo načina personalizacije.
Na dnu mobitela se nalazi jedan zvučnik. Zvučnik je relativno glasan, ali kada se pojača na najveću glasnoću, primjećuje se distorzija zvuka. Nedostaje mu niskih tonova i sama glasnoća bi mogla biti bolja.
Za sigurnost se brine čitač otiska prsta postavljena na bočnu stranicu ili otključavanje putem prepoznavanja lica. Sami čitač otiska prsta je dosta uzak, ali prilikom testa nismo imali većih problema sa njime. Prepoznavanje otiska prsta je radilo dosta dobro.
Prepoznavanje lica u dnevnim uvjetima radi dosta dobro, dok se u noćim uvjetima malo mučio. Tako da bi uvijek birali otisak prsta kao sigurniju i bržu varijantu.
Zaključak
Honor je model Magic4 Lite pozicionirao u dosta široku srednju cjenovnu kategoriju mobitela. Sa cijenom od 2.399 kn ovaj mobitel ima istu cijenu kao i Honor 50 Lite koji ima nešto manji ekran ali bolje kamere. Pored njega tu je i velik broj drugih konkurenata. Pojedini uređaji za nešto manje novaca nude slične karakteristike (poput Motorole Moto G60), a pojedini i manje, ali kvalitetniji ekran ili bolje kamere. Sa drugu stranu, za par stotina kuna više je moguće dobiti mobitel sa dosta boljim kamerama, ekranom, pa mogli bi smo reći i cjelokupnim paketom, kao što je A53. Ovaj mobitel će možda biti opcija korisnicima starijih Huawei uređaja koji žele novi mobitel sa sučeljem koje je gotovo kopija EMUI-a te podrškom za Google servis.
Honor Magic4 Lite nudi jako veliki ekran te dosta dobru bateriju i 66W brzo punjenje te podršku za 5G. No hoće li to biti dosta da privuče kupce, vrijeme će reći. No svakako mu pored trenutne konkurencije neće biti lako.